Android: Cartoon Camera

0

Aki aktív fotózásra adja a fejét, bizonyára érzékenyebb a társművészetek, például a grafika és festészet irányába is. 150 éve még a fotózást is csak amolyan képzőművészeti vadhajtásnak tartották egyesek, a festészet zabigyerekének.

…fényképből „műalkotás”?

Az ember néha elgondolkodik, hogy mutatna a múlt héten sikerült szép tájkép festményként a falon. Az ecsettel kevésbé virtuózan bánó fotósoknak találták ki a különféle művészi képhatásokat szimuláló szoftvereket, melyeknél elég betöltenünk egy fényképet, odébb húzni néhány csúszkát és a végeredmény jobban hasonlít egy grafikus keze munkájára, mint fotóra. Androidra is találunk ilyet szép számmal. Itt van például a Cartoon Camera, amely ingyen letölthető, de ha a reklám nélküli, több szűrőt tartalmazó változatot szeretnénk, néhány dollárért megvásárolható Pro verzióban is.

…azt kapod, amit látsz

A Cartoon Camera már nevével sem árul zsákbamacskát. Képünk néhány opció átállítása után képregényszerű rajzként kerül mentésre. Itt azonban nem egy már kész, behívott képet alakítunk át utólag, hanem eleve ezzel az effekttel készül el a fotó, akarom mondani, a rajz. Ez ugyanis egy kamera alkalmazás, nem pedig utólagos képszerkesztő. Folyamatosan látjuk az első vagy hátsó kamera élőképét, rajta a kiválasztott grafikai hatással. Azért nem lenne hátrány már kész, mentett képekre kipróbálni, ilyen lehetőséget azonban nem kapunk.

A kezelőfelület végtelenül egyszerű, bár az erőltetett rajzolt hatás miatt kicsit csúnyácska. Ízlések és pofonok. Számomra nem is ez volt a legzavaróbb, hanem a csúszkák és ikonok (gombok) mérete. Úgy optimalizálták őket, hogy kisebb képernyős telefonokon is használhatók legyenek, nagyobb képernyőn viszont nem nőnek meg, és kényelmetlenül aprók maradnak. Nem túl idegesítően, de azért zavaróan.

…mint az egyszeregy

A képregény effektező kamera szoftvert használhatjuk álló és fekvő képformátumban. Ez a kezelőfelületet nem érinti, csak annyiban, a készülék állásának megfelelően 90 fokban elfordulnak az ikonok. Ezekből az ikonokból négyet kapunk, mégpedig az alábbiakat:

Erre az ikonra bökve készíthetjük el a képet, miután elvégeztük
az effektus finomhangolását.
A gyári képeffektusok váltására szolgál.
Átkapcsolhatunk vele előlapi vagy hátlapi kamerára.
A képgaléria megnyitását végzi.

A rajz milyenségét, finomhangolását az élőkép két szélén (fektetve alul-fölül) futó hosszú csúszkákkal állíthatjuk. A felsővel (jobb oldalival) a vonalkázás vastagságát és sűrűségét, az alsóval (bal oldalival) a színek erősségét állíthatjuk

…majdnem hihető

Ahogy említettem az ingyenes verzióban egy reklámcsíkot is el kell viselnünk az élőképen, és kb. 5-6 effektus/szűrő próbálható ki minden egyéb korlátozás nélkül – tehát menthetjük is a képeket. A Pro változatban pont egy tucat rajzeffektus próbálható ki az éleket kiemelő képregény hatástól a finoman árnyalt ceruza rajzon át, a durva vonalorgiáig. Nézzünk egy-egy példát a szűrőkre:

Cartoon

Color Drawing

Sepia

White Strokes

Dark Strokes

Colored Edges

Crosshatch

Pencil Sketch

Pencil Sketch (smooth)

Color Pencil Sketch

Paper Drawing

Dark Pencil

A végeredmény nagyjából a szűrőhatások felében egész hihető, különösen a ceruzás grafikáknál. A finom rovátkolás, vagy az élek pixelessége persze itt-ott zavaró lehet, nem ártott volna finomabban megoldani. Ha nagyon apró részleteket tartalmaz a kép, akkor kevésbé élethű, elnagyoltabb témáknál azonban egész korrekt.

A szoftver legnagyobb hiányossága a mentett képek felbontása. Sajnos bármilyen kamerát is használunk, a mentett fotó 1824×1200 képpontos, azaz 2,18 megapixeles lesz. Ezen sem ártana fejleszteni. Mondjuk, ha egy klasszikus képregény oldalt szeretnénk összeállítani az így lőtt fotókból, akkor nem is olyan kevés.

Aki csak játszani szeretne ezekkel az effektusokkal, és nincsenek óriásposzteres tervei, lelkiismeret furdalás nélkül tehet egy próbát az ingyenes verzióval, sőt az olcsó fizetős változat is megéri a pénzét. Mi másra is volna jó ez a szoftver, mint egy kis művészkedős játékra?

Ami tetszett…

  • ingyenes, de a Pro verzió is nagyon olcsó
  • hihető grafikai hatások
  • végtelenül egyszerű, lényegre törő kezelőfelület
  • már az élőképen látjuk a végeredményt

És ami nem…

  • nagyobb képernyőn kicsi kezelőikonok
  • korábban eltárolt fotó utólag nem effektezhető
  • csak 2 megapixeles képet ment
  • a kis felbontás ellenére néhol durva élek