A Fujifilm vékony F410 Zoom gépe szinte alig különbözik elődjétől, az F401-től. Legfőbb fejlesztés a nagyobb felbontású, immár 3 Mpixeles CCD, amely ráadásul egy generációval újabb is. A korábbi 1/2,7″-os 2 Mpixeles SuperCCD III helyett tehát az F410-ben már 1/2,7″-os, 3 Mpixeles 4. Generációs SuperCCD dolgozik. Mivel a két érzékelő-lapka mérete megegyezik, így az optika átdolgozása nélkül ugyanazt az optikai teljesítményt lehetett kihozni. Az F401 bejelentése után eltelt majd’ egy év alatt az xD kártya lett a Fuji preferált kártyatípusa, így a korábbi SmartMediás megoldás helyett ebben a gépben már xD kártyát használhatunk.
Az F410 a legújabb, 4. generációs SuperCCD HR-re épül. A CCD felbontása 3,3 millió pixel, de a SuperCCD méhsejt kialakítása szinte kötelezővé teszi a különleges interpolálást, így legnagyobb felbontásban 2816×2120 pixeles képeket kapunk. Kisebb felbontásokat választva rendre 2048×1536, 1280×960 vagy 640×480 pixeles fotókat készíthetünk. A képek mentésekor a JPEG tömörítés hatásfokát nem tudjuk módosítani, minden esetben 86%-os JPEG-minőséget kapunk. Ez az átlagosnál erősebb tömörítés már néhol láthatóvá teszi a 8×8 pixeles tömörítései blokkokat. A nagy tömörítés miatt a 3 Mpixeles képek mindössze 800 kByte méretűek, melynek előnye, hogy így sok képet tárolhatunk a drága xD kártyán.
A fotózás során ISO200, ISO400 vagy ISO800 érzékenységeket használhatunk. ISO 800 esetén csak 1,3 Mpixeles (vagyis 1280×960 képpontos) fotókat kapunk, ez már a SuperCCD III-ban is így volt. Szerencsére, ha visszaállítjuk az érzékenységet ISO800 alá, a gép az előző felbontásban fog tovább dolgozni (a Fujifilm FinePix S602 nem jegyezte meg az előző felbontást, így 1 Mpixeles állásban „felejtette magát”, ha ISO800, vagy ISO1600-ról visszaváltottunk ISO800 alatti felbontásra). A zársebesség 1/4 mp és 1/2000 mp közötti lehet, melyet csak az automatika választhat ki 64 zónás fénymérést használva. Sajnos az 1/4 mp-es zársebesség csak nagyobb érzékenység használatával együtt nyújt szép éjszakai fotókat.
A gép optikája megegyezik az elődmodell optikájával, ebben is F2,8 kezdőfényerejű, 5,7-17,1 mm fókusztávolságú átlagos optika dolgozik. Mivel a CCD-k azonos méretűek, így a fókusztávolság is azonos, 35 mm-es rendszerbe átszámítva 38-114 mm-nek adódik. A rekesz csak kétállású, szűk állásban F7 értéket érhetünk el.
A zoom 9 fokozatú, ez a 3x-os zoomot figyelembe véve átlagos érték, a szükséges pontosság elérhető vele. A legkisebb tárgytávolság normál esetben 60 cm, makró esetén 10 cm-es közelponttal dolgozhatunk. Makrózáskor az optikai zoom nem használható, a legkisebb befogható terület 55 mm, ami közepes képességet jelent. Sajnos – mivel makrózáskor az optika automatikusan nagylátószögű állásba mozdul – hordótorzításra számítanunk kell, de ennek mértéke nem jelentős.
Az élesség-állítás csak automatikusan történhet, kézi fókuszálása nincs lehetőség. Az átnézeti keresőt dioptria-korrekciós lehetőséggel nem látták el, így a szemüvegesek nehézkesen tudják csak használni.
A képek megkomponálását bekapcsolható segédrács segíti, mely a képernyőt kilenc részre bontja. Ennek segítségével könnyen alkalmazható a harmadolási szabály. A fényképezőgéppel sorozat felvétel is készíthető, összesen 4 kép menthető el, 4 kép/mp sebességgel, így tehát 1 mp időtartamig tudunk sorozatfelvételt használni. Kellemes, hogy lehetőségünk van az exponáló gomb nyomva tartása esetén 4 képnél is tovább exponálni, majd az elengedés után az utolsó 4 kép menthető el. A fehér-egyensúly az automatikus beállításon kívül napfény, árnyék, izzó és háromféle fénycső értékre állítható. Kézi beszabályozásra nincs mód.
A fényképezőgép automatikus módon kívül kézi módban is működhet, ekkor azonban csak a fehér-egyensúly és az expozíció-kompenzáció adható meg. Ezen kívül téma-automatika is rendelkezésre áll a következő témákkal: portré, tájkép, sport, éjszakai.
Kellemes, hogy az exponáló gomb félig történő lenyomása esetén a fókusz beállítása után a gép megjeleníti a használt rekesz értékét, és a zársebességet.
Mozgóképek felvételekor a gép hangot is rögzít, a felvétel maximális hossza 120 mp 320×240 pixeles felbontásban, vagy 480 mp 160×120 pixel esetén. Videófelvétel közben az optikai zoom nem használható. Ez valószínűleg azért került letiltásra, mert belehallatszana a felvételbe. A videófelvétel közben az élességállítás sem működik, így a felvétel megkezdésekor érvényes fókusszal kell végig dolgozni. A fénymérés viszont aktív a felvétel során is.
A fényképezőgép optikája előtt kikapcsolt állapotban egy fémlemez található, mely az optika védelmét szolgálja. Bekapcsolás esetén a fémlemez elmozdul, így az optika előbújhat a vázból.
Az állványmenet műanyagból készült, az optikai tengelytől 1 cm-re helyezték el, bár kissé fura helyre került: a gép sarkára. Így viszont a legtöbb állvány használata esetén is cserélhető marad az xD kártya anélkül, hogy a gépet le kellene vennönk róla.
A gép hátulján található LCD 1,5″ méretű, felbontása 118 ezer pixel. A megjelenítő fényereje 11 lépésben állítható, így erős napsütésben is látható képet kapunk. A működtetéshez szükséges energiát NP-60 jelű, 3,7V-os, 1035 mAh (3,83 Wh) kapacitású Li-ion akkumulátor tárolja. A kezelési útmutató szerint egy feltöltéssel kb. 240 kép készíthető bekapcsolt LCD-vel.
A bekapcsolás után 2,5-3 mp-cel később jelenik meg az élőkép, ez az átlagnál kicsit jobb időnek számít, más gépek – illetve a nagy átlag – 3,5 mp-es késleltetésűek. A fókuszálás sebessége gyors, nagylátószög esetén még sötétítővel ellátott szobában is 0,5 mp alatt sikerül beállítania a gépnek az élességet. Tele állásban ehhez kb. 1 mp kell. Gyenge megvilágítás esetén az autofókusz munkáját nem könnyíti meg AF segédfény. A vaku a szokásos automatikus, derítés, kikapcsolt és vörös-szem effektus csökkentő állapotokon kívül lassú-szinkron üzemmódban is használható, ez természetesen csak éjszakai módban.
A fényképezőgép xD kártyát fogad. A gyári csomagolásban 16 MB-os kártyát találunk, ez azonban nem túl nagy kapacitású, így már a gép vásárlásakor érdemes beszerezni egy legalább 64 MB, de inkább 128 MB kapacitású kártyát.
A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:
- NB-60 Li-ion akku (3,7V, 1035 mAh)
- akkumulátor töltő
- audio-video kábel
- USB kábel
- hordszíj
- 16 MB-os xD kártya
A gépen lévő video-kimenet segítségével a FinePix F410-et televízióhoz is csatlakoztathatjuk, így a TV-n is megmutathatjuk a kártyán lévő képeket ismerőseinknek, barátainknak.
A fényképezőgéppel a budai várban is jártunk, így jópár tesztfelvételt készítettünk. Ezeket a fotókat, mint turisták készítettük el, a gépet automata módban használtuk. Így tehát a képek minőségét ennek megfelelően kell szemlélni, vagyis több esetben lehetőség lett volna jobb képek létrehozására is expozíció-korrekció használatával, illetve a fehér-egyensúly beállításával. Célunk azonban nem a stúdió-minőségű fotók készítése volt, hanem a gép életszerű helyzetben történő kipróbálása. Az egérmutató lent látható kis képekre való mozgatása esetén az egérkurzor alatt néhány információ jelenik meg, a képekre kattintva azok eredeti méretben is megtekinthetők.
|
A készült fotók megfelelő minőségűek, a színek jók, aberráció alig észlelhető. Egy fotón látható becsillanás is. Összességében a kapott eredmény megfelelő.
A Fujifilm FinePix F410 Zoom-ot azoknak ajánljuk, akik vékony, egyedi kialakítású átlagos zoommal rendelkező fényképezőgépet szeretnének, amelyet egyszerű használni, gyenge fényviszonyok között is jó képeket hoz létre, s szeretnék kihasználni a 3 Mpixeles felbontás és a SuperCCD adta előnyöket.
A Fujifilm FinePix F410 nettó ára 108 ezer forint. A tesztgépet a Digitcamtől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.