Röviden: Canon Digital Ixus 700 teszt

0


Külső
A Digital Ixus 700 valamivel nagyobb és nehezebb, mint társai. A méretbeli növekedést valószínűleg az új CCD és az ahhoz passzoló objektív okohzatja. A gép az öt megapixeles változathoz képest 60 grammot hízott, így memóriakártyával és akkuval együtt a készülék 190 grammot nyom. A másik észrevehető változás a forma: ez a gép is jó minőségű fémvázban lakik, de kerekebb, legömbölyítettebb vonalakat kapott társainál – előnyére. Az Ixus 700 határozottan szép és figyelemfelkeltő darab, amit a Hősök terén irigykedve néző japán turisták száma is visszaigazolt.


Kritizálni ezen a gépen is csak a videó- és USB-csatlakozót rejtő kis műanyag lapkát tudjuk, amelynél alkalomról alkalomra felötlött a fejemben, hogy mi lesz, ha a kezemben marad, és hátrányos az is, hogy ha állványra helyezzük a gépet, az alul cserélhető memóriakártyához és akkuhoz nem férünk hozzá – bár ez ekkora gépeknél megszokottnak mondható.

Hátul maradt a 2″-es LCD és az átnézeti kereső, illetve a fókuszálás sikerességét és a vaku töltöttségét jelző két LED is. A kezelőszervek a kijelzőtől jobbra maradt helyen bújnak meg: a beállításokat és a menüt is könnyen elérhetjük, nem estem viszont szerelembe a módválasztó tárcsával: a kisebb Ixus-ok vízszintes csúszkájával ellentétben itt öt állásban tekergethetünk a visszajátszás, az automata, kézi és beépített témákat használó fényképező módok, illetve a videofelvétel között, amire nekem egy hét gyakorlatozás után sem állt rá a kezem, így sötétben gyakran sikerült rossz állást választani. Persze biztosan sokan vannak, akik inkább ezt a tárcsás módszert részesítik előnyben.


LCD, átnézeti kereső
A 2″-es LCD képe a viszonylag kicsi, 118.000 pixeles felbontás ellenére szép és éles, ráadásul komponáláskor is csaknem a teljes képet mutatja. Az átnézeti keresőben a készülő fotó kb. 90 százaléka látszik. Ismerősként üdvözölhetjük azt a funkciót, hogy a kijelző melletti Display gomb hosszú megnyomásakor az LCD átmenetileg a legmagasabb kontrasztra vált, amely segít abban, hogy tűző napfényben is lássuk a képet, és hasznunkra válik majd a Night Display (éjszakai kijelző) funkció is, amely rossz fényviszonyok között automatikusan emeli a kontrasztot, ugyancsak azért, hogy ki tudjuk venni, mi van a képen.



Optika
A Digital Ixus 700 objektívje kisfilmes tartományban számolva a 37-111 mm között dolgozik, a nagylátószög és a tele állás között öt lépésben léptethetünk. Profi fotósok között eretnekségnek számít, de a hét megapixelnek köszönhetően akár még a további 4x-es digitális zoommal is kacérkodhatunk, ha elég stabil a kezünk vagy van állványunk, és nem visszük túlzásba.

Makrófotózáskor legalább 5 cm-es távolságot kell tartanunk a tárgytól, hogy éles képet kapjunk. A többi képnél a 9 pontos, AiAF-rendszerű autófókusz gondoskodik arról, hogy a kép minden része éles legyen, de ha a kép közepére szeretnénk fókuszálni, ezt ki is kapcsolhatjuk. Mostoha fényviszonyok között az Ixus 700-at hatékonyan segíti hűséges társa, az AF segédfény. Végeredményben színgazdag és még kevésbé stabil kézzel is meglepően éles képeket kapunk, legfeljebb 3072×2304-es felbontásban.

Beállítások
Az érzékenységet ISO 50, 100, 200 és 400 között állíthatjuk, már ha nem bízzuk ezt rá a gépre. ISO 100-ig semmiképp sem kell aggódnunk, 200-nál és különösen 400-nál fényviszonyoktól függően már meggyűlhet a bajunk a képzajjal, miközben eltünedezhetnek a részletek. A megbízható automatika mellett magunk is választhatunk a különböző fehéregyensúly-módok közül is, illetve kézi beállítást is használhatunk egy fehér tárgyra exponálva, ha a tökéletességre törekszünk. Választhatunk hosszú záridejű módot is, ezt 1 és 15 másodperc között 13 lépésben állíthatjuk be, ami igen jó szolgálatot tesz. Záridő tekintetében az Ixus 700 egészen 1/2000 másodpercig képes „gyorsulni”.



Fényképezési módok
Az Ixus 700 kilenc gyári témát kínál. A szokásos portré, víz alatti, éjszakai, beltéri és mozgó gyerekek mellett olyanokat is találunk, mint a tengerpart, a hóesés vagy a tűzijáték, és itt is találkozhatunk a digitális makróval, amely nagylátószögnél rögzíti az optikai zoomot, és digitálisan közelít rá a képre.

Vaku
A ránézésre is megnövelt méretű vaku mintegy másfélszer nagyobb távolságot fed le, mint az Ixus sorozat kisebb tagjaié, nagylátószögű állásban kb. 5 méteren belül hatékony, és ugyancsak jó hatásfokkal dolgozik, feltéve, hogy nem használjuk 60 cm-nél közelebbi tárgyak fényképezésére, ilyenkor ugyanis megnő a beégés veszélye. Az objektív és a vaku viszont annyira közel van, hogy a vörös szemektől az ezt kivédeni hivatott vakumódban sem tudunk megszabadulni – nyomtatás előtt ezeket célszerű a Canon saját képszerkesztőjével, vagy egyéb kedvenc programunkkal eltüntetni.

Sebesség
Hála a drágább tükörreflexes gépekből átültetett Digic II chipnek, a több Ixus-hoz hasonlóan a 700-as is gyors, mint a szélvész. Bekapcsolás után 1,4 másodperccel már el is kattanhat az első fotó, ezzel a leggyorsabb kompakt digitális gépek egyike. Kielégítő fényviszonyok között legfeljebb fél másodperc alatt fókuszál, nehezebb körülmények között sem kell neki több egy másodpercnél. Ugyancsak alig egy másodperc várakozás után már készíthetjük is a következő képet, vaku használatakor viszont sajnos 3-4 másodpercig is várnunk kell. Sorozatfényképező üzemmódban másodpercenként kb. 2 képet készít, és ezt a sebességet kellően gyors memóriakártyával tartja is, ameddig szeretnénk – mi két percig teszteltük, és ezalatt az istennek sem akarta feladni. Már a némiképp lassabb Ixus 50-ről is dicshimnuszokat zengtünk, úgyhogy talán nem kell részleteznünk, ezek az adatok mennyire emelik ki kategóriájából az Ixus 700-at.

Menü, visszajátszás
Az Ixus szériánál már megszokott módon magyar nyelvű a logikus felépítésű és könnyen kezelhető menü. A képek visszajátszása – ugyancsak hála a profi chipnek – a fényképezéshez hasonlóan gyors: amint megnyomjuk a léptetőgombot, már előttünk is van az újabb fotó. Nem csak egyesével, de tízesével vagy százasával is léptethetünk, és akár egyből a kívánt dátumú képekhez is ugorhatunk. Visszanézés közben egy hisztogram is segítségünkre van, továbbá látjuk az elkészült kép főbb adatait és beállításait, emellett pedig akár 10-szeresen is belenagyíthatunk a fotókba.



Extrák
Az Ixus 700-ban is helyett kapott a már ismerős Színkiemelés és Színcsere funkció, amelyek újabb vidám délutánokról gondoskodtak számunkra. A Színcsere egy általunk a képről kiválasztott színt cserél át egy másikra, ennél azonban jóval hatékonyabban dolgozik a Színkiemelés, amely egy szín kivételével fekete-fehérré változtatja a képet (lásd tesztképeinket az oldal alján). Több gyakorlati haszna van a világosabb vagy sötétebb bőrszínt biztosító, illetve a kék, a zöld vagy a piros színt kiemelő módoknak. A PictBridge-kompatibilitásnak köszönhetően egy Nyomtatás menüponttal is találkozunk majd, ami azt takarja, hogy a gépet egy erre ugyancsak felkészített nyomtatóhoz csatlakoztatva számítógép közbeiktatása nélkül nyomtathatjuk ki a képeinket.

Videó
Megmaradt a korábbi Ixus-oknál már megtapasztalt, kitűnő videofelvétel is, amelynek segítségével 640×480-as, VGA felbontású mozgóképeket rögzíthetünk hanggal együtt, másodpercenként 30 képkockával, egészen addig, amíg memóriakártyánk bírja. Használhatjuk a fényképezés extrái között szereplő színváltoztató üzemmódokat is, és ha úgy érezzük, választhatunk kisebb felbontásokat: a 160×120 előnye a kis méret, 320×240-ben pedig akár másodpercenként 60 képkockát is rögzíthetünk, amely jó szolgálatot tesz, ha gyors mozgást akarunk megörökíteni.



Akku, memóriakártya
Az akku számunkra egy feltöltéssel 280 képre volt elég, ami némi teljesítmény-javulást jelez a széria korábbi darabjaihoz képest. A gyári töltővel kb. másfél órára volt szükségünk, mire a lemerült akkut ismét csatasorba állíthattuk. Az Ixus 700 egy 32MB-os memóriakártyával érkezik, ami kedves gesztus, de elég nyolc kép a legnagyobb felbontás mellett, hogy megteljen, így mi legalább egy 512MB-osat ajánlanánk hozzá, de az 1GB-os sem tűnik túlzásnak. Ha ki akarjuk aknázni a gép sebességének előnyeit – különösen sorozatfényképezés vagy videó módban -, a kártya kiválasztásakor érdemes a sebességre is odafigyelni.


Indulókészlet

  • Canon Digital IXUS 50 digitális fényképezőgép
  • NB-3L Li-ion akkumulátor
  • CB-2LU akkumulátortöltő
  • 32 MB SecureDigital memóriakártya
  • USB kábel
  • audio/videó kábel
  • hordszíj
  • szoftver CD
  • magyar garanciajegy
  • magyar nyelvű kézikönyv nyomtatott formában

Összegzés
Az Ixus 700 felbontása mellett elsősorban a sebességével tűnik ki a mezőnyből, hátrányai közül pedig leginkább a gyorsan mozgó témák fényképezését lehetővé tevő beállítások vagy gyári üzemmód hiánya érezhető. Azoknak, akik úgy érzik, hogy A/3-as méretűnél nagyobb nyomatokat is kívánnak majd készíteni, vagy értékelik a még tovább javított sebességet, jó szívvel tudjuk ajánlani, akiket pedig csak a funkciók fogtak meg, azoknak figyelmébe ajánljuk az 5 megapixeles kistestvért, az Ixus 50-est.

A Canon Digital Ixus 700 ára jelenleg bruttó 105 000 forint.

A fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk kölcsön kipróbálásra. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!

(A Hősök terén készült fotók egy része tévedésből ISO 400-as érzékenységgel készült, ezért zajosabb a többinél.)