Értékelés
Sosem értettem, hogy a koreai telefon gyártók miért készítenek 20-30 féle okostelefont. Mi értelme annak, hogy külön modellt adnak ki OLED, külön modellt IPS panellel, egy kicsit kisebb, egy kicsit nagyobb akksival, pici memóriával, használható memóriával, sok memóriával, 1,4 GHz-es processzorral, 1,6 GHz-es processzorral, 6 maggal, 8 maggal de kisebb órajellel, stb. Nekik példát kellene venni a japánokról, mert ők tudják, hogy elég három-négy modell ahhoz, hogy a kis pénzű, kevésbé addikt emberektől a profikig mindent lefedjenek.
A Panasonic jó példa erre, hiszen mikro NégyHarmados rendszerükben nincs felfoghatatlanul sok modell, mégis megtalálhatja magának az ideális gépet a hobbifotós, az amatőr, a nem főállású profi (természetfotós) és a videóguru is. Sőt, az S rendszer bevezetésével már a fotóriporterek, divat- és esküvői fotósok is.
Az év elején tesztelt Panasonic Lumix G9 egyértelműen a felső kategória tagja, azonban azokra a fejlett szolgáltatásokra, amit a G9 kínál, nem mindenkinek van szüksége. Itthon ráadásul az is elmondható, hogy a G9-re nem mindenkinek van pénze.
De itt van a kistestvér a G90 személyében, amely képminőségét tekintve gyakorlatilag ugyanazt hozza (sőt, mint láttuk, az alulexponálást még jobban is tűri), szolgáltatásai is remek jók, hiszen van Ultra HD videózási képesség, akár külső mikrofon használatával, kihajtható kijelzővel (vloggerek ezeknek nagyon örülhetnek), van átlag DSLR-eknél gyorsabb sorozatfelvétel, van 4K Photo mód az extra gyors sorozatért, de van egyszerű panorámakészítés és a hobbi- és amatőr fotósok számára sok féle effekt, szűrő és akár okostelefonról való távvezérlés.
A G90 bekategorizálása ezek miatt nem is annyira egyszerű. Az egyértelmű, hogy nem belépőszint és az is biztos, hogy nem pusztán középkategória. A Panasonic G90 ráadásul a felső-közepkategóriás DSLR-eket is veri bizonyos pontokon. Talán nem leszünk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, hogy a G90 is eléri a felső-középkategória szintjét.
Jóllehet, egyértelműen látszanak azok a pontok, ahol a G9 védelmében kevesebbet tud ez a modell. Ezeket a funkciókat azonban ritkán használják az amatőr fotósok, így nekik ez egyáltalán nem lesz komoly érvágás (ha mégis nagyon hiányzik, akkor nem kell sajnálni azt a pár rongyos százezer forintot és meg kell venni a G9-et! 🙂 ).
Ha néhány szóval kellene összefoglalnom a G90-et, akkor azt mondanám, hogy remekül kézbe simuló, okos, részletesen testreszabható fényképezőgép azoknak, akik nem akarnak leragadni a régi technológiáknál, de szeretik keresőn át látni a világot.
A váz ára cikkünk megjelenésekor bruttó 330 ezer Ft, a Panasonic 12-60mm f/3,5-5,6 objektívet is tartalmazó kit ára bruttó 390 ezer Ft, míg a nagy átfogású Panasonic 14-140mm f/3,5-5,6 objektívvel bruttó 460 ezer Ft-ba kerül.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- szoftver CD
- használati útmutatók
- lítium-ion akkumulátor
- micro USB-s akkutöltő és kábel
- hálózati USB adapter
- vakupapucs vakdugó
- nyakpánt
- vázsapka
A fényképezőgépet a Panasonic magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
Tesztfotóinkat a következő objektívekkel készítettük:
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok.
A RAW képeket Adobe Lightroom Classic-ban konvertáltuk alapbeállításokkal, de Camera Standard színprofillal (sRGB színtérben), a gép saját JPEG képei alap zajszűrésűek.