Röviden: Panasonic D-snap SV-AS3 teszt

0

Külső


Egy nagyjából mobiltelefon méretű és fogású szerkezettel van dolgunk. Ez a használat tekintetében a „jobb kéz markol, hüvelykújj pötyög/exponál” módszert takarja, és mivel alapesetben minden ilyetén megmozdulásunkat örömteli pittyegéssel nyugtáz, 2 méternél távolabbról lelkes mobilnyomogatónak tűnhetünk. Kvázi mobilos külsejéből adódik, hogy nem helyeztek el rajta állványmenetet és lekerekített oldalainak köszönhetően igen nehéz mondjuk egy asztalra letenni és így készíteni vele fényképet. Csak a hátán, hasán áll (fekszik) stabilan.

Kinézetére talán a „pofás” jelzőt használnám. Egy jól összerakott, többségében fém borítású szerkezettel van dolgunk, melyen ésszerű elrendezésben találunk kevés nyomógombot és kapcsolót. A kevés gomb és kapcsoló szerencsére igen átlátható kezelhetőséget biztosít. A kezelőszervek legérdekesebb darabja a hátlap közepén elhelyezett görgős funkcióválasztó gomb. Ennek dizájnere minden bizonnyal egy illatszer gyártó cégnél volt alkalmazásban korábban, mivel a görgetőgomb kinézete egy golyós dezodor legfontosabb részét, a golyót idézi. Persze esetünkben szaganyag nélkül. Trackball rajongók tehát előnyben vannak a kezelést illetően, hiszen a menükben és a fájlok közötti navigáláshoz, valamint a visszajátszás indításához ezt az ügyes kis szerkentyűt használhatjuk. Az egyedi kialakítású menüben való bóklászáshoz ez a görgős módszer mindenesetre ideális. A hátlapon ezenkívül csak két hangerő beállító, egy mód-, és menüválasztó, valamint egy exponáló gombot találunk, melyek hüvelykújjal könnyen elérhetők. Az elrendezésük viszont inkább jobbkezes használat esetén kényelmes.



A bekapcsoló, valamint a felvétel/lejátszás gombot a gép jobb oldalán helyezték el, és itt kapott helyet a hálózati tápegység csatlakozója is, a másik oldalon pedig a fülhallgató és az USB kimeneteket találjuk. Fontos kiegészítő a külső távvezérlő és a fülhallgató is. Előbbivel például nem csak az audió lejátszást és a hangerőt szabályozhatjuk, hanem rögzítés módban valódi távvezérlőként is működik, így a Play gomb megnyomásával exponálhatunk, vagy elindíthatjuk a mozgókép és hangfelvételt. Rendkívül hasznos funkciónak bizonyulhat ez sok esetben, mint ahogy bizonyult próbáim során is.

Hangfelvevő

Bár hangfelvétel mozgóképeink mellé is készülhet, külön hangrögzítésre is van módunk, így mintegy diktafonként használva a készüléket. A hangminőség mono, rendkívül nagy tömörítésű és minősége nem szabályozható, így komolyabb zenei felvételekre nem, de emberi hangra megfelelő lehet. A nagy tömörítés előnye viszont, hogy igen hosszú felvétel készítésére is lehetőség van. Egy 1 Gb-os memóriakártyára közel 68 óra hangfelvétel készülhet, tehát mondjuk egy Fidel Castro beszéd teljes terjedelmében elfér rá.

A memóriakártyára saját tömörített (VM1) formátumában ment, amelyet a mellékelt fülhallgatóval kagylózhatunk le, vagy számítógépünkre tölthetünk és ott elterjedtebb formátumokra konvertálhatunk.

