Kipróbáltuk: Olympus XZ-1 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az Olympus XZ-1 kézi és automatikus élességállítással is használható. Az utóbbi a kompaktoknál megszokott kontrasztérzékelésen alapuló rendszer. Viszonylag gyorsan is működik, legalábbis az átlaghoz viszonyítva. Jó fénynél 0,4-0,5 másodperc alatt élességet talál, gyengébbnél viszont eltarthat 1 mp-ig is. Ilyen esetben beépített AF segédfényt használ a gép, melyet az objektív mellett, narancs fényű kis lámpa biztosít. A segédfény szükség esetén letiltható.

Az AF terület szerint az alábbi üzemmódokban használható:

  • Kézi kiválasztás: a fotós választhatja ki a kívánt fókuszmezőt 11 db közül. Ezeket a képernyő középső részén, 3-5-3-as elrendezésben találjuk.
  • Automatikus: a gép választja ki a fókuszpontot 225 lehetséges mező közül.

A gyorsmenüben működési tartomány szerint is beállíthatjuk a fókuszmódokat:

  • Normál: 60 cm-től végtelenig képes élességet állítani a gép.
  • Makró: nagylátószögnél 10 cm-től, tele állásban 30 cm-től fókuszál.
  • Szuper makró: nagylátószögnél már a frontlencsétől számítva 1 cm-re is megközelíthetjük a témát.
  • TR: témakövető mód. Az expo gomb félig lenyomásával rögzíthető az élesség egy témán, majd folyamatos nyomvatartása alatt (az expozícióig) a gép vagy a téma elmozdulását is leköveti a fókusz.
  • MF: manuális élességállítás.

Ugyanitt egy külön pont alatt arcérzékelő automata élességállítás is engedélyezhető.

Manuális élességállításnál a képernyő közepének 2x-es nagyítása segíti a fotóst. Az INFO gombbal bármikor kikapcsolható a nagyítás, mely sajnos a kijelző jó felbontása ellenére interpolált, nem ad tökéletes részletességet. Más segítségre nem hagyatkozhatunk, így például távolságskála sem jelenik meg a képernyőn, és az említett nagyítás mértéke sem állítható. Az élességállítást a fel-le iránygombokkal, vagy a hátsó vezérlőtárcsával végezhetjük.

A fényképezőgép 324 zónás ESP fénymérést használ a teljes képmezőn. Egyéb üzemmódként középre súlyozott, vagy szpot állást használhatunk. A rendszer 0-17 fényérték tartományban dolgozik megbízhatóan.

Sorozat fényképezés

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(saját mérés)
Normál sorozat (teljes felbontásban) 2 kép/mp JPEG: kártya kapacitása
RAW: ~8 kép
Gyors 1 sorozat (Hi1)
(1280 x 960 pixel)
7 kép/mp JPEG: 100 kép
RAW: –
Gyors 2 sorozat (Hi2)
(1280 x 960 pixel)
15 kép/mp JPEG: 87 kép
RAW: –

A képsorozatokat leggyorsabban a le iránygombbal érhetjük el. A menüből kiválasztható a fenti három üzemmód, valamint az automata képsorozat is, mely kétféle lehet:

  • Expozíció sorozat (AE BKT): minden esetben 3 képet készít a gép, eltérő expozíciós beállításokkal. A köztük lévő lépésköz 0,3, 0,7, 1, 1,3 és 1,7 fényérték lehet. Ez több beállítást tesz lehetővé az átlagos kompaktokhoz képest.
  • Fehéregyensúly sorozat (WB BKT): szintén 3 kép készülhet kissé eltérő színhőmérséklet korrekcióval. A lépésköz +/- 2, 4 vagy 6 fokozat lehet akár a ámbra-kék, akár a zöld-bíbor színtengely mentén.

A sorozat menü végén találjuk az önkioldó módokat, melyek ennél a gépnél 10 és 2 mp-es késleltetésre állíthatók.

Videó, mozgóképrögzítés

Videofelvételben a gép hozza a mai (jó) átlagot. Legnagyobb felbontásként 1280 x 720 pixelt (HD) választhatunk. Mindezt 30 kocka/mp-es frissítési sebességgel. A formátum minden esetben Motion JPEG (AVI), 1:12 tömörítési aránnyal. Ezen kívül SD felbontású, vagyis 640 x 480 pixeles minőség is választható, ugyanilyen képfrissítéssel. A videók méretét 2 GB-ban korlátozta a gyártó, ami annyit jelent, hogy SD felbontásban egyszerre kb. 14 perc HD-ben ennek a fele rögzíthető.

Eredeti méretű (~94 MB) videó letöltése.

A készülék hátulján a hüvelykujj közelében egy külön videofelvételi gombot helyeztek el, így a felvétel gyorsan indítható, nem kell külön mozgókép módot kapcsolnunk. Felvétel közben folyamatosan működik a fénymérés és használható a teljes optikai zoomtartomány. A zoommotor persze kismértékben beleszól a hangfelvételbe, de csak nagyon csendes snitteknél lehet zavaró. Működőképes marad az automata élességállítás is, sőt a normál makró mód is használható, ellenben a kézi fókusz nem elérhető.

Videózás közben nincs módunk kézi beállításokat használni, és állóképek sem készíthetők. Az érzékeny beállítása is automatikus, ISO200-1600 tartományban dolgozik a gép. Előre beállíthatjuk viszont a fehéregyensúlyt és a képi üzemmódokat. Elvileg Art módokat, azaz Művészi szűrőket is használhatunk, de felvétel közben darabossá válik az élőkép, és ez a szaggatás (kb 2 kép/mp) a lejátszott videón sem szűnik meg.

A hangfelvétel egy mono mikrofon segítségével történik, mely a menüben kikapcsolható. A vakupapucs alatti kombinált kiegészítő aljzathoz külső, sztereó mikrofon adapter (SEMA-1) is csatlakoztatható. Rövid hangjegyzetet állóképeink mellé is felvehetünk, legfeljebb 30 mp hosszan.