Optika I.
Kromatikus aberráció
Színi hibával nagyon nem kell számolni a Samsung WB2000-nél, ennek oka persze az is lehet, hogy a gép képfeldolgozás során csökkenti az optika hibáját. Mivel RAW konvertert nem sikerült beszerezni, így nem tudhatjuk biztosra, hogy a gép is korrigál-e. Az azonban már jelent valamit, hogy a képeken alig látható színi hiba, illetve hogy a Samsung EX1-nél hasonlót tapasztaltunk, ahol a gépen belüli korrekciót is sikerült kimutatni.
Ezek alapján tehát azt mondhatjuk, hogy JPEG képnél nem lesz a kromatikus aberrációval problémánk, RAW formátumnál pedig feltételezhetően találkozhatunk majd kis mértékű színi hibával.
Ami viszont ezen a képen nem látszik, az a furcsa színtorzulás, amely a képek egyik felén lilás, másik felén zöldes elszíneződést okoz. Ezt a torzítás tesztképünkön és a makró tesztfotón is jól szemügyre lehet venni.
A tesztképek F2,4/7,2 és F5,8/7,5 blendékkel készültek.
Geometriai torzítás
Szintén kérdéses, hogy vajon van-e gépen belüli korrekció a geometriai torzítás tekintetében. Az viszont biztos, hogy JPEG képeknél nem kell komoly torzulásokra számítani, hiszen a 24 mm ekvivalens nagylátószög ellenére a hordótorzítás bőven átlag alatti. A mért 0,7%-os hordótorzítás nagyon jó eredmény.
Tele állásban is jó eredményt kaptunk, a 0,6%-os párnatorzítás ugyan látható a képszéleken, de valós témánál nem valószínű, hogy zavaróan fog hatni.
Közelfényképezés, makró
A Samsung WB2000-gyel makró módot bekapcsolva nagylátószögnél 2,5 cm-es, tele állásban 37,5 cm-es munkatávolságot használhatunk.
Tesztképeink alapján nagylátószögnél 58 mm szélességű, tele állásban pedig 121 mm szélességű témával tölthetjük ki teljes egészében a képmezőt. Ez nagylátószögnél még átlag körüli, tele állásban viszont jelentősen elmarad a nagy átlagtól.
Érdekes, hogy a kis tárgytávolság és a nagylátószög ellenére a torzítás ez esetben is visszafogott, s nagylátószögnél még a képsarkok is egész élesek, alig vehető észre szférikus hiba. Nem úgy tele állásban. A telével készült közelképeknél már komolyabb a torzítás is, s a sarkok eléletlenedése is jelentős.
Makrózás szempontjából tehát a WB2000 kicsit átlag alattit teljesít, sajnos a jó nagyítást nagylátószögnél kapjuk, ami nem teszi lehetővé szépen elmosott, homogén hátterű, makrók egyszerű készítését.
Peremsötétedés
Peremsötétedés szempontjából meglepően egyelneteset nyújt a WB2000 objektívje. Szinte mindegy, hogy nyitott, vagy zárt blendét, nagylátószöget, vagy teljes telét használunk-e, a sarkok sötétedése 6-9% közötti lesz. Értéküket tekintve ezek az adatok jók, legalábbis nyitott rekesznél. Érdekes, hogy zárt blendénél sem csökken jelentősen a vignettálás, pedig nem ND szűrő, hanem valódi lamellákból álló rekesz található az objektívben. Végüli szerencsére az alacsony peremsötétedés miatt egyébként sem kell komoly problémától tartani még akkor sem, ha éppen reprózni kell.