Röviden: Casio QV-R40 teszt

0

A Casio QV-R40 elődje a QV-R4. A két gép szinte mindenben megegyezik, a legnagyobb különbség az adatok első összevetése esetén az optika. A QV-R40 ugyanis új optikát kapott, ezáltal kissé (néhány mm-rel) megváltozott a használható fókusztávolság, illetve csekély mértékben ugyan, de csökkent a fényerő.



A nagyobb változás azonban nem olvasható le az adatlapokról, ugyanis ez elsősorban a fényképezőgép működése során érzékelhető. A bekapcsoláskor ugyanis igen gyorsan kibújik az optika a vázból. Ez mindössze 1,5 mp-et vesz igénybe és máris teljesen üzemkész a fényképezőgép! Lélegzetelállító! Ilyen gyors bekapcsolással eddig a Minolta DiMAGE Xt-nél találkoztunk, de az Xt-nek nem kell az optikát előre tolnia. Nos, nem hinném, hogy tovább kellene ragozni, a QV-R40 igen gyorsan bekapcsolódik.

További kellemes meglepetés az exponáló gomb félig lenyomásakor ért bennünket, ugyanis igen gyorsan beállította az élességet a fényképezőgép. Noha más Casio gépeknél már szembesültünk a gyors fókuszálással, ez azonban nem általános. Nagylátószögnél körülbelül 0,4 mp alatt beállt az élesség. Tele állásban még gyengébb fénynél is sikerült 0,8 mp alatt a fókuszt megtalálnia a kis gépnek. Dicséretes!

Az ultra-kompakt gépekre nem jellemző, hogy igen nagy tudásúak lennének. A QV-R40 azonban rengeteg szolgáltatást nyújt, igaz a működtetése során rekesz-előválasztásra, vagy a zársebesség kézi megadására nincs lehetőség. A képet egy 1/1,8″ tokozott méretű CCD fogja fel, ennek felbontása 4,1 millió képpont. A CCD felületén lévő pixelekből effektív 3,94 millió kerül felhasználásra, melyből 2304×1712 pixeles legnagyobb felbontású fotók készíthetők. Kisebb felbontásokban 2240×1680, 1600×1200, 1280×960 és 640×480 pixeles képeket kapunk. A tömörítés foka három lépésben állítható, az egyes elnevezések a Casio gépekre jellemzően: Fine, Normal, Economy.





Az optika 3x-os átfogású, fókusztávolság-tartománya 39-117 mm-ig terjed Leica kisfilmes formátumra átszámítva. A fényerő nagylátószögnél f/2,8, tele esetén f/4,8. A két végállás között 6 zoomállást számoltunk meg, mely teljesen átlagos érték a kompakt 3x-os zoomos gépek körében.

A Casio gépek egyik kiemelkedő tulajdonságának számít, hogy rengeteg a válaszható téma-mód. A QV-R4 esetén 33 különböző téma közül választhatunk, ami elsősorban a kezdő fotósok számára jó szolgáltatás.

Az érzékenységet a gép automatikusan képes megválasztani, de kézileg is megadható ISO80, ISO160 vagy ISO320 értékek közül.

A blende mérete kétféle lehet, vagy teljesen nyitott, vagy kissé zárt. Ennek megfelelően nagylátószög esetén F2,8 vagy F4,9, tele esetén F4,8 vagy F8,4 lehet. A blende vezérlését csak a gép automatikája végezheti, kézzel nem állítható be. Az optikát kikapcsolt állapotban két lamella védi a sérülésektől. A zársebesség program-automatika módban 1/8 és 1/2000 mp közötti lehet, melyet szintén a gép vezérel. Éjszakai módban (BestShot módok közül kiválasztva) akár 2 mp-es záridő is használható.

A fehér-egyensúly automatikus értéken kívül megadható napfény, árnyék, izzó, fénycső állásokra, vagy kézzel is beszabályozható. Az egyes értékek megadásakor az LCD-n nyomonkövethető a kép színeinek megváltozása. A fénymérés mátrix, középpontosan súlyozott, vagy szpot elven történhet.

A vaku beépített, távolsága az optikától 2,5 cm. Üzemmódjai közül automata, derítés, vörösszem-hatás csökkentő vagy kikapcsolt módot választhatunk.





Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 60 cm, a makró mód bekapcsolása után ez 10 cm is lehet. Ekkor a legkisebb befogható terület szélessége 75 mm, mely kissé elmarad az átlagos értéktől. De azért használható. Makrózáskor egyébként a zoom nem használható.

A fényképezőgépre átnézeti kereső is került, képe igen kicsi, de éles. Dioptria-korrekciós lehetőséget nem kapott az átnézeti kereső.

Az élességállítás széles területen, vagy akár csak a kép közepén végezhető. Az élesség kézzel is beállítható, ekkor az LCD-n 2x-esra nagyított kép segíti elő a pontos fókuszálást. Lehetőség van végtelenre is állítani a tárgytávolságot. Kevés fény esetén nem segíti az automatikát AF segédfény. Sorozat-felvétel ugyan nem készíthető, de mozgóképek felvételekor a zoom, a fénymérés és a fókusz-rendszer is aktív. Igaz, hangot nem rögzít a QV-R40. A felbontás videók esetén 320×240 pixel. Lehetőség van különböző digitális szűrők használatára: fekete-fehér, szépia, vörös, zöld, kék. A kép élesítése, kontrasztja és színtelítettsége is befolyásolható. A vaku teljesítménye +-1 értékben változtatható: erős, normál, gyenge. A jó kompozíciót az LCD 1/3 és 2/3 pontjain keresztülfutó vízszintes és függőleges segédrácsok könnyítik meg. Az élőképen a hisztogram is ellenőrizhető, így még a felvétel előtt megbizonyosodhatunk, hogy helyes lesz-e az expozíciónk. Az önkioldó 2 vagy 10 mp-re állítató be, ezen kívül „3x” jelzésű állás is használható. Ekkor 3 képet készít a gép, az első kép az exponáló gomb lenyomása után 10 mp, a második az első után 6 mp, a harmadik a második után 6 mp-cel később készül.

Használható a QV-R40 világórának is, hiszen jópár város állítható be helyi időnek. A naptár funkcióban minden napnál láthatjuk az első aznap készült fotó bélyegképét. Érdekes funkció.

Lejátszás esetén 2-4x-es mértékben nagyíthatunk bele a képekbe.

A fényképezőgép hátulján 1,6″-os LCD található, ennek felbontása 85 ezer pixeles. Az LCD-n látható kép nem túl kicsi felbontású, de nem is kristálytiszta, de funkcióját tökéletesen ellátja.

A fémből készült állványmenet majdnem az optikai tengely alatt, attól 0,5 cm-re található. Ez elősegíti a pontos panorámák készítését.



A gép két darab AA méretű akkumulátorból nyeri az energiát, gyárilag 2 darab 2100 mAh kapacitású Sanyo NiMH akkukat kapunk, Sanyo töltővel.

A fényképezőgépbe SecureDigital kártyát illeszthetünk. A mi általunk vizsgált géphez a dobozban 64 MB-os kártyát mellékelnek, de létezik memória-kártya nélküli változat is, így vásárlás előtt mindenképpen kérdezzünk rá, hogy melyik verzióról van szó (a gép dobozán jól látható, ha kártyát is kell kapnunk a géphez). A 4 Mpixeles képekhez jó lenne nagyobb kapacitású kártya is, hiszen a 64 MB 40-50 kép alatt betelik. A fényképezőgépben egyébként 10 MB memória található, amely szintén fotók tárolására szolgál.

A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:


  • 2 db Sanyo 2100 mAh NiMH akku

  • Sanyo akkumulátortöltő

  • USB kábel

  • hordszíj

A Casio QV-R40-re nem helyeztek videókimenetet, így felvételeinket közvetlenül nem mutathatjuk meg ismerőseinknek, barátainknak TV-képernyőn.

A Casio QV-R40-et azoknak ajánljuk, akik kis méretű, de nagy felbontású gépre vágynak, melyet bárhova magukkal vihetnek. Elsősorban azoknak lesz igen jó társuk, akiket zavar a digitális gépek lassú bekapcsolási folyamata, akik nem elégedettek a kompakt gépek átlagos fókuszidejével.

A Casio QV-R40 nettó ára 96 ezer forint, ami figyelembe véve, hogy 4 Mpixeles, 3x-os optikai zoommal szerelt gépről van szó, ráadásul kis méretekkel, egyáltalán nem sok. A tesztgépet a Medikertől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!