Optika I.
Jellemzők
A fényképezőgépbe új fejlesztésű, különleges prizmás optika került. A tagok között aszférikus tag biztosan megtalálható, de alacsony szórású lencse alkalmazásáról nem tudunk (ami persze nem feltétlenül zárja ki ennek lehetőségét, mindenesetre a gyártó nem jelölt ilyen tagot). A készített képek egy kis zsebgéphez megfelelőek, a zoom középállása környékén nem problematikus, de a 350 mm-es tele állásban már igen lágy a kép és sajnos a színi hiba is erőteljes. A fényerő jó, nagylátószögnél f/2,8, tele állásban f/4,2.
Gyenge fénynél vagy nagy gyújtótávolság alkalmazásakor a beépítette Mega O.I.S. optikai képstabilizátor hatékonyan csökkenti a berázás esélyeit, így hosszabb záridőket is kézben megtarthatunk.
Kromatikus aberráció
A kromatikus aberráció sajnos az objektív egyik jellemző hibája (a lágyság mellett), igaz, nagylátószögnél kevésbé érzékelhető, mint tele állásban. Érdemes itt megjegyezni, hogy a gépben lévő Venus Engine III segít a színi hiba korrigálására, melynek elődjével már a DMC-FZ30 tesztje során megismerkedhettünk.
Az 5 Mpixeles képeknél legrosszabb esetben tele állásban 9-12, nagylátószögnél viszont csak 5-6 pixeles szélességű elszíneződést kaphatunk. Előbbi egy 10×15 cm-es papírképen kb 0,5 mm-nek adódik. A nagylátószögnél jelentkező színi hiba viszont ekkora papírképen alig látható.
A tesztfotók F2,8 és F3,3 fényerővel készültek. Az alsó két fotó a természetes környezetben előforduló kromatikus aberrációt szemlélteti 1:1 kivágásban.
Zoom
Az optika 10x-es zoomátfogásán felül finoman állítható, maximum 4x-es digitális zoomot is használhatunk, ha azt a menüben engedélyeztük. Ezen kívül a legnagyobb felbontásokon kívül az Extra Optical Zoom szolgáltatás automatikus képkivágást eredményez a nagylátószög feletti gyújtótávolságoknál (fura ezt optikai zoomnak nevezni, amikor csak szimpla képkivágás történik).