Röviden: CBL Lens teszt

0

Azt, hogy miért is kell a digitális fényképezőgépeken fehér egyensúlyt állítani Birdie már leírta az Expodisc bemutatójában. Nem ismételném meg feleslegesen. Ez a rövid bemutató szóljon inkább arról a termékről, amit a Photokinán nyomtak a kezünkbe szuvenírként (ár 140 amerikai dollár ~ 30.000 forint) az egyik előadás után.

A CBL Lens igényes csomagolásban

A CBL Lens egy fehér egyensúly állító tárcsa, amivel a gyártó leírása szerint sokkal precízebben beállíthatjuk a fehér egyensúlyt, mint a hagyományos fehér papírlappal, vagy szürke kártyával. Az igényes dobozba csomagolt 110 mm átmérőjű tárcsa az Expodisctől eltérően nem az objektív elé szerelendő, hanem a téma elé téve, fehér, illetve szürke felületként segít bennünket a megfelelő színhőmérséklet beállításában. Magyarul egy nyakpántra szerelt egyik oldalán fehér, másik oldalán szürke tárcsa.

A fehér felület nem egy egyszerű korong

Hogy ne lehessen azonnal leírni a terméket, el kell áruljam, hogy a fehér oldala nem egy sima fehér felület, hanem egy összetett alakzatban kivágott fehér műanyag, mögötte króm szerűen tükröződő anyaggal. Elméletileg ez hivatott biztosítani, hogy az objektívre minden irányból érkezzen visszaverődő fény.

A CBL Lens szemrevételezése után nem hittem ugyan a termékben, de mégis bizakodva vetettem bele magam a tesztelésbe. Az első rögtönzött (nem tudományos) teszten egy Olympus E-520-szal csináltam néhány képet az íróasztalomról: egyet automatikus fehér egyensúly állítással és egyet pedig a CBL Lenst használva fehér mintának. Mivel ezt a könnyű összehasonlítást papírforma szerint megnyerte koreai termék (még ha nem is volt óriási különbség a képek között), sokkal nagyobb lelkesedéssel neveztem a következő szintre.

Mivel Birdie éppen az Olympus SP-565 UZ tesztképein dolgozott, a kezébe nyomtam a CBL Lensünket, hogy próbálja meg a kalibrált A4-es fénymásolópapírunk mellett ezzel is a fehér egyensúly állítást, és nézzük meg úgy is a tesztképeket.

CBL Lenshez kellemes bársony tok is jár

Kb. fél óra múlva mosolyogva jön és csak a fejét rázza: ez is jó, de maradjunk a fénymásolópapírnál. A papírlappal beállított fehér egyensúly mellett a tesztábránkon lévő Kodak színskála és szürke skála egyes mezői valóban szürkék, fehérek és feketék voltak (Photoshopban az RGB értékeik azonosak, vagy közel azonosak voltak), míg ugyanez a CBL Lens segítségével beállított képekről nem volt elmondható.

Egy teszt ugye nem teszt, ezért az első próbát további három géppel is megismételtem. Az alábbi doboz a második körben készült képeket tartalmazza.



Automatikus fehér egyensúly állítással


Fehér egyensúly állítás A4-es lappal


Fehér egyensúly állítás a CBL Lens fehér oldalával


Fehér egyensúly állítás a CBL Lens szürke oldalával


Automatikus fehér egyensúly állítással


Fehér egyensúly állítás A4-es lappal


Fehér egyensúly állítás a CBL Lens fehér oldalával


Fehér egyensúly állítás a CBL Lens szürke oldalával


Automatikus fehér egyensúly állítással


Fehér egyensúly állítás A4-es lappal


Fehér egyensúly állítás a CBL Lens szürke oldalával

A CBL Lens nyakpántra fűzve: akár folyamatosan is a fotós nyakában lóghat

Mint látható, a tesztábránk megvilágítására használt fényforrás színhőmérsékletét az automatikus fehér egyensúly állítás egyik gépben sem találta el (még közelítőleg sem), de fehér lapot használva tökéletes eredményt kaptunk. A CBL Lens azonban nemhogy jobb képet nem produkált, de több helyen még rosszabb eredményt adott, mint egy egyszerű fehér lap.

A méregdrága CBL Lens helyett tehát célszerűbb egy fehér papírlapot egy műanyag lapra kasírozni (ha elkoszolódna, akkor könnyen lehet frissíteni), majd ezt a fotós táskánkhoz igazodó méretre vágni. Így mindig kéznél lehet, akár csak a CBL Lens. Az így felszabaduló 30 ezer forint elköltésére pedig nyilván mindenkinek lesz sokkal jobb ötlete is.