Phottix Pro CPL-MC polarizációs és Vario ND szűrők

0

A fotózás hajnalán nem igazán foglalkoztak még olyan kérdésekkel, mint a szűrőzés. Az optikai szűrők használata nagyjából a filmes gépek megjelenésével egyidőben kezdődött, amikor a nyersanyagok között is jelentős különbség volt. Ismert megoldás a műfény film napfényen történő használatára, hogy ilyenkor színes konverziós szűrőt kellett alkalmazni. Másik jellegzetes példa a fekete-fehér fotózásnál az égbolt sötétítésére alkalmazott narancs szűrő. Ezek azonban a digitális fényképezőgépek megjelenésekor gyakorlatilag majdhogynem feleslegessé váltak. Legalábbis egy részük.

A fotózásban kezdők a leghamarabb az UV és polarizációs szűrőket ismerik meg, az ND és változtatható áteresztő képességű Vario ND (VND) szűrőkkel azonban ritkábban találkozni, a legelvetemültebbek pedig még átmenetes lapszűrőket, vagy effekt szűrőket is bevetnek az óhajtott siker érdekében. Nem kérdés, hogy ezek a szűrők is igen fontos részei lehetnek a felszerelésnek. A szűrők feladatairól, fajtáiról, hatásuokról korábbi, Objektív szűrőkről – egyszerűen című cikkünkben már írtunk, így most már az alapokat kihagyva csak a két konkrét szűrőt mutatjuk be.

Phottix Pro CPL-MC körpolarizációs szűrő

A polarizációs szűrők a nem fémes felületekről visszavert polarizált fény kiszűrésére szolgálnak. Legelterjedtebb alkalmazásuk az égbolt napállással merőlegesen eső részének sötétítése, a levelek zöldjének erősítése, illetve az üvegfelületeken tükröződő zavaró tükörképek kb. 30 fokos szögből való kiszűrése (merőleges tükröződés nem csökkenthető, ahogy az üvegsíkkal közel párhuzamosan fotózva sem lesz annyira jelentős a szűrőhatás).

A Phottix Pro CPL-MC többrétegű szűrő elviekben a pontszerű fényforrások szellemképének kialakulását is hatékonyan megelőzik, igaz, a polarizációs szűrőt egyébként ritka, hogy esti fények esetén alkalmazzuk, így ennek a gyakorlatban minimális a jelentősége.

Sokkal fontosabb, hogy a szűrő kerete ne lógjon be a képbe nemkívánatos vignettálást okozva. A vékonyított szűrőkeret itt 5 mm magasságú, amely a legtöbb objektív esetén valóban megelőzi a sarki belógást (10 mm-es APS-C objektívvel próbáltuk ki).

A szűrő szokás szerint akkor is levesz a fényerőből, ha nem használjuk ki a polarizációt, ilyenkor a szűrő nélküli állapothoz képest itt közel 1,3 Fé-kel kevesebb fény jut be a gépbe (azaz ha pl. szűrő nélkül ISO100, F8, 1/100 mp-et hoz a fénymérő, akkor hasonló expozíciót szűrővel ISO100, F8, 1/40 mp-nél kapunk, nem belekalkulálva a polarizált fény kiszűréséből adódó fénymennyiség változást).

A Phottix Pro CPL-MC körpolarizációs szűrő 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77 és 82 mm-es méretben kapható, 8.270 Ft és 12.070 Ft közötti áron.

Phottix Multi-Coated Variable ND (VND-MC) szűrő

Kifejezetten a gépbe bejutó fénymennyiség csökkentésére szolgálnak az ND szűrők, amelyek anélkül valósítják meg ezt a feladatot, hogy a mélységélességet befolyásolnák. A pár éve hódító változtatható áteresztő képességű, ún. VarioND szűrők ráadásul kisebb vagy nagyobb fénycsökkentésre is alkalmasak, így a helyzettől függően állíthatjuk be rajtuk, hogy kevesebb, vagy több fényt engedjenek át.

Az egymásnak keresztbe forgatott speciális (nem színező) polarizációs rétegből felépített szűrő minimum fénycsökkentő hatása a polarizációs szűrőhöz hasonlóan 1,3 Fé, a maximum pedig attól függ, hogy mekkora látószöget használunk. Ez első olvasatra elég furcsának tűnhet, a magyarázat az, hogy az egymásnak tökéletesen merőlegesre forgatott szűrők kereszt formában adnak igen hatékony fénycsökkentést, de csak képközép környékén. Minél inkább nő a beeső fény optikai tengellyel bezárt szöge, annál inkább csökken a hatékonyság, így a fénymennyiség csökkentése is. Ez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy a maximum állásnál a kép sarkai világosabbak lehetnek, mint a közép, illetve hogy a sötét kereszt forma is kivehető lesz. Minél nagyobb a látószögünk, ez annál inkább jelentkezni fog.

A Phottixtól már járt nálunk korábban is VarioND szűrő, az akkori tapasztalatok elé erős visszatükröződést mutattak 50mm F1,8 II objektívvel. Persze a többrétegű bevonat teszteléséhez ideálisabb lett volna most is az 52mm-es szűrőmenetű változatot elkérni és elkészíteni az azonos teszteket az 50 mm-es objektívvel, erről azonban most lemondtunk, inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy miként teljesít nagylátószögű objektívvel.

A tapasztalatok hasonlóak, mint a Polaroid Vario ND szűrője esetén, ezúttal is csak kis mértékű szűrést tudunk „büntetlenül” végezni.

A végkonklúzió tehát jelen esetben is az, hogy a varioND szűrők inkább 50 mm, vagy nagyobb gyújtótávolságú objektívek esetén lesznek jól használhatók.

A Phottix Multi-Coated Variable ND (VND-MC) változtatható áteresztő képességű ND szűrő 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77 és 82 mm-es méretben kapható, 13.760 Ft és 21.660 Ft közötti áron.