Kipróbáltuk: Pentax K-5 II teszt

0

Különlegességek

Felsorolni nehéz mi minden került ebbe a gépbe, de talán felesleges is, hiszen jórészt ugyanazt kapta mint elődje, jobban mondva semmiben nem változott. Azért mazsolázzunk néhány dolgot az érdekességek közül!

Digitális szűrők

A Digitális szűrőkkel egyedi effektust varázsolhatunk a JPEG képeinkre. Beállíthatjuk őket a felvétel előtt is. Ilyen esetben a kész képeken azonnal a beállítás szerinti szűrőhatással mentődnek. Utólag a képek nézegetésekor is kiválaszthatjuk a nekünk tetszőt, majd a feldolgozott képet külön fájlként menthetjük kártyára. Felvételi módban nyolc digitális szűrő választható, melyek mindegyike 2-3, de előfordul, hogy még több paraméterrel módosítható. A Csillagszűrő effektusnál például beállítható a csillanás alakja a fényforrások száma a csillanás mérete, és szöge.

HDR

A HDR szolgáltatás, automatikus, normál, vagy három további erősségi fokozatban használható, ha széles dinamikatartományú, eltérő világosságú témákat kell egy képre összehoznunk. Az erősségi fokozaton túl a képek automatikus fedésbe hozását is engedélyezhetjük, mivel a HDR alap feltétele, hogy több expozícióból állítja össze a gép a végleges felvételt. Emiatt lehetőleg állványról, és szigorúan csak statikus témáknál használható.

Csúcsfény-, és árnyék kompenzáció

Olyan helyzetekben, amikor gépünk kontrasztátfogása nem elég, hogy egy képen jelenítsünk meg nagyon világos és sötét dolgokat jól jön a csúcsfények, vagy árnyékok korrekciója. Előbbi esetben sötétít a gép a csúcsfényeken, utóbbinál a sötét részeket világosítja. A hatás finomabb a HDR-nél, így sokkal természetesebb és csak egy expozíciót igényel, vagyis mozgó témák esetén is használható. Csúcsfény kompenzációnál csak egy automatikus fokozatot kapunk, míg az árnyék korrekciónál hármat.

RAW feldolgozás

Kész RAW fotóink JPEG-be való konvertálásához nincs szükség külön számítógépes szoftverre, hiszen a fényképezőgépen belül is elvégezhetjük. Egyszerre akár több kijelölt fotó konvertálása is elvégezhető ugyanazokkal a beállításokkal. Ezek között megadható a kép formátuma (JPG, TIFF), mérete és minősége, a 9 színmód egyike, a fehéregyensúly, érzékenység, zajszűrési fokozat, árnyék-kompenzáció, torzítás és színhiba csökkentés, valamint a színtér.

GPS

Ugyan csak opcionális lehetőség, de GPS adapter (O-GPS1) is csatlakoztatható a géphez, mely nem pusztán a geotag adatok EXIF-be írásában jeleskedik, hanem egyéb szolgáltatásokat is kínál. Ilyen például az Elektronikus iránytű funkció, mely aktuális helyzetünk és irányunk mellett a tengerszint feletti magasságot és az UTC időadatokat is megjeleníti.

Egyszerű navigációra is lehetőségünk van, melynél a fenti adatokon túl a célpont irányát és távolságát is nyomon követhetjük. Célpontként bármely korábbi képünk helyszínét elmenthetjük.

A fényképezőgép a GPS adatok alapján az óra átállítására is képes, az Astrotracer, vagy Csillagkövetés funkció pedig a csillagászati fotózásban jártas felhasználóknak ajánlott. A rendszer folyamatosan nyilvántartja az égitestek aktuális mozgását, és a stabilizátor miatt elmozdítható szenzort ennek megfelelően mozgatja, így azok hosszabb expozíciónál sem mosódnak el.

Stabilizátor

Ismét változatlan, amit az új modell stabilizátor terén az asztalra tesz, mind teljesítményben, mind beállításokban. A vázba épített, szenzor mozgatáson alapuló stabilizátort be- és kikapcsolhatjuk a menüben. Ez a funkció külön érhető el álló-, és külön mozgókép módban. Egy másik menüpont alatt „Látóhatárhoz igazítást” kapcsolhatunk be, mely gyakorlatilag a vízszintes stabilizáció kikapcsolását (csak függőleges stabilizációt) jelenti.


A tesztet a 18-55 mm-es objektív végállásában, vagyis 55 mm-en végeztem, záridőnként 10-10 képet készítve ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.

A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva a stabilizátor 2 Fé előnyt hoz. Ez remek érték! A hatékonyság hosszabb záridőknél is megmarad, hiszen 50%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/40 mp-et, stabilizátorral kb. 1/13 mp vagy 1/10 mp-et használhatunk.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél