Különlegességek
Optikai stabilizátor
A fényképezőgép objektíve stabilizáló lencsetagot is tartalmaz, amely gyenge fényben történő fotózáskor segít berázásmentes felvételeket készíteni.
A stabilizátor hatékonyságának tesztjét teljes tele állásba állított objektívvel készítettük, zársebesség előválasztásos módban, ahol itt 1/2 Fé-enként állíthatunk záridőt.
Záridőnként 10-10 kép készült ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral, majd a képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális életlenedést még nem jelöltem hibának.
Az így kapott számokból egyfajta szubjektív értékelését képezhetjük a stabilizátornak.
A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva stabilizátor nélkül 1/125 mp-es, míg stabilizátorral 1/60 mp-es zársebességre van szükségünk. A stabilizátor itt 1 Fé előnyt hoz, mely kissé elmarad az átlagos értéktől!
A hatékonyság hosszabb záridőknél sem jobb, sőt! 40%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/45 mp-et, stabilizátorral kb. 1/30 mp-et használhatunk, amely 1/2 Fé előnyt jelent (legalábbis e teszt alapján). Ez nem túl jó eredmény.
A teszt eredményének értékelésekor azonban ki kell hangsúlyozni, hogy általában 200-300 mm-nek megfelelő gyújtótávolságon, ennek megfelelően 1/300 mp-es záridőtől kezdődően szoktunk vizsgálódni. Jelen próbánk 1/125 mp-es kezdő zársebessége miatt az itt kapott eredmény nem feltétlenül hasonlítható össze az ultrazoomos gépek eredményével. A Samsung EX1-ével viszont igen. S bizony az itt tapasztaltak fedik az ottani eredményeket, vaigy a Samsung WB2000 is meglehetősen gyengén szerepel a stabilizátor tesztünkön. Érezhető a hatása, kétség nem fér hozzá, de a hatékonysága már nem olyan jó, mint amire számítana az ember, emiatt egy kicsit csalódottak is lehetünk.
Intelligens tartomány (Smart Range)
Ma már sok gyártó kínál valamiféle megoldást a digitális gépek kis dinamika-átfogására. Ezek között némelyek a feldolgozáskor játszanak a gradációs görbével, míg mások több expozícióból raknak össze HDR képet. A Samsung az utóbbiak közé tartozik, hiszen Smart Range módban két kép készül, s a két képből fűzi össze a végső fotót a gép. Ebben az üzemmódban nem használhatunk RAW formátumot, illetve expozíció korrekció, képstílusok és intelligens szűrő sem használható, valamint arcfelismerő módban a Smart Range nem érhető el.
A bekapcsolt Smart Range jól láthatóan világosabb, kevésbé sötét részeket ad az árnyékos területeknél, ugyanakkor a csúcsfényekre is próbál vigyázni. Más kérdés, hogy ezt kicsit furán teszi, hiszen semmi esetre sem engedi a pixeleket 241-es világosságérték fölé. Egy szó, mint száz, ez azért nem a klasszikus értelemben vett HDR kép, de mindenesetre jobb átfogást nyújt, mint a normál mód. Még egy apróság: valamiért a kép széleit levágja ez az üzemmód, így nem kapunk teljes látószöget.
Érdemes egyébként megtekinteni a teljes kép közepét, furcsa lilás folt látható rajta, minden bizonnyal a géppel szemben álló reflektor miatt. Amiért meglepő, az az, hogy nem a gép felé világított, mégis megjelent ez a lilás folt.
Intelligens tartomány (Smart Range)
Fotóstílusok
A Samsung WB2000-ben többféle fotóstílust választhatunk, akár a fotózás előtt, akár utólag lejátszás módból. Ez utóbbinak azonban van egy kis megkötése: az így feldolgozott képek mérete maximum 5 Mpixeles lehet. Ugyanez a méretbeli megkötés vonatkozik egyébként a szkeccs stílusra is, de a többi üzemmód maximális felbontásban is rendelkezésünkre áll.
Ezeken túlmenően egy RGB beállítás is használható áll, ahol a vörös, zöld és kék arányát változtathatjuk meg több lépésben.
Ami talán hiányozhat a felsorolt módok közül, az a szépia és a ma divatosabb cianotípia.
A fotóstílusokat csak és kizárólag középpontos, vagy többpontos fókuszmodban érhetjük el. Sem arcfelismerésnél, sem szelektív fókusznál, sem témakövető AF-nél nem választható fotóstílus.
Képstílus
Kontraszt
A készíthető képek kontrasztja -2 és +2 közé állítható a P, A, S és M módokban, kivéve ha arcfelismerő fókuszt használunk.
Színtelítettség
A normál értéken túl -2 és +2 érték köző vehetjük a szaturációt, amely kellő kértékben befolyásolja a kép megjelenését. Ez is csak P, A, S és M módokban áll rendelkezésünkre, kivéve ha arcfelismerő fókuszt használunk.
Élesítés
A képkeménységet is -2 és +2 közé állíthatjuk, a mínusz irány lágy, a plusz irány kemény, erőteljesen élesített képet hoz létre. Szintén csak P, A, S és M módokban választható, ha nem arcfelismerő fókuszt használunk.
Élesítés
Intelligens szűrő (Smart Filter)
Mind felvétel, mind lejátszás módból elérhető az intelligens szűrő, amely három különféle effektust kínál: miniatűr (shift objektív hatása), címkézés (vignettálás) és halszem. Míg felvétel módban teljes felbontás is rendelkezésünkre áll, lejátszás módban utólagos képfeldolgozásnál maximum 5 Mpixeles kép készül.
Ezek a lehetőségek videófelvételnél is használhatók, max. VGA felbontásban, 15 kép /mp képfrissítés mellett.
Az intelligens szűrőt csak és kizárólag középpontos, vagy többpontos fókuszmodban érhetjük el. Sem arcfelismerésnél, sem szelektív fókusznál, sem témakövető AF-nél nem választható ilyen szűrő.
Intelligens szűrő (Smart Filter)
Képbeállítás (Image Adjust)
A kész képeken utólag végezhetünk módosításokat lejátszás módban a képbeállítás menüpontnál. Itt vörösszem-korrekciót, arc retust, ±2 értékben világosság, kontraszt és szaturáció csökkentést és növelést végezhetünk el, valamint öregített hatáshoz zajt adhatunk a képhez.
A vörösszem javítás hatékonyan és gyorsan történik, az eredmény pedig természetes hatású. Szintén példás az arcretus minősége, hiszen nem eltúlzott és nem feltűnő, valóban szép képet ad.
A zaj hozzáadása viszont kissé értelmetlen, legalábbis ilyen megoldásban túl komoly értéket nem képvisel.
A lenti dobozban látható képek a Samsung EX1-gyel készültek.
Képbeállítás (Image Adjust)
Panoráma (Advanced Panorama)
A gyors szenzornak köszönhetően lehetőség van jó felbontású (értsd FullHD) képből másodpercenként több tíz kép kiolvasására. A FullHD videóképkockákból pedig már csak számítási teljesítmény és algoritmus kérdése, hogy mennyi idő alatt és miként lesz panoráma. A kézből panorámázás lehetőségét elsőként a Sony kínálta DSC-HX1 gépében, amelynél Sweep Panorama elnevezést használt. Természetesen a többi gyártó sem maradt le, s ma már jónéhány gép létezik hasonló funkcióval. Ez alól a Samsung WB2000 sem kivétel, az itt használt Advanced Panorama tulajdonképpen ugyanazt az eljárást takarja, mint másoknál, vagyis FullHD képkockákból gépen belül összeillesztett panorámát.
Ezen szolgáltatás segítségével igen könnyedén, számítógépes ismeretek nélkül van lehetőség szép panorámák készítésére. Persze más kérdés, hogy ez esetben a panoráma felbontása és illesztési minősége is biztosan alulmarad majd az állóképekből készítettnek, de 10-12 cm-es papírkép magasságig még ez is megfelelő lehet.
A lenti panorámák közül a Balaton parti és a lakótelepi kézből, a templomi állványról készült.