Kipróbáltuk: Olympus E-420 teszt

0

Különlegességek

Bár a legtöbb itt bemutatott paraméter nem tartozik az igazi különlegességek közé, mégis itt, egy csokorban mutatjuk be az egyes lehetőségeket.

Képi üzemmódok

Ha a képek színezetén szeretnénk módosítani, a legegyszűbb, ha képi üzemmódot váltunk. Itt ugyanis könnyedén kiválaszthatjuk a kevésbé telt színeket visszaadó „tompított” (Muted), vagy a szaturáltabb (Vivid) beállítást. Ezen kívül portrékhoz ebállított módot is találunk, amely enyhén világosabb és a bőrszínekre kihegyezett teltebb képeket eredményez. A fekete-fehér képek készítésénél különféle digitális szűrőket is használhatunk.
(A lenti képeket csak helytakarékosság miatt készítettük 1600×1200 pixeles felbontásban).

Képkeménység / élesítés

Az élesítés mértékét -2..+2 között állíthatjuk.
Úgy tűnik az E-410-ben tapasztalt élesítésből visszábbe vettek, mert az E-420 képein még a +2 élesítésű képen sem látszik olyan mértékű aurásodás, mint az E-410-nél 0 élesítésnél látszott.

Kontraszt

A kontraszt paraméterét is -2..+2 közé állíthatjuk be.
Nagyobb dinamikaátfogást igénylő témáknál érdemes csökkenteni.

Színtelítettség

Árnyaltság

Négy féle mód közül választhatunk az árnyaltság kérdésében. A gép automatikusan is kiválaszthatja a szükségeset, de mi magunk is megadhatunk egyet a normál, sötét tónusú (lowkey) és világos tónusú (highkey) lehetőségek közül.
A világos tónusú képeknél szinte az egész képet világosítja a belső szoftver, míg a sötét tónusú képeknél a világosabb részekhez nem nyúl a gép.

(A lenti képeket csak helytakarékosság miatt készítettük 1600×1200 pixeles felbontásban).

Vörösszem korrekció

Míg az E-410-nél még azt kellett írnunk, hogy az utólag javított vörös szemek kissé fakók, tompák, és természetesellenes hatásúak, az E-420-nál már javított algoritmust használnak, amely természetesebb hatást eredményez.

Vörösszem korrekció

vörös szem…

…gépen belül javítva

Árnyék kompenzáció

A digitális fényképezőgépek egyik legnagyobb problémája, hogy dinamika átfogásuk sajnos nem túl jó. A dinamikaátfogás többek között a szenzoron található képpontok méretétől is függ, így egy kisebb felbontású gép elviekben jobb dinamika átfogással bírhat, mint egy nagyobb felbontású.

Bár vannak erőfeszítések a dinamikatartomány kiterjesztésére, a dinamika hiánya manapság is sok képet tönkretesz (pl. borús időben az égbolt szimplán kiég, ahelyett, hogy a felhők árnyalatait látnánk a képen).

E probléma egyik javítási módszere az árnyék kompenzáció, amelynek során a sötétebb részeket szoftveresen felvilágosítjuk (így például bátrabban használhatjuk a negatív expozíció kompenzációt). A módszer hátránya, hogy így sajnos a képzaj is felerősödik.
Az Olympus E-420-ban immár gépen belül is alkalmazhatjuk az árnyék kompenzációt, igaz, csak JPEG képekre (korábban csak az Olympus szoftverével számítógépen korrigálhattuk így a képeinket). Az árnyék kompenzáció mértéke sajnos nem paraméterezhető.

Árnyék kompenzáció

teljes kép
képkivágás
Erdedeti kép
Árnyék kompenzáció után
Erdedeti kép
Árnyék kompenzáció után