Kipróbáltuk: Panasonic DMC-TZ1 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

A DMC-TZ1 kis mérete ellenére jól kézben fogható, köszönhető ez a gép elején kialakított markolatnak. A biztos fogást nemcsak a markolat segíti, hanem a hátlapon kialakított, a hüvelykujjunk kitámasztására szolgáló kidomborodás is. A váz egyáltalán nincs túlzsúfolva gombokkal és tárcsákkal, így (bár nem akarunk tippeket adni, de) akár egy 3″-os LCD is elférne a hátlapon.

Vaku

A vaku fix helyre került beépítésre, a felpattanó módszer helyett ez esetben a rögzített hely mellett döntöttek a mérnökök. A villanó 4 cm-re helyezkedik el az optikai tengelytől, amely nem túl nagy távolság, így a vörösszem kialakulása nagyobb valószínűségű, mint a felpattanó vaku esetében.
A vaku üzemmódjai között automatikus, automatikus vörösszem-hatás csökkentéssel, derítés, lassú szinkron vörösszem-hatás csökkentéssel és tiltott módokat találunk. A villanó feltöltése a kis akkufeszültség miatt (a Li-ion felépítés ellenére) viszonylag lassan történik: átlagos derítésnél 2,5-4,5 mp, maximális teljesítménynél 5,8 mp. A kategóriából adódóan a gépre külső vaku nem helyezhető.

LCD

A fényképezőgépre a nagy zoomátfogás miatt természetesen nem helyezhettek átnézeti keresőt, viszont elektronikus keresőt sem találunk a gépen. Ennek vélhető oka a kis méret megtartása, és az alacsony gyártási költségre való törekvés. A képek komponálását tehát csak a hátsó, 2,5″-os (látható képméret: 62 mm) LCD-n végezhetjük, amelynek fényereje 7 lépésben állítható, ezen felül PowerLCD módban tovább világosítható a háttérvilágítás, ha erős napsütésben nehezen látnánk a kijelző tartalmát. A PowerLCD üzemmódon kívül itt is lehetőségünk van a fej fölül fotózást megkönnyítő, „nagy betekintési szögű” funkció használatára, amely a háttérvilágítás még további erősítését jelenti. Ennek segítségével az LCD képe alulról kb. 45 fokos szögből is jól látható marad. Így az LCD kihajtása nélkül is bizonyos mértékig tudunk fej fölül fotózni. Persze a legjobb megoldás itt is a kihajtható és elfordítható képernyő volna, igaz, a gép mérete erre nem biztos, hogy alkalmas volna.

gyors visszanézés és kiégett részek villogtatása

A kijelző 207 ezer pixel felbontású, amely a nagy méret ellenére igen szép, részletgazdag kép megjelenítését teszi lehetővé. Az élőképen a szokásos információk mellett segédrács és élő hisztogram is megjeleníthető, valamint ha úgy érezzük, a zavaró feliratokat akár el is tüntethetjük a képernyőről. Gyors visszanézés üzemmódban a kiégett részek villogtatása által ellenőrizhető az expozíció, lejátszás módban pedig a hisztogram nyújt segítséget az elkészült kép ellenőrzésében (lejátszás módban nincs kiégett részeket villogtató lehetőség.

Élességállítás

Az élességállítás csak automatikusan történhet, középső ponton, széles területen, 3 ponton egy sorban, ill. a kép teljes területén 9 ponton. A 3 ponton és a széles területen használhatunk nagy sebességű üzemmódot is, ez esetben az LCD-n az élességállítás ideje alatt nem látunk élőképet, csak az élességállítás megkezdése előtti állapot merevedik ki. Ezek a nagy sebességű fókuszmódok valóban sokkal gyorsabbak, mint a normál élességállítás, pontatlanságot ekkor sem tapasztaltunk.

Gyenge megvilágítás esetén a gép sarkára helyezett narancssárga AF segédfény lép működésbe, amelynek hatótávolsága nagylátószögnél 3-4 méter is lehet (igaz, néha hibásan állít élességet a fényképezőgép, de ez a kontraszt alapú autofókusz rendszernek egyébként is kellemetlen jellegzetessége).

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Az állványcsavart a gép sarkára pozícionálták, amelynek hátránya a nem ideális súlyelosztás, előnye viszont, hogy mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad akkor is, ha a gépet állványra helyezzük. Az állványcsavar az optikai tengelytől kb. 1,7 cm-re található, anyaga: műanyag.

A DMC-TZ1 energiaellátását CGA-S007E típusjelű, 3,7 V-os, 1000 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor biztosítja. A teljesen lemerült akkut a géphez mellékelt külső töltő segítségével 2 óra 15 perc alatt tölthetjük fel, amely így ugyanennyi ideig biztosítja a fényképezőgép folyamatos működését.
Az akkumulátort és a memóriakártyát a markolat alatt kialakított foglalatba helyezhetjük be, melyet egy műanyag ajtó takar. Az ajtó letörésének kiküszöbölésére nem került fém megerősítés, bár az ajtó letörése nem okozná a fényképezőgép használhatatlanságát, mivel az akkumulátort még védi egy retesz a kieséstől, illetve a fedlap kinyitása nem eredményezi a gép kikapcsolását.

A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalára kerültek, egy műanyag ajtó mögé. Itt található az adapter bemenet és a kombinált USB és A/V kimenet.
A mikrofon a gép tetejére került, a hangszóró mellé.