Kipróbáltuk: Samsung WB2000 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Mozgatható fókuszkeret

A Samsung WB2000 automatikus és kézi fókuszálást is kínál. Automatikus élességállítás során középpontos, többmezős, kézzel kiválasztható szelektív és témakövető fókuszmódot használhatunk, ezen felül középpontos AF-nél arcfelismerés is választható. Az arcfelismerést önarckép (felismert arc esetén automatikus exponálás), mosolyfelismerés (felismert mosolygás esetén automatikus exponálás), pislogás érzékelés (két képet készít, melyből igyekszik kiválasztani a nyitott szemű változatot), és intelligens arcfelismerő (a regisztrált arcot részesíti előnyben az élességállításnál) módokkal kombinálhatjuk.

Gyenge fényben narancs színű LED szolgáltat segédfényt az automatikus élességállításhoz.

Ha kikapcsoljuk az arcfelismerést, a négyirányú navigáló billentyűk közül a lefelé gombbal választhatjuk ki a kézi élességállítást. Ennek során kétszeres digitális nagyítás segíti a pontosabb élességállítást, valamint egy skála is megjelenik a kijelzőn. Sajnálatos azonban, hogy a skálán a beosztásokhoz nincsenek tárgytávolságok rendelve.

Normál élességállításnál nagylátószögnél a minimum munkatávolságunk 50 cm, melyet a makró mód bekapcsolásával 2,5 cm-re csökkenthetünk.

Fénymérési módokból a kompakt gépeknél megszokott módon három áll rendelkezésünkre:

  • Több ponton mérő mátrix: a teljes képmezőben mér fényt a készülék és ez alapján határozza meg az expozíciós beállításokat. Többnyire ez a beállítás ajánlott.
  • Középre súlyozott átlag: ezúttal is a teljes képmezőben mér fényt a gép, de főként a középső terület világosság számít, kisebb súllyal a kép szélei.
  • Szpot: a készülék csak a képmező középső részén mér fényt.

Sorozat fényképezés

A gép ultragyors szenzorának köszönhetően a WB2000 egyik kiemelkedő területe (a videófelvételen kívül) a sorozatkép készítés. Háromféle sebesség áll rendelkezésünkre: 3 kép/mp, 5 kép/mp és 10 kép/mp. Mindhárom esetben maximum 10 képet készíthetünk, de csak JPEG formátumban. Ha a puffer telítődik, a sorozatkészítés leáll. Új sorozatot csak a képek kiírását követően, az exponáló gomb ismételt lenyomásával kezdeményezhetünk, mivel a gép nem folytatja a sorozatkészítést önmagától.

A gyári specifikációt méréseink is igazolták, melynek eredményei a lenti táblázatban láthatók:

Sorozat sebességek
gyári adat mért érték
3 kép/mp 3 kép/mp
5 kép/mp 5 kép/mp
10 kép/mp 10 kép/mp

A normál sorozaton kívül választható

  • automatikus expozíció sorozat: 3 kép hosszban, 0,3..2 Fé eltérésekkel.
  • fehéregyensúly-sorozat: szintén 3 kép hosszban, beállítható lépésközzel a zöld-bíbor, vagy a kék-borostyán tengelyen.
  • fotóstílus sorozat: egy expozícióból 9 kép készül, a fényképezőgép különböző fotóstílusaival, melyből a normál módon kívül egy általunk választott kerül elmentésre.
  • Ezen felül van még néhány különleges sorozat mód is, ezek egyike az előfelvételi (angol menünyelvnél PreCapture) üzemmód, amelynek során a gép nagy sebességgel olvassa ki a képeket a szenzorból, melyeket folyamatosan az átmeneti pufferbe helyez, s a régieket folyamatosan törli. Az így létrehozott időpufferből az exponáló gomb teljes lenyomásakor menti ki a képeket, amely azt eredményezi, hogy az exponáló gomb lenyomása előtti néhány tized másodperc is megörökítésre kerül. Természetesen ez a sorozat is csak JPEG módban használható.
  • Időközi sorozat, amelynél 0 és 24 óra között perces felbontásban választható ki a képek közötti idő, a képek számát pedig 1-től kezdődően a kártya kapacitásáig állíthatjuk be.