Audió lejátszó



Az audió lejátszó módot használhatjuk korábban készített hangfelvételeink, vagy számítógépről importált hangfájlok lejátszására. Utóbbiakat a géphez mellékelt Panasonic SD-JukeboxV4 program segítségével alakíthatjuk át a D-snap számára is értelmezhető fájlokká. Ez esetben is saját kiterjesztéssel mentett hang és lejátszási lista fájlok kerülnek a memóriába, SA1 formátumban. Importálhatunk MP3, WMA, vagy AAC tömörítésű fájlokat, maximálisan 192 Kbps mintavételi rátával. A kártyára mentett fájlokat külön albumokba rendezhetjük, ezen felül a készülék támogatja az MP3 és WMA információk (például előadó, albumcím, stb) beolvasását is. Lejátszásnál beállítható számonkénti, vagy albumonkénti lejátszás vagy ismétlés. A hangminőséget egyébként sokat megélt füleim, egyöntetű pontozással átlagosra értékelték, bár tömörített zenei fájlokról lévén szó mennyei audió élményről beszélni enyhe túlzás lenne. Az ízlésünknek megfelelő hangzásképet 5 előre beírt EQ beállítással alakíthatjuk, közte például két mélyhang kiemelő, és egy Train nevezetű EQ üzemmódot találunk, amelynek a tömegközlekedésben vehetjük hasznát.

Videókamera


MPEG4 videó (967 kbps)
320×240; 0:11 mp; 1,44 MByte

Úgy hallottam Spielberg nem ezzel a készülékkel forgatta legutóbbi filmjét, de házi használatra, emlékek gyors megörökítésére, vagy videójegyzet készítésére bőven alkalmas. Felbontások közül a 320×240/30 fps (Extra Fine), 320×240/15 fps (Super Fine), 320×240/12 fps (Fine), 176×144/10 fps (Normal), 176×144/6 fps (Economy) választható, ahogy már említettem hangfelvétellel egyetemben. A videók tömörítése MPEG4, kiterjesztése .ASF lesz. A tömörítés ezúttal is erős, így kb. 1,5 MB tárhelyet kíván egy 11-12 másodperces snitt, ami a képminőségnek nem, de a rögzíthető videók mennyiségének igen jót tesz.
Mivel a készülék optikája fix gyújtótávolságú, ezért csak digitális zoom használható, maximum 4× nagyításig, de ez felvétel készítés közben nem, csak előtte állítható be. Videófelvétel alatt a gép fénymérése működik és a fix fókusznak köszönhetően 60 cm-től végtelenig minden éles lesz a felvételen. Ennek azért van egy olyan pozitív oldala is, hogy az autofókusz okozta kérleltetési idővel nem kell számolnunk. Beállítható viszont az expozíció korrekció, akár manuálisan akár automata szabályozást kérve, és a fehéregyensúly is, melynél a négy előre programozott értéken túl kézi beállítás is választható.

Fényképezőgép

Érzékelő

Számunkra a legérdekesebb funkció persze a digitális fényképezőgép, és a D-snap is ezen a téren nyújtja számunkra a legnagyobb szabadságot. Az 1/3,2″ méretű CCD képérzékelő maximálisan 3 megapixeles képek készítését teszi lehetővé. A választható képméretek: 2016×1512 (3Mpx), 1600×1200 (2 Mpx), 1280×960 (1,3 Mpx), 640×480, valamint a Panasonictól már megszokott HDTV képarány, 1920×1080 képponttal. A videó beállításokhoz hasonlóan itt is Fine és Normal tömörítési fokot adhatunk meg a képméretek bármelyike mellé. Érzékenység tekintetében a gépi automatika által szabályzott ISO 100,200 és 400 érték, meglepő módon manuálisan is megadható. Piros pont.

Optika,vaku

Az optika fix 4,5mm gyújtótávolsággal dolgozik (F4-es állandó fényerő mellett), ami kisfilmes értékre átszámítva 35mm-nek megfelelő látószöget jelent. Így tehát az optikai zoomot hiányolnunk kell, helyette maximum 4x digitális zoom használható, amely a görgetőgombbal aktiválható és állítható be. Ugyanez igaz az élességállításra. Ahogy írva volt, a fix fókusznak köszönhetően 60cm-től a végtelenig minden éles lesz fotóinkon, de egyben elfelejthetjük a hasonló kategóriájú fényképezőgépeknél gyakran makrancos és lassú autofókuszt.
A vakut 2,5 centiméterre helyezték el az optika középtengelyétől, így portréfelvételeknél igen ajánlott a vörösszem csökkentő mód használata. A villanó ezen kívül automata, derítő (bekapcsolt) és kikapcsolt állásokban használható. Vagyis utóbbiban nem, mert ki van kapcsolva. Fényereje sajnos elég csekély. A gépkönyv szerint 80-120 cm távolságok között hatásos, így közelebbi portréknál használhatjuk eredményesen.



Kezelés

A fotók komponálása a kamera hátoldalának tetején elhelyezett, 1,5″ képátlójú TFD LCD-n lehetséges. A látható kijelzőméret csupán elenyészően kisebb, 3,7 cm (1,46″). Átnézeti kereső hiányában ez az egyetlen ilyen irányú segítségünk. A kijelző felbontása 61600 pixel, ami kevésnek tűnhet, de ettől függetlenül elfogadható képet ad. Nagyobb baj, hogy meglehetősen lassú, és főleg gyengébb fénynél hajlamos szaggatni. A képek és videók visszanézése természetesen ugyanezen kijelzőn lehetséges. A fotók esetében, azok közepébe, maximum 10x-es belenagyítás alkalmazható.
A fentiek figyelembevételével talán nem meglepő, hogy a fontosabb expozíciós beállítások a fényképezőgép automatikájára vannak bízva. A záridőt például 1/7,5-1/2000 mp között választja ki a gép. Kellemes meglepetést jelentett a már említett, manuálisan is szabályozható érzékenység, valamint a fehéregyensúly, ahol az előre beállított auto, napfény, izzó és felhős módok mellett szintén választhatunk kézi beszabályozást egy fehér referencia felület megadásával. Beállítható az expozíció korrekció is, 1/3 lépésekben, a mért expozíciós értéktől -2 – +2 Fé irányban. Fénymérésként a fotók EXIF adatai közt minden esetben Center Weighted Average, azaz középre súlyozott átlagolt fénymérési mód szerepel.


Az állványmenet és megfelelően hosszú záridő hiányában kissé kétséges a géppel esti felvételek készítése, de ettől függetlenül kapunk egy Night módra keresztelt témaprogramot. Mégis mire jó a Night mód ? Magam részéről előszeretettel használtam, mert a képek kemény, hideg színvilágát a legtöbb esetben jól ellensúlyozta, melegebbé barátságosabbá tette.

Képsorozat készítésére sajnos nincs módunk, plusz funkcióként viszont 2 illetve 10 másodperces önkioldó használható. Ezzel kapcsolatban azért újra felmerül, hogy a gépet nem lehet állványra helyezni és legömbölyített idomainak hála, nem is áll meg a lábán magától. Tehát például egy időzített csoportkép igen körülményesen készíthető el. Kénytelenek vagyunk valami stabil támasztéknak vetni a hátát, ha az önkioldós fotóban mi is szerepelni akarunk.
Az ismertetett beállításokon túl a Setup részben állíthatók a készülék működésével kapcsolatos funkciók, így az automatikus kikapcsolás, a csipogás hangereje vagy letiltása, a kártya formatálás, a görgetőgomb érzékenysége, a képernyő fényereje és az információs ikonok letiltása, az USB kapcsolat milyensége (PC, PictBridge), valamint a dátum és idő.

Sebesség

A bekapcsolás után körülbelül 6,5 másodpercnek kell eltelnie míg a gép exponálásra kész. Ezzel a gép sajnos elég lassúnak számít. A kikapcsolás viszont azonnali, hiszen a készülék nem teleszkóposan mozgatott optikával rendelkezik. A legjobb minőségű képeket nagyjából 5 másodperc alatt menti kártyára. Az expozíció késleltetés érzetre elég nagy, így akció fotózásra csak módjával használható a gép, még úgy is, hogy a sokat emlegetett fókuszálási időt megspróroljuk.

Képminőség

Kicsit fentebb említettem, hogy „kemény”. Ez rá a legjobb kifejezés. Mind a színek, mind a kontraszt tekintetében. A színek inkább a hidegebb árnylatok felé tendálnak. Az nyilvánvalóan egyéni ízlés kérdése, hogy ki milyen színhatást tart kellemesnek. Az optika vignettálásra hajlamos, de külön piros pont, hogy színhibára viszont nem.
Természetesen a gombostűfejnyi optikától és a kis képérzékelőtől nem várhatunk el fotókiállításra való minőséget és ez nem is cél. A gép vígan hozza egy jobb kamerás mobiltelefon képminőségét és funkcióit, sőt több esetben túl is tesz azon. Láthatóan nem is akar sokkal több lenni.

Akku, memória



A D-snaphez SD memóriakártya használható, amit a gép alján található kártyafoglalatba helyezhetünk. A kártyafoglalat melletti résbe pedig a készülék alaptartozékaként csomagolt, 1050 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátort csúsztathatjuk. Töltésére a szintén a fényképezőgéphez csomagjában található hálózati tápegység szolgál. A gépet kikapcsolva és hálózatra csatlakoztatva automatikusan megkezdődik a bele helyezett akku töltése. Az akku élettartama igen jó; audió lejátszóként üzemeltetve a gyártó szerint 40 órát bír, amit természetesen nem vártam végig, de sok órás zenehallgatás után is csak egy egységet sikerült eltüntetni az akkutöltöttség jelző három fokozatáról. Fényképezőgép módban több mint 250 kép készíthető egy feltöltéssel.

Gyári tartozékok

A gép dobozában a következőket találjuk:

  • Panasonic D-snap SV-AS3 SD Multi Camera
    használati útmutató
  • driver telepítő CD, szoftverekkel (SS Jukebox, SD-Viewer)
  • AC adapter + AC kábel
  • lítium ion akkumulátor
  • USB kábel
  • távvezérlő
  • csuklószíj
  • hordtasak
  • tisztítókendő
  • sztereo fülhallgató

Értékelés


Úgy érzem a cég „Bármit-Bárhol-Bármikor” szlogenje maradéktalanul teljesül ezzel a kis szerkezettel kapcsolatban. Érezhetően a széleskörű használhatóság és a mennyiség voltak a gyártó elsődleges kritériumai. Egy megfelelően nagy kapacitású (mondjuk 1 GB-os) memóriakártyára olyan mennyiségű hang-, és képanyagot rögzíthetünk, hogy előbb unjuk meg a végeláthatatlan videózást és fotózást, mint a kártya megtelik.

Mire jó tehát a Panasonic D-snap SV-AS3 a gyakorlatban? Ellátogatunk például egy buliba (magyarán, zenés-táncos összejövetelre) és útközben nem kell unatkoznunk, hiszen kedvenc zenénk düböröghet MP3-ban, negédesen simogatva hallójáratainkat. Odaérve fotókon örökíthetjük meg a társaság illuminált tagjait, majd hangfájlon rögzíthetjük az elhangzó legjobb vicceket és mozgóképen azt, ahogy a házigazda felhevülten fejest ugrik a kerti virágágyásba. Multifunkcionalitás!
Ja, és a buliban mi leszünk a középpontban, hiszen kamerás mobilja bárkinek lehet, de SD Multi-kamerája…

A Panasonic D-snap SV-AS3 jelenlegi ára bruttó 74 990-Ft.

A készüléket a Panasonic bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!