Kipróbáltuk: PixMaker Value és PixMaker 1.0 teszt

0

Először a Value-t vettük górcső alá.

Snap!

Mindkét program legfőbb erénye az egyszerűség. A PixMaker jelmondata is ezt sugallja: „Snap, Stitch, Publish!”. Ennek megfelelően 3 lépésben (képkiválasztás, összefűzés, publikálás) állíthatjuk össze a panorámaképet.

A Value (ugyanúgy mint az 1.0) képes részleges illetve 360 fokos panoráma készítésére is, ami, azt hiszem, alapkövetelmény. Lehetséges továbbá montázs készítése is. Ezzel a funkcióval megadható az átfedés mértéke, még az illesztést megelőzően. Ezen kívül képes hengeres reprojekcióra ill. síkban mozgatott géppel készült képek összefűzésére is.


A kettétört Harley Davidson újra egybeforr...

A fotók készítésekor használt fókusztávolságot a program képes automatikusan megállapítani, de mi magunk is megadhatjuk azt. Rendelkezésre áll továbbá egy fényképezőgép-lista is, amely azonban igen rövid. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Value kevés objektív karakterisztikáját ismeri, ami az összefűzés minőségét ronthatja.

Stitch!
Az összefűzés igen gyors, de sajnos néha igen csúnya hibákat követ el a program. Utólagos, kézi javításra nincs lehetőség.


A Parlament és bővítményei

A fenti azonban egy ritka példa. A PixMaker Value az esetek túlnyomó többségében pontos, precíz. A színek nem változnak meg az eredetihez képest, a kép nem fakul ki, a kontúrok élesek lesznek, legtöbbször még az átfedéseknél is. A képek hordósítására viszont hajlamos, és néha szellemek is előfordulnak itt-ott, amely hibák kézzel javarészt könnyen javíthatóak lennének. Magyarán szólva igen-igen hiányzik a manuális korrekció lehetősége.

Nekem kifejezetten tetszett, hogy az illesztési procedúra során a program egy kis ablakban folyamatosan mutatta, hogy mi történik épp a képekkel. A folyamat felépítése igen hasonló ahhoz, melyet a Canon PhotoStitch használ. A PixMaker (az 1.0 is) kicsinyített képeket fűz össze és csak az illesztés végén jeleníti meg a nagy felbontású képet.


Illesztési folyamat

Publish!
A PixMaker Value (és az 1.0 is) elsősorban azoknak készült, akik az élményeiket szeretnék – lehetőleg minél gyorsabban – az interneten keresztül másokkal is megosztani. Ezért a PixMaker-el vagy más programmal készített képeket a szoftver nemcsak JPEG-ként elmentve képes tárolni, hanem weboldalként, e-képeslapként, vagy akár képernyőkímélőként is. A fentiekből kiderül az is, hogy a virtual reality mentési módok sajnos kimaradtak a Value-ből. Hotspotok elhelyezésére sincs lehetőség.

A kész panoráma megtekintéséhez sem kell másik programot indítani. A beépített képmegjelenítő már a PixMaker Lite-ben is gyors és szabad mozgást tett lehetővé bármilyen kép esetén. Ugyanezt a „nézőkét” örökölte a Value és az 1.0 is.

PixMaker Value
Az 1.0 és a Value egymástól első ránézésre alig különböznek. Alaposabban szemügyre véve az 1.0-t azonban kiderül, hogy az a Value-nél jóval többet tud, bár ez utóbbi az újabb. (Véleményem szerint a Value egész egyszerűen az 1.0 olcsóbb, butított változata, melybe azért a tisztesség kedvéért itt-ott belejavítottak. A PixAround feltehetően így próbál – többek között – a jóval kedvezőbb árú Panorama Factory-val konkurálni.)


A külső különbség igen kicsi

Snap!

Az 1.0 felépítésében azonos a Value-val: itt is három fő lépés köré csoportosulnak a panorámakép készítés egyes elemei.

A felvételek kiválasztása és sorbarendezése után az ikonsoron elhelyezett listákból választható ki a készíteni kívánt kép típusa és felvételnél használt fókusztávolság.
A program részleges illetve 360 fokos panoráma valamint síkban mozgatott géppel készült fotók összefűzésére alkalmas.

A negyedik típus az „Object View”. Ez a funkció úgymond „fordított” panoráma készítését teszi lehetővé; mintha a nézőpont körbejárná a felvétel témáját. Az összefűzendő fotók készítésekor természetesen nem a gépet kell a téma körül forgatni, hanem a tárgyat a rögzített fényképezőgép előtt.




A fókusztávolságot itt is listából adhatjuk meg, ami sajnos azonos a Value-éval, ebből kifolyólag igen kevés fényképezőgépet ismer.

Stitch!

Az illesztés itt is gyorsan és pontosan megy, bár a művelet pl. a Canon PhotoStitch-nél lassabb és pontatlanabb. Meglepő volt, de néhányszor előfordult, hogy olyan helyen hibázott, ahol a Value nem.

Itt viszont lehetőség van kézi igazításra, ez a program nagy erőssége kistestvérével szemben. A legsúlyosabb hibák ezzel orvosolhatóak. Egyes részletek önálló igazítására nincs lehetőség, a teljes kép mozgatása pedig igen körülményes, mivel a program nem csökkenti a képek felbontását.


Kézi korrekció képernyő

Publish!

A program segítségével a hagyományos JPEG formátum mellett weboldalként, e-képeslapként és palmtopok operációs rendszerével (Palm OS, Windows CE) kompatibilis formában is tárolható a kész kép, vagy akár azonnal kinyomtatható. A szoftver lehetőséget ad hotspotok elhelyezésére, ezt azonban a próba verzió miatt nem volt alkalmunk részletesen megismerni.

Virtual Reality mentési módot itt sem találunk, de a PixMaker is tartalmaz beépített képmegjelenítőt. A help lényegében megegyezik a Value-éval, jól használható, bár néhol kicsit túlzottan szűkszavú.

Értékelés
Mindkét program legfőbb erőssége az egyszerűség. Alig néhány perc alatt készíthető velük panorámakép. A lényeges funkciók könnyen megtalálhatók, a programok felépítése pedig példás.

A PixAround 1.0 és Value közül az előbbi a nagyobb tudású, jobb program, elsősorban a hotspot beillesztési lehetőség miatt, de összességében mindkettő igen jól összerakott, felhasználóbarát szoftver. Viszont van egy közös hibájuk, éspedig az áruk: a Value 45, az 1.0 pedig 129 dollárba kerül. Ennél manapság jelentősen olcsóbban is hozzá lehet jutni hasonló, vagy akár nagyobb tudású panorámaszerkesztőkhöz; sőt aki kicsit jobban utánanéz, még akár a régi, de tudásában és szerkezetében hasonló PixMaker Lite-t is megtalálhatja a világhálón.

A próba verzió nem tette lehetővé az elkészült képek mentését, ezért nem szerepelnek teljes panorámafelvételek a cikk illusztrációi között.