AF, élőkép, sorozat, videó
Élességállítás, fénymérés
A készülék megújult, 91 ezer pixeles RGB érzékelőjének köszönhetően javult az arcfelismerés és a 3D témakövetés is. Utóbbi a kisebb tárgyak pontos élességkövetésében jeleskedik. A D800 továbbfejlesztett témafelismerési funkcióval (Advanced Scene Recognition System) is rendelkezik.
Az automata élességállításért felelős Multi-CAM 3500FX szintén javult a korábbihoz viszonyítva. Az egyik újdonsága, hogy egy egész fényértékkel rosszabb megvilágításnál (-2 Fé) is működőképes, mint a D4-ben lévő. Ugyanúgy 1, 9, 21, vagy 51 pont közül választhatunk, mint a régebbi modellnél, és adott a 15 keresztszenzor is. Ezeket használja a gép ha F5,6 és F8 közötti kezdő fényerejű objektívet használunk, de a rendszer működőképes marad F8-nál is, melynél 11 AF-pont aktív.
Egyszerűsítettek az AF módok és pontok kiválasztásán is, ahogy azt már az Ergonómia fejezetnél említettem. Az AF pontok között egyszerűen a hátsó iránygombbal lépkedhetünk. Az AF és MF (manuális) élességállítás között a szokott módon a gép elején lévő kis kapcsolóval válthatunk. Nem kell azonban odapillantanunk, hiszen csak két állása van. A korábban ugyanezzel a kapcsolóval választható AF-S (egyszeri) és AF-C (folyamatos) autofókusz között a kapcsoló közepén lévő gombot lenyomva, az elülső, vagy a hátsó vezérlótárcsával válthatunk. A megfelelő funkciót a keresőben is kijelzi a gép. Szintén így kapcsolhatunk az korábban egy hátsó kapcsolóval elérhető mezőmódok között. Ennek is az volt a hátránya, hogy rá kellett pillantani a kapcsolóra. A D800-nál viszont a keresőben is ellenőrizhető mindez, a készülék visszajelzi, hogy 1, 9, 21, 51 pontot, 3D témakövetést, vagy Auto opciót választottunk.
Manuális élességállításnál ismét rendelkezésünkre áll az elektronikus távmérő funkció, ami gyakorlatilag egy egyszerű fókuszvisszajelző lámpa a keresőben. F5,6 vagy nagyobb fényerejű objektíveknél élesre állt téma esetén egy zöld jelzés villan fel a kereső státuszsorának bal szélén. A témának az 51 fókuszpont valamelyikére kell esnie. F8,0-as fényerejű objektívekkel is működik a szolgáltatás, de már csak 11 fókuszmezőt figyelve.
A fénymérési módok megegyeznek az elődmodellben használttal, kivéve a 3D Color Matrix mérést, mely a III. változatát éli a D800-ban. Ezen kívül középre súlyozott és szpot mérés választható. A középre súlyozott fénymérés a képmező 75%-át , vagy egészét veszi figyelembe, de nagyobb figyelmet fordít a 12 mm-es középrészre, mely 8, 15 és 20 mm-re is beállítható. Szpot mérésnél a gép csak a képközép 1,5%-os területét (4mm) veszi figyelembe, de hozzárendelhetjük a beállított fókuszponthoz is.
Élőkép
Élőkép, vagyis Live view szolgáltatás már a több mint három évvel ezelőtti elődben is volt. Az alapok ugyanazok mint akkor, de a működését alaposan átgondolta a Nikon. Először is, sokkal könnyebb a bekapcsolása. Az egykori kényelmetlen, külön gombbal oldható tárcsa helyett, egy LV gombot kapunk a vázon, mellyel bármikor be-, és kikapcsolhatjuk a képet. A gomb körüli kétállású kapcsoló az élőkép két új üzemmódját váltja.
A gyártó elvetette a korábbi, „kézben tartott” és „állványos” módokat, helyette „állóképes” és „videó” élőképet kapunk. Ez egyben a képkivágást is megszabja, hiszen videó élőképnél mindig 16:9 oldalarányt kapunk. Megszabja az élőképen megjelenő felvételi információkat is. A segédrács, AF pont, élő hisztogram és a virtuális horizont mindkét módban bekapcsolható, de egyéb adataik eltérhetnek. Külön érdekesség, hogy állóképet videó élőkép módban is lőhetünk, és a végeredmény 16:9-es arányú lesz, mely formátum a képterület beállítások alól nem érhető el.
A Live view módokat érintő változások az autofókuszt is érintik. Elhagyták a kézi módban korábban használatos, tükörcsapkodó, fáziskülönbség elvén működő fókuszt és maradt a csendesebb, de lassabb kontraszt-alapú fókusz. Minden esetben az expo gomb félig lenyomásával, vagy az AF-ON gombbal aktiválhatjuk. Az oldalsó fókuszmód váltóval és a hátsó tárcsával választhatunk egyszeri (AF-S) és folyamatosan működő (AF-F) módokat, az elülső tárcsával pedig, normál, vagy széles mezős, arcfelismerő, illetve témakövető üzemmódot.
Élőképnél jóval több AF pont pozíciót kapunk a fáziseltérés alapján működő rendszer 51 pontjánál. A teljes képmező bármely részét kijelölhetjük AF pontként. Az normál mezős üzemmódban minden eddiginél részletesebb beállítást, 210 x 142 pontot jelent.
A manuális élességállítást ugyanúgy kapcsolhatjuk, mint normál, kereső módban. Segítségkép az élőkép nagyítására is lehetőségünk nyílik az LCD melletti nagyító gombbal. Az 5 lépéses képnagyítás max. 26x-os lehet, a képdarab pedig a navigációs iránygombbal görgethető.
Sorozat fényképezés
A D700-ban teljes felbontásban, ami abban az esetben 12 megapixelt jelentett, 5 kép/mp-es sorozat volt elérhető, amit hálózati adapter, vagy opcionális portrémarkolat használatával akár 8 kép/mp-re is növelhettünk. A D800-nak viszont 36 megapixelnyi képinformációval kell megküzdenie, így a 4 kép/mp-es sorozat értéke (FX és 5:4 formátumokban) nem is olyan rossz. DX, vagy 1,2x formátumokban 5 kép/mp-et érhetünk el, ha pedig portrémarkolattal, vagy hálózatról használjuk a gépet, a DX mód 6 kép/mp-es sebességet kínál.
A menüben beállítható a sorozatban készíthető képek (JPEG) száma is, mely 1-100 közötti lehet. A gyakorlatban – főleg nagyobb képméreteknél – jóval kevesebb kép készülhet a fenti hivatalos sebességekkel. Az alábbi táblázatban egy frissen formázott SanDisk Extreme Pro UDMA 6 CF kártyával (elméleti adatátviteli sebessége: 90 MB/mp) mértük a készíthető képek számát. A sorozat a közölt képszám elérése után is folytatódott, de jóval lassabb, nem egyenletes sebességen.
Fájl/képformátum
| ||
---|---|---|
FX
|
DX
| |
RAW (12-bit, Lossless)
|
21
|
43
|
RAW (14-bit, Lossless)
|
18
|
33
|
TIFF L
|
16
|
21
|
JPEG Fine L
|
43
|
100
|
JPEG Normal L
|
100
|
100
|
JPEG Basic L
|
100
|
100
|
Az automatikus sorozatok többségében ugyanazt kínálják, mint a D700-ban lévők. Kapunk expozíció sorozatot (2-9 kép), vaku sorozatot (2-9 kép), fehéregyensúly sorozatot (2-9 kép) és egy új Aktív D-Lighting sorozatot, mely 2-5 kép hosszú lehet.
A D700-ban már volt Időeltolásos (Interval Timer) sorozat, melyet most is megkapunk, a D800 azonban ún. Time-lapse sorozattal is gazdagodott. Magyarul ezt is időeltolásosnak fordíthatnánk, és beállításaik is nagyon hasonlók. Az újdonság lényege az, hogy a beállított időközönként készült fotókat utólag egy videóvá fűzi össze a gép. A mozgókép felbontása megegyezik majd a Movie settings pontnál beállítottal.
Az önkioldónál egyrészt megtartották a bevált 2, 5, 10 és 20 mp-es késleltetést, de új opciókkal is gazdagodott. A D800 már nem csak egy időzített felvételt csinálhat, hanem 1 és 9 között bármennyit, tetszés szerint. A képek közötti késleltetést pedig külön beállíthatjuk 0,5 és 3 mp közöttire.
Videó
A videó maximált felbontása Full HD (1920 x 1080 pixel), melyet 24, 25, vagy 30 képkocka/mp-es frissítéssel készíthetünk. Ezen kívül 1280 x 720 képpontos felbontás is rendelkezésre áll, melynél 25, 30, 50 és 60 kocka/mp-es frissítési sebesség is beállítható.
A videók tömörítési minőségét két fokozatban szabályozhatjuk. A High fokozat jobb esetben 24 Mbit/mp-es, alacsonyabb felbontásban és sebességben (1280 x 720/25/30 fps) 12 Mbit/mp-es tömörítést jelent. A Normal beállítás nagyobb felbontásban vagy sebesség mellett 12, az említett gyengébb értékekkel pedig 8 Mbit/mp-et hoz. A videók maximális hossza 29 perc 59 mp lehet, de High tömörítésű Full HD videók és 50-60 fps képfrissítés mellett csak 20 perc hosszú lehet egy snitt.
Az elődhöz képest ez egy teljesen új szolgáltatás, így nem meglepő a gépvázra került új videó gomb. A meglehetősen aprócska kezelőszervet az exponáló gomb mögé tették, így könnyen elérhető. Ezzel indíthatjuk a mozgóképfelvételt és a leállítására is ezzel kerülhet sor, bár szükség esetén az exponáló gomb is beprogramozható a műveletre. Az expo gomb elsődleges feladata az állóképek készítése, akár videó közben is, de ez esetben a mozgókép felvétel leáll. Ha csak félig nyomjuk le az élőképnél is használatos kontraszt-alapú autofókuszt hozza működésbe.
Az így készült fotó maximális képmérete 6720 x 3776 pixel lehet, ami a videofelvétel egy jellegzetességére is rávilágít, ugyanis FX módban enyhe, 1,095x-ös képkivágással dolgozhatunk, bármely felbontást is választjuk. A Nikon legfrissebb DSLR sorozatának újdonsága, hogy a videó DX módban, vagyis 1,5x-ös képkivágással is készíthető, szintén 1080p, vagy 720p felbontásokban, és a fenti képfrissítési sebességekkel, valamint tömörítésekkel. Vagyis a minőségünk megmarad, de némi extra zoomot kapunk. Ebben az esetben csak a 16:9-es oldalarány adta képkivágásával kell számolnunk.
A videók rögzítése csak videó élőkép módba kapcsolva indítható el, de bármely felvételi üzemmódban működik, és ki is használja az adott mód beállítási lehetőségeit. Szabályozhatjuk közben a rekeszértéket, záridőt, de a felvétel alatt beállítható marad a fehéregyensúly is.
Használhatjuk a Picture Control kínálta feldolgozási módokat is, így például fekete-fehér videó is készülhet. A videórögzítés során működőképes marad a fénymérés és az autofókusz. A kontraszt alapú autofókusz soha nem volt erőssége a Nikon tükörreflexes gépeinek, és sajnos most sem az. Talán egy kicsivel gyorsabb, mint az első videó szolgáltatást tudó Nikon DSLR-ek, de még mindig bizonytalan, néha nem talál fókuszt és elég kiábrándító tud lenni, amikor egy beállított távolságon újra aktiválva is kétszer előre-hátra „hintázik” az élességet keresve. Egyértelmű, hogy igényes munkához ennél a gépnél is valamilyen follow focus rendszerre lesz szükség.
A felvétel hangja mono, de a sztereó mikrofonbemenet segítségével a térbeli hangzás is adott. Jól fog jönni a fejhallgató kimenet is, melynek köszönhetően folyamatosan ellenőrizhető a hang. A mikrofon kikapcsolható a gép menüjében, ahol automata jelerősség szabályozást, illetve kézi bemeneti jelszint állítást is választhatunk, mely 20 fokozatú. A jelszint folyamatos kijelzését az info gombbal hívhatjuk elő az élőképre.
A gép bal oldalán lévő HDMI kimeneten tömörítetlen videóanyag is továbbítható külső forrás felé. Ez is a D4-ből „örökölt” szolgáltatás. A menüben
Új funkció az úgynevezett Power Aperture lehetőség, mellyel a gép elején lévő két programozható gombbal is vezérelhető a rekesz. Videózás közben az egyiket megnyomva beugrasztható, a másikat használva nyitható a blende anélkül, hogy hangos matatásba kezdenénk a gép kezelőszervein. A D800 egyik videózást érintő újdonsága, hogy négy funkció gombja (Fn, Preview, AF-ON és Expo) a mozgókép felvétel eseményeihez külön programozhatók.
Felvétel közben a fontosabb képkockák meg is jelölhetők, így később a szerkesztésnél könnyedén visszakereshetők a lényeges részek. A Retouch menüben némi szerkesztési lehetőséget is kapunk, így kijelölhetők egy snitt vágási pontjai, vagy kilopható belőle egy tetszőleges képkocka a felbontással megegyező méretben (max. 1920 x 1080 pixel).