Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-GX1 teszt

0

AF, LiveView, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A DMC-GX1-be a Panasonic legfrissebb Light Speed autofókusz rendszere került. Kontraszt alapú élességállításhoz képest (bár nem csak ahhoz képest) valóban villámgyors, akár 0,09 mp alatt élesre áll a témán. Az úgynevezett Pinpoint AF szolgáltatásnak köszönhetően gyakorlatilag a képmező bármely pontján kijelölhetünk AF mezőt, ha például megérintjük. Segítségével ki is nagyítható a képmező egy része és pixelpontosan jelölhetjük ki az élességállítás helyét.

érintőképernyős AF-pont választás

Pinpoint autofókusz nagyítás

Rugalmas autofókusz kiválasztása (AFF)

A megszokott egyszeri (AFS) és folyamatos (AFC) fókuszmódok mellett ebben a modellben vezették be először a rugalmas (AFF) autofókuszt, mely a kettő keverékeként írható le. Az exponáló gombot félig nyomva rögzíthetjük az élességállítást, de amennyiben elmozduló témát észlel a rendszer azonnal felülbírálja a fókuszt és korrigálja a távolságot.

Folyamatos autofókusznál egy kissé zavaró jelenség volt megfigyelhető a gépnél. Ha félig lenyomtuk az exponáló gombot, miközben a gép nem mozdult és a téma is mozdulatlan maradt, a fókuszrendszer kismértékben előre-hátra vadászik. Alig észrevehető az élőképen, de ha jól odafigyelünk érezhető az elég gyors imbolygás. A képekre mindez nem volt hatással.

Az eddig említett egymezős, akár érintéssel is kijelölhető AF mellett 23 pontos automatikus módot is választhatunk, mely AF 9 csoportot képes kijelölni. Beállíthatunk témakövető és arcfelismerő módokat is. Utóbbi esetében 6 ember arcvonásait és adatait előre elraktározhatjuk a gép memóriában, akiket később elsőbbséggel kezel majd.

a régi AF pont terület csak a képmező közepén volt elérhető

a GX1-ban már a teljes képmezőn kijelölhető egy AF pont

Rosszabb fényviszonyok mellett a gép elején lévő narancs LED fény segíti az élességállítást, bár vigyáznunk kell, mivel a zoomgombot állító kezünk könnyen kitakarhatja.

Az AF és MF (kézi) módok között egyszerűen, egy külön gombbal válthatunk. Kézi élességállításnál a képmező közepének 2x-es, valamint a teljes képet kitöltő 5x és 10x-es nagyítást is kapunk, melyekkel sokkal egyszerűbb megtalálni az élességet. Ezen kívül a kijelző alján megjelenő skála is segíthet, bár ez csak hozzávetőlegesen mutatja a távolságot. Mindkét képernyő segítség kikapcsolható.

A gép 144-zónás fénymérési rendszere intelligens többmezős, középre súlyozott, valamint szpot módokban használható. Az expozíció kompenzációt, a profi gépekhez hasonlóan +/-5 Fé tartományon belül állíthatjuk.

Sorozat

A fényképezőgép a következő sorozatmódokat kínálja:

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
Szupergyors sorozat (csökkentett felbontásban) 20 kép/mp JPEG (4 Mpx): kártya kapacitása
Gyors sorozat (teljes felbontásban) 4,2 kép/mp JPEG: kártya kapacitása
RAW: 9 kép
Középgyors sorozat (teljes felbontásban) 3 kép/mp JPEG: kártya kapacitása
RAW: 9 kép
Lassú sorozat (teljes felbontásban) 2 kép/mp JPEG: kártya kapacitása
RAW: 9 kép

A készülék sebességben valóban hozza a fenti értékeket, persze némi megkötéssel. A 20 kép/mp-es Szupergyors sorozat például a saját méréseink szerint 40 képig tartott és a végeredményül kapott 4 megapixeles képek igen erős tömörítésűek voltak. Minőségben mintha egy HD videóból vágták volna ki őket. A teljes felbontásban készíthető 4,2 kép/mp-es sorozat egy formázás nélküli Class10 sebességű SDHC kártyán 16 képig, ugyanazon a kártyán frissen formázva, 100 képig tartott. Ezután is folytatódott, de lassabb sebességgel. A két gyors mód alatt egyébként nem kapunk LCD élőképet, kizárólag a közepes és lassú sorozatnál.

Külön menüpont alatt expozíció sorozatot is elérhetünk, mely akár egyképes módban is indítható. A GX1-ben 3, 5, vagy 7 kép hosszú lehet, 1/3, 2/3 és 1 Fé lépésközökkel, +/-3 Fé tartományon belül. Választhatunk még 3 expozíciós fehéregyensúly sorozatot is.

Videó és hangfelvétel

A DMC-GX1-től a Panasonic gépekben megszokott, fejlett videoszolgáltatásokat találjuk. A felvétel indításához egy külön gomb került az expo gomb mellé, mellyel állóképeket készíthetünk a videózás alatt

A felbontás természetesen most is Full HD, azaz 1920 x 1080 pixel, melyet PAL norma esetében 50i (szenzor kimeneten: 25p) kép/mp-es frissítési sebességgel rögzít a gép. Formátumként AVCHD, vagy a most bevezetett MP4 választható. AVCHD-ben 720 soros HD felbontást is beállíthatunk, míg MP4-nél a fentiek mellett VGA (640 x 480 pixel) képméret is rendelkezésre áll. A legjobb minőségben (AVCHD FSH) 20 Mb/mp-es bitrátával dolgozhatunk. A videosnittek maximált hossza 29 perc 59 mp lehet.

A videók mellé sztereó hangot is rögzít a készülék a tetején lévő mikrofonnal. A jobb minőség érdekében szélzaj csökkentést és felvételi jelszint beállítást is végezhetünk. A mikrofon jelszintje a képernyőn is kijelezhető.

A GX1 rengeteg szolgáltatást kínál videó módban is. Az állóképekhez hasonlóan tetszőlegesen választhatunk például fotóstílust, vagy akár fénymérési módot. Beállítható digitális zoom (az optikai is működik) és a folyamatos élességállítás is. A gép ezen kívül intelligens felbontás módot és három fokozatú dinamika szabályozást, valamint vibráláscsökkentést kínál.

A kártyára mentett videók a gép egyszerű, beépített vágószoftverével feldarabolhatók.

Videónál újra előtérbe kerül az új kitobjektív zoom lehetősége, hisz bár fotó módban nem igazán kényelmes megoldás, mozgókép felvételnél annál inkább. A fókusz és zoomgyűrűk elhagyására nem csak az objektív méretének további csökkentése miatt volt szükség, hanem egy kézreállóbb videó optika érdekében is. Mozgókép felvétel során sokkal biztosabb, a felvett anyagot kevésbé befolyásoló megoldás a tológombos zoom, vagy fókusz, hiszen kevésbé mozdítjuk be a gépet, mint a gyűrű elforgatásával. A többféle fokozat állandó zoomsebességet is lehetővé tesz. További előnye, hogy a zoom motor szinte hangtalan.

Akinek pedig még így is idegen a gombos megoldás, de az érintőképernyő nem, használhatja az utóbbi zoomvezérlőit is.