Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-GX1 teszt

0

Kezelőszervek

Valamivel több gombot kapunk ezúttal, mint a valódi zsebkompakttá zsugorodott GF3 esetében. Van végre kényelmes üzemmódválasztónk és hátsó vezérlőtárcsánk is. A GX1-ben is kihasználták azonban az érintőképernyő adta lehetőségeket, így néhány plusz gombot itt találunk, egy jobbról beúsztatható menüben. Sorban egy zoom léptető, exponáló (AF mező állító), intelligens automatika csúszkájának letiltása (csak iA módban), valamint két programozható funkció (Fn3 és Fn4) érintőgomb került ide.

Fent

(1) Sztereó mikrofon
(2) Felvételi üzemmód tárcsa: a következő beállításokkal
P: programautomatika. Melyben a rekeszértéken és a záridőn kívül minden beállítást akár manuálisan is elvégezhetünk. A gép automatikus beállításait mégis felülbírálhatjuk az úgynevezett Programeltolás funkcióval, vagy az +/-5 fényérték tartományban működő expozíció korrekcióval. Mindkét funkció a hátsó vezérlőtárcsával érhető el.
A: rekesz-előválasztás. A fotós szabadon beállíthatja a kívánt rekesz értéket, melyhez a gép választ egy megfelelő záridőt. Az expo korrekció itt is használható.
S: záridő-előválasztás. Az iménti mód fordítottja, vagyis ezúttal a záridőt határozhatjuk meg, a készülék pedig ehhez rendel egy rekeszértéket.
M: manuális üzemmód. A gép által kínált összes beállításba beleszólhatunk. A rekesz és a záridő is a hátsó vezérlőtárcsával állítható, melynek lenyomásával válthatunk a két opció között.
C1-C2: egyéni mentési helyek. A gyakrabban használt beállításainkat e mentési helyek egyikén tárolhatjuk és a tárcsai ideforgatásával azonnal előhívhatjuk. A C1 helyen egyféle, míg a C2-őn további három mentés tárolható.
SCN: motívumprogramok. Különféle fotóshelyzetekhez kifejlesztett témamódok, elsősorban kezdők számára. Ezek a következők lehetnek:

Motívumprogramok
  • Portré
  • Bőrtónus lágyítás
  • Tájkép
  • Épületek
  • Sport
  • Homályos háttér
  • Virág
  • Étel
  • Fotótémák
  • Éjszakai portré
  • Éjszakai tájkép
  • Megvilágítások
  • Baba1
  • Baba2
  • Háziállat
  • Party
  • Napnyugta

Kreatív vezérlés. Álló- és mozgókép módokban is használható képhatások: Kifejező, Retro, High Key, Alulexponálás (Low Key), Szépia, Nagy dinamika, Játékkamera hatás, Miniatűr hatás.
(3) Be-és kikapcsoló kar
(4) Exponáló gomb: elsősorban az állóképek exponálásához (és az AF aktiválásához) használhatjuk, de ha letiltjuk a külön videó gombot, ezzel indítható a mozgókép felvétel is.
(5) Videó gomb: a videofelvételek indításához és megállításához. A menüben letiltható.
(6) iA gomb: a legegyszerűbb automatikus módot, az úgynevezett Intelligens automatikát kapcsolhatjuk be vele, melynél szinte minden beállítást a gép végez (még a témamódok kiválasztását is). Ebben a módban a vezérlőtárcsa lenyomására egy csúszka jelenik meg a képernyőn, mellyel beállítható, hogy homályos, vagy éles hátteret szeretnénk. Az iA mód aktiválása alatt gomb pereme kéken világít.

Hátul

(1) OPEN: ezzel a gombbal nyitható a vaku, mechanikusan. Lezárnunk kézzel kell. A vakumódok között a menüben vagy a gyorsmenüben válogathatunk.
(2) Lejátszás gomb: a memóriában tárolt álló- és mozgóképek lejátszásához jutunk e gombbal. Felvétel módba ismételt lenyomásával, vagy az exponáló gombot használva jutunk.

(3) AF/AE LOCK/Fn2: Az automatikus élességállítás és/vagy a beállított expozíciós adatok rögzítésére használható.
Programozható funkciógombként is szolgál, melyhez 27 funkció bármelyikét (részletek a következő oldalon) rendelhetjük.

(4) Vezérlőtárcsa: a készülék egyik legfontosabb kezelőszerve. Felvétel módban bármely behívott opció adatai között lépkedhetünk vele, alapesetben pedig a rekeszérték és a záridő állítására, vagy az expozíció korrekció változtatására szolgál.
Lejátszásnál a képek nagyítása érhető el vele, lenyomva pedig nagyított nézetben is válthatunk a tárolt fotók között.
(5) Fn1: Programozható funkciógomb, melyhez 27 beállítás közül bármelyik rendelhető, tetszőlegesen.
(6) DISP: a Képernyőn megjelenő adatok szabályozását végző gomb. Lenyomásával jeleníthető meg például a hisztogram (előzetesen engedélyezve), vagy a vízszint jelző, illetve tüntethetők el a felvételi információk.
(7) Iránygombok, melyek alapvetően a navigációra, a menüpontok közötti „mozgásra” használhatók. Felvételi módban mind a négy gomb egy-egy fontosabb beállítást ér el:
– fel: az ISO érzékenység beállítása.
– bal: AF mező mód kiválasztása.
– jobb: fehéregyensúly beállítás (bármely értéket választva, majd a le gombot megnyomva finomhangolást végezhetünk, és itt érhető el a fehéregyensúly sorozat is).
– le: sorozat és önkioldó módok.
Közvetlen AF-terület módban a négy iránygomb funkciója a fentiek helyett kizárólag a fókuszterület mozgatása.
Lejátszás módban a jobb és bal gombokkal lapozhatunk a fotók között. A négy iránygomb a képek nagyított részletének képernyőn való görgetésére is használható.
(8) MENU/SET: a menü be-, és kikapcsolására használhatjuk. Az egyéb gombokkal, vagy a vezérlőtárcsával beállított értékek a SET gombbal véglegesíthetők.
(9) Q.MENU: lenyomásával előhívható a gyorsmenü, mely a navigációs irányokkal, vagy az érintésérzékenységgel kezelhető.
A menüben az előző oldalra való visszalépéshez használható.
Lejátszásnál az aktuálisan megjelenített, kártyán tárolt fotó(k), vagy videó(k) törlésére használhatjuk.
(10) AF/MF: E gombbal az alap élességállítási módok, mint az egyszeri/rugalmas/folyamatos autofókusz, illetve a kézi élességállítás.