Kipróbáltuk: Samsung EX1 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Mozgatható fókuszkeret

A Samsung EX1 automatikus és kézi fókuszálást is kínál. Automatikus élességállítás során középpontos, többmezős, kézzel kiválasztható szelektív és témakövető fókuszmódot használhatunk, ezen felül középpontos AF-nél arcfelismerés is választható. Az arcfelismerést önarckép (felismert arc esetén automatikus exponálás), mosolyfelismerés (felismert mosolygás esetén automatikus exponálás), pislogás érzékelés (két képet készít, melyből igyekszik kiválasztani a nyitott szemű változatot), és intelligens arcfelismerő (a regisztrált arcot részesíti előnyben az élességállításnál) módokkal kombinálhatjuk.

Gyenge fényben történő élességállításnál narancs színű LED szolgáltat segédfényt.

Ha kikapcsoljuk az arcfelismerést, a négyirányú navigáló billentyűk közül a lefelé gombbal választhatjuk ki a kézi élességállítást. Ennek során kétszeres digitális nagyítás segíti a pontosabb élességállítást, valamint egy skála is megjelenik a kijelzőn. Sajnálatos azonban, hogy a skálán a beosztásokhoz nincsenek tárgytávolságok rendelve.

Normál élességállításnál nagylátószögnél a minimum munkatávolságunk 40 cm, melyet a makró mód bekapcsolásával 5 cm-re csökkenthetünk.

Fénymérési módokból a kompakt gépeknél megszokott módon három áll rendelkezésünkre:

  • Több ponton mérő mátrix: a teljes képmezőben mér fényt a készülék és ez alapján határozza meg az expozíciós beállításokat. Többnyire ez a beállítás ajánlott.
  • Középre súlyozott átlag: ezúttal is a teljes képmezőben mér fényt a gép, de főként a középső terület világosság számít, kisebb súllyal a kép szélei.
  • Szpot: a készülék csak a képmező középső részén mér fényt.

Sorozat fényképezés

A fényképezőgéppel egyféle sebességű sorozatot készíthetünk, amelynek során RAW formátumot nem használhatunk. A JPEG sorozat, maximális sebességgel, a kártyasebességtől függően több-kevesebb kép hosszúságú lehet, kellően gyors kártya alkalmazásakor a teljes kapacitás feltölthető sorozatképpel. Lassabb kártyával néhány kép elkészülte után a sorozat-felvételezés lelassul. Méréseink szerint a képváltási sebesség 1,47 kép/mp.

A normál sorozaton kívül

  • automatikus expozíció sorozat: 3 kép hosszban, 0,3..2 Fé eltérésekkel.
  • fehéregyensúly-sorozat: szintén 3 kép hosszban, beállítható lépésközzel a zöld-bíbor, vagy a kék-borostyán tengelyen.
  • fotóstílus sorozat: egy expozícióból 9 kép készül, a fényképezőgép különböző fotóstílusaival, melyből a normál módon kívül egy általunk választott kerül elmentésre.

Videó, mozgóképrögzítés

640×480 pixel, 30 fps, H.264 kodek, 18 mp, 8 MB, ~3600 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Sajnos a Samsung EX1 videórögzítés terén nem teljesít túl jól, legalábbis a mostani viszonyok között. Pár évvel ezelőtt még biztosan megdicsértük volna, de mára már a technika továbbfejlődése miatt a szolgáltatás jelenlegi színvonala elavult.
Videórögzítés előtt kétféle felbontást választhatunk: 640×480 (VGA) vagy 320×240 (QVGA) pixelest. A HD felbontás sajnos hiányzik innen. A képfrissítés 30 vagy 15 kép/mp lehet, a felvétel maximális hossza 20 perc. A mono hangfelvétel optikai zoom közben is tovább folytatódhat, de választhatunk olyan módot is, amikor zoomoláskor a fényképezőgép elnémítja a felvételt. Videózás közben a fénymérés tovább működik, az élességállítás viszont nem, vagyis a felvétel elején beállított tárgytávolságot használja végig. A Samsung fényképezőgépekben megszokott módon a felvételkészítésnél pillanatmegállítás is használható, ám ez nem jelenti azt, hogy ez esetben újrafókuszálhatjuk a témát.

Különleges videót is készíthetünk a Samsung EX1-gyel, amely a fotóstílusoknál meghatározott képmódok, vagy intelligens szűrő használatát jelenti. Vagyis készíthetünk akár szkeccs, akár vignettált videót is (ezek jelentését lásd a Különlegességek oldalon).