A sorozat üzemmódját a fényképezőgép jobb felső részén található görgővel választhatjuk ki, ahogy a 2 vagy 10 mp-es önkioldót is.

Videó, mozgóképrögzítés

A Samsung WB2000 másik komoly területe a videórögzítés. Mozgóképeket maximum FullHD (1920×1080) felbontásban 30 kép/mp képfrissítéssel készíthetünk. Ebben a legnagyobb felbontásban HQ és normál mód is választható, amely az AVCHD tömörítés sávszélességét szabályozza. Ezen kívül 1280×720 pixeles HD, : 640×480 pixeles (VGA) és 320×240 pixeles (QVGA) felbontás választható.

A felvétel maximális hossza 20 perc lehet. A sztereó hangfelvétel optikai zoom közben is tovább folytatódhat, de választhatunk olyan módot is, amikor zoomoláskor a fényképezőgép elnémítja a felvételt. Videózás közben a fénymérés tovább működik, sőt az élességállítás is követi a változó körülményeket, főként zoomolás után. A Samsung fényképezőgépekben megszokott módon a felvételkészítésnél pillanatmegállítás is használható, amely után a videórögzítés tovább folytatható.

1280×720 pixel, 30 fps, H.264 kodek, 26 mp, 25 MB, ~8000 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920×1080 pixel, 30 fps, H.264 kodek, 19 mp, 35 MB, ~15500 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920×1080 pixel, 30 fps, H.264 kodek, fóusz teszt
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A WB2000 különlegessége, hogy akár FullHD felbontásban, videózás közben is fotózhatunk anélkül, hogy a videófelvétel komolyabb mértékben megszakadna (minimális akadás észlelhető). Egy felvétel során max. 6 fotót készíthetünk.

Különleges videókat is készíthetünk a Samsung WB2000-rel, amely a fotóstílusoknál meghatározott képmódokat, illetve intelligens szűrők használatát jelenti. Vagyis készíthetünk akár szkeccs, akár vignettált videót is (ezek jelentését lásd a Különlegességek oldalon). Szkeccs és intelligens szűrő csak max. VGA felbontásban érhető el, a képfrissítés pedig legfeljebb 15 kép/mp lehet.

640×480 pixel, 30 fps, H.264 kodek, szkeccs videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

640×480 pixel, 30 fps, H.264 kodek, címkézés (vignettálás) videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

S végül, a különleges videók zárásaként említsük meg a nagy képfrissítési sebességű, lassított (Slow Motion) videókészítés lehetőségét, amely 240 kép/mp-cel (8×-os lassítás) 432×320 pixeles, 420 kép/mp-cel (14×-es lassítás) 224×160 pixeles, ill 1000 kép/mp-cel (33,3×-es lassítás) 192×64 pixeles klipeket készít, hang nélkül.

640×480 pixel, 30 fps videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

432×320 pixel, 240 fps, H.264 kodek
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

224×160 pixel, 480 fps, H.264 kodek
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

192×64 pixel, 1000 fps, H.264 kodek
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A kész videókat fényképezőgépen belül is megvághatjuk, ezt a funkciót lejátszás során érhetjük el, pillanatmegállítást követően, a zoomgyűrű használatával (a fényképezőgépen képkivágásként jelenik meg ez a lehetőség).
Szintén lejátszáskor használhatjuk az állókép mentési lehetőséget.

A kártyáraírás sebessége sebessége sajnos nem túl komoly, SanDisk Extreme III 4 GB-os memóriakártyával 3400 kiB/s RAW formátumú fotónál. JPEG-nél csak a sorozatfelvétel elmentésénél zavaró az írás lassúsága.