Kipróbáltuk: Samsung EX1 teszt

0

Különlegességek

Optikai stabilizátor

A fényképezőgép objektíve stabilizáló lencsetagot is tartalmaz, amely gyenge fényben történő fotózáskor segít berázásmentes felvétel készítésében. Az optikai stabilizátort videózásnál is használhatjuk, valamint az élőképnél is csökkenti a képremegést.

A stabilizátor hatékonyságának tesztjét teljes tele állásba állított objektívvel készítettük, zársebesség előválasztásos módban, ahol itt 1/2 Fé-enként állíthatunk záridőt. Az első teszt alkalmával a lemerülőfélben lévő akkumulátor miatt csak néhány képnél volt aktív a stabilizátor, utána a kijelzőn lévő ikon áttetszővé vált, amely az inaktív stabilizálást jelezte. Persze ez csak később derült ki, sajnos ez a jelzés elsőre nem túl informatív.
Második körben már ügyeltünk a teljes feltöltöttségre, s figyeltük a kis ikont is, hogy amikor kell, aktív stabilizátorral dolgozzunk.
Záridőnként 10-10 kép készült ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral, majd a képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális életlenedést még nem jelöltem hibának.
Az így kapott számokból egyfajta szubjektív értékelését képezhetjük a stabilizátornak.

A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva stabilizátor nélkül 1/60 mp-es, míg stabilizátorral 1/30 mp-es zársebességre van szükségünk. A stabilizátor itt 1 Fé előnyt hoz, mely kissé elmarad az átlagos értéktől (amit persze többnyire nagyobb gyújtótávolságon szoktunk vizsgálni, azaz a záridő is ennek megfelelően rövidebb)!
A hatékonyság hosszabb záridőknél sem jobb, 40%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/20 mp-et, stabilizátorral kb. 1/15 mp-et használhatunk, amely 1/2 Fé előnyt jelent (legalábbis e teszt alapján). Ez nem túl jó eredmény.

A teszt eredményének értékelésekor azonban ki kell hangsúlyozni, hogy általában 200-300 mm-nek megfelelő gyújtótávolságon, ennek megfelelően 1/300 mp-es záridőtől kezdődően szoktunk vizsgálódni. Jelen próbánk 1/60 mp-es kezdő zársebessége miatt az itt kapott eredmény nem feltétlenül hasonlítható össze az ultrazoomos gépek eredményével. A másik oldalról viszont azt is tudni kell, hogy a tükörreflexes gépek kis gyújtótávolságú kit objektívvel is hoznak minimum 1 1/3 Fé-et, akár a mostani lassabb zársebességeknél is.
Összességében tehát kissé csalódottak lehetünk a kapott eredmények láttán, a gyakorlatban túl sok előnyt nem ad a Samsung EX1 stabilizátora.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Stabilizálás: 72 mm, 1/20 mp

Intelligens tartomány (Smart Range)

Ma már sok gyártó kínál valamiféle megoldást a digitális gépek kis dinamika-átfogására. Ezek között némelyek a feldolgozáskor játszanak a gradációs görbével, míg mások több expozícióból raknak össze HDR képet. A Samsung az utóbbiak közé tartozik, hiszen Smart Range módban két kép készül, s a két képből fűzi össze a végső fotót a gép. Ebben az üzemmódban nem használhatunk RAW formátumot, illetve expozíció korrekció, képstílusok és intelligens szűrő sem használható.
A bekapcsolt Smart Range jól láthatóan világosabb, kevésbé sötét részeket ad az árnyékos területeknél, ugyanakkor a megfestett változaton az is jól megfigyelhető, hogy a kiégést is elkerülhetjük ennek segítségével. Nem az a klasszikus értelmben vett HDR kép, de mindenesetre határozottan jobb átfogást nyújt, mint a normál mód. Egyetlen kellemetlenség van csak a dologban: valamiért a kép széleit levágja, így nem kapunk teljes látószöget.

Fotóstílusok

A Samsung EX1-ben többféle fotóstílust választhatunk, akár a fotózás előtt, akár utólag lejátszás módból. Ez utóbbinak azonban van egy kis megkötése: az így feldolgozott képek mérete maximum 5 Mpixeles lehet. Ugyanez a méretbeli megkötés vonatkozik egyébként a szkeccs stílusra is, de a többi üzemmód maximális felbontásban is rendelkezésünkre áll.
Ezeken túlmenően egy RGB beállítás is rendelkezésünkre áll, ahol a vörös, zöld és kék arányát változtathatjuk meg több lépésben.

Ami talán hiányozhat a felsorolt módok közül, az a szépia és a ma divatosabb cianotípia.

Képstílus



normal


sketch


defog


soft


vivid


forest


retro


cool


calm


classic


negative

Kontraszt

A készíthető képek kontrasztja -2 és +2 közé állítható.

Kontraszt

Színtelítettség

A normál értéken túl -2 és +2 érték köző vehetjük a szaturációt, amely kellő kértékben befolyásolja a kép megjelenését.

Színtelítettség

Élesítés

A képkeménységet is -2 és +2 közé állíthatjuk, a mínusz irány lágy, a plusz irány kemény, erőteljesen élesített képet hoz létre.

Élesítés

Intelligens szűrő (Smart Filter)

Mind felvétel, mind lejátszás módból elérhető az intelligens szűrő, amely három különféle effektust kínál: miniatűr (shift objektív hatása), címkézés (vignettálás) és halszem. Míg felvétel módban teljes felbontás is rendelkezésünkre áll, lejátszás módban utólagos képfeldolgozásnál maximum 5 Mpixeles kép készül.

Intelligens szűrő (Smart Filter)



normal


miniature


vignetting


fish-eye

Képbeállítás (Image Adjust)

A kész képeken utólag végezhetünk módosításokat lejátszás módban a képbeállítás menüpontnál. Itt vörösszem-korrekciót, arc retust, ±2 értékben világosság, kontraszt és szaturáció csökkentést és növelést végezhetünk el, valamint zajt adhatunk a képhez.
A vörösszem javítás hatékonyan és gyorsan történik, az eredmény pedig természetes hatású. Szintén példás az arcretus minősége, hiszen nem eltúlzott és nem feltűnő, valóban szép képet ad.
A zaj hozzáadása viszont kissé értelmetlen, legalábbis ilyen megoldásban túl komoly értéket nem képvisel.