Kipróbáltuk: Samsung WB500 teszt

0

Különlegességek

A Samsung WB500 jópár, a fotózás előtt beállítható képfeldolgozási paraméter módosítását kínálja. Sajnos ezek között az előző oldalon látott problémás zajszűrés nem szerepel.

Élesítés

A képélesség mértékét ±2 lépésben állíthatjuk be, mely viszonylag kis tartományban változtatja az élesítés erősségét.

Élesítés

Kontraszt

Szintén ± 2 lépésben állítható a kontraszt is, ennek erőssége azonban túl nagy. Érdekes megfigyelni, hogy a -2 értékű kontraszt már igen szürke fátyolos, míg a +2-esben pedig túl sok rész bukik be.
A kontraszt utólag, lejátszás módban is módosítható.

Kontraszt

Színtelítettség

A színtelítettség ±2 értékű modosítását jól eltalálták a Samsung mérnökei. Finomabb és erőteljesebb mértékben állíthatjuk a színek intenzitását, amely talán elegendő is lesz a legtöbb hobbifotósnak.
A szaturáció utólag is módosítható.

Színtelítettség

Fotóstílus

Különböző fotó stílusokat találunk az E gomb megnyomása után, ezek főként a kép színezetét befolyásolják.

Fotó stílus



normal


vivid


soft


forest


retro


cool


calm


classic

Színmód

Szintén az E gomb megnyomása után állíthatjuk be a színmódokat. Ezek között a fekete-fehér és szépián túl különböző digitális színszűrők hatását is megtaláljuk, valamint negatív kép is létrehozható.
Ezek a színmódok lejátszás módban, vagyis utólag is beállíthatók, s a kép elmenthető új fájlként.

Leméretezés

A képek utólagos átméretezését a gép által támogatott felbontásokban végezhetjük el, vagyis 7, 5, 3 és 1 Mpixeles felbontásra zsugoríthatjuk fotónkat, ha hely szűkében vagyunk. Ezen felül itt a kezdőkép beállítására is van lehetőség.

Képkivágás

A képkivágás lehetősége is rendelkezésünkre áll, ezt egyszerűen a képnagyítás során az Ok gombot kell megnyomnunk. Ekkor a kijelzőn látható kép kerül kivágásra. Pozitív, hogy a felbontást nem akarja a gép a számára ismertek valamelyikére redukálni, valóban 1:1 képkivágás jön létre.

Vörösszem korrekció

A gép rendelkezik exponálás utáni automatikus vörösszem korrekcióval, ezt még akár utólag is megtehetjük.

A vörös szemek javítása ennél a fényképezőgépnél kiváló, remek eredményt produkál, nem tűnik irreálisnak, élettelennek, a szaruhártya csillogása is természetesnek hat.

Vörös szemek gépen belüli javítása

vörös szem…

… javítva

Fényerő

Csak lejátszás módban változtatható ± 2 lépésben. Kis alexponálás vagy enyhe túlexpozíció javítható segítségével.

Fényerő

Öregítés (Add noise)

Szintén lejátszás módból érhető el a magyar menüben öregítés címszó alatt található, angolul add noise szöveggel jelölt utófeldolgozási lehetőség.
Véleményem szerint e lehetőségnek tényleg nincs jelentősége, mivel a képi effektus igazából használhatatlan.

Öregítés (Add noise)

Arc retusálás (Face retouch)

A fényképezőgéppel készített képeken szereplő emberek arcára lágyítást is kérhetünk, amely nyilvánvalóan inkább a hölgyek arcát kell, hogy lágyítsa. Azt azonban nem választhatjuk meg, hogy mely arcot lágyítsa, ha több arc szerepel a képen, a gép minden arcot retusál. Potréképeknél viszont jó hasznát vehetjük.
A bőrlágyítás mértékét ±1 lépésben állíthatjuk, tapasztalatom szerint a -1-es értékű teljesen megfelelő eredményt ad, nem tűnik túlzott hatásúnak, de a bőrhibák javarészét valóban eltünteti.

Arc retusálás

Automatikus kontraszt egyensúly (Automatic Contrast Balance)

A Samsung ACB névvel illette az árnyékos, sötét részek kivilágosításának módját. A módszerrel már sok-sok gépben találkozhattunk, természetesen különféle elnevezések alatt (számomra az Olympus által használt árnyék kompenzáció a legkifejezőbb, az automatikus kontraszt egyensúly valahogy nem azt fejezi ki, amit az algoritmus valójában tesz, hiszen a világos tónusokat nem módosítja).

ACB-t mind felvétel előtt, mind utólag kérhetünk. Az utólagos kontraszt egyensúly állítás óvatosabb, kevésbé jelentős hatású, mint a felvétel előtt beállított esetnél látható.

Automatikus kontrasztegyensúly (Auto Contrast Balance)



funkció kikapcsolva


ACB fotózás előtt beállítva


ACB fotózás után kérve

Mosoly fotó és pislogás érzékelés

Mosolyfotó üzemmódban az exponáló gomb lenyomása nélkül készülhet fotó, ha a gép előtt álló alany mosolyog. Ezt a felvétel módban az Fn gomb megnyomása után az arcfelismerés almenüben állíthatjuk be

Választhatunk pislogás érzékelést is, ez képes felismerni, ha a fotózott alany becsukta a szemét. Két problémát tapasztaltam ezzel kapcsolatban: egyrészt vakuval együtt nem használható (érthetetlen okból), másrészt ha pislogott a modellünk, akkor ennek tényéről a gép igen rövid ideig tájékoztat bennünket az LCD-n (cirka fél mp-es felirat), s ehhez semmiféle hangjelzés nem tartozik.
Érdemes volna még gyúrni ezen a lehetőségen.