Bár a szépség egy relatív dolog, mégis megkockáztatom, hogy a cikkem a következő kijelentéssel kezdjem: a HP felső kategóriás kompakt fényképezőgépei mostanában kimondottan szépek. Az egyszerű, letisztult forma, a csupa fém borítás és újabban az óriási LCD kijelző igazán mutatóssá teszik ezeket a fényképezőgépeket. A Photosmart R927, mint az aktuális modellpaletta legkomolyabb tagja le sem tagadhatná, hogy igazi Photosmart. A masszív külsőt egyedül a 3″-es LCD töri meg, azt a hatást keltve, hogy a gép ott igazán sérülékeny, de a valóságban a kijelzős borítása is erősnek tűnik.
|
|
A 8,2 megapixeles érzékelővel szerelt Photosmart R927 méreteit tekintve a kompakt kategóriába tartozik, bár a csupa fém borítás miatt a tömege valamivel nagyobb, mint amit ebben a kategóriában megszokhattunk. Szóval befér az ingzsebbe is, de célszerűbb inkább a külön megvásárolható, praktikus bőr tokban tartani.
Külső
|
A fényképezőgép előlapján található a vázból bekapcsoláskor kb. 3 cm-re kilógó, 3× zoomtartományú objektív, a markolat mellett elhelyezett fixen beépített vaku és az élességállítást segítő fényforrás. A markolati oldalon megtalálható a hagyományos dizájnelemnek mondható HP markolat, ami 2004 óta majdnem minden Photosmart fényképezőgépen megtalálható. Ez nem csak az előlap unalmasságát töri meg, de a biztos fogásnak is jót tesz. Az optika fényereje nagy látószög állásban egész jó (f/2,8), telénél kicsit elmarad az átlagtól (f/5,0). Bár a vaku nagyon közel került az optikához, ami alapesetben vörös szemeket okoz a képen, egy pillanatig sem aggódtam, mert az R927 is tartalmazza a korábban már megismert automatikus vörös-szem javító szoftvert. Az előlap jobb felső sarkában található apró lyuk feltehetően a mikrofont rejti.
|
A készülék teteje valamivel mozgalmasabb, mint az előlap. Jobbról balra haladva a következő gombokat találjuk ezen az oldalon:
- videó rögzítés
- exponáló gomb
- főkapcsoló
- felvétel / lejátszás váltás
- Photosmart Express (nyomtatás) menü
- élességállítás (AF, makró, automatikus makró, végtelen és kézi élességállítás)
- vaku (automatikus, derítés és vaku tiltás)
A gombsortól balra lévő rostély mögött a fényképezőgép beépített hangszórója található.
|
A hátlap legalább háromnegyedét a 3″ képátlójú, 230,400 képpont felbontású LCD uralja. A hátlapra már csak a szintén Photosmart klasszikus zoom gomb (nagyon kézreálló) és a menü gombot körbefutó navigációs gomb került.
A fényképezőgép aljára került az akkunyílás ajtaja, aminek reteszén az R817 óta rengeteget javítottak. Ez az ajtó nem csak a 1050 mAh-ás (3,7V) lítium ion akkumulátort, hanem a gépbe tehető SD kártyát is védi. Kártya hiányában a fényképezőgép a 32 MB-os beépített memóriába menti a felvételeket. A készülék aljának közepére érdekes módon nem az állványmenet, hanem a dokkoló csatlakozója került, így a rögzítőcsavar menete az optika alá került.
A Photosmart R927-en nincs adapter bemenet és TV kimenet, mert ezeket a funkciókat a dokkoló állomáson keresztül lehet elérni. A készülékhez a HP három fajta dokkolót kínál, melyek közül egy drótnélküli megoldással tud hasonló képességű fotónyomtatókhoz csatlakozni és azokon keresztül fotót nyomtatni.
Használat
Az On/Off gomb megnyomása után a fényképezőgép kategóriájának megfelelően kb. 1 mp. után bekapcsol, és felvételre kész állapotba kerül. A két leggyakrabban állítottnak vélt funkció, a vaku és az élességállítás (pl. makró) külön gombokkal állítható, az összes többi beállítás azonban csak menüből érhető el. Egyrészről ez egy kompakt gépnél nem gond, de ha az a fényképezőgép már ennyi mindent tud, mint a Photosmart R927, akkor jó lett volna legalább néhány programozható gombot is a kezelőfelületre tenni. Az Adaptive lighting és az expozíció kompenzáció állítására viszonylag gyakran szükség lehet, a menü használata minden ilyen esetben kicsit idegesítő tud lenni. A menü egyébként azonos azzal, amit a korábbi HP gépekben megismertünk: jól áttekinthető és egyszerűen használható, de az egyes menük már-már túl sok menüpontot tartalmaznak. A navigációs tárcsával a menünk kívül csak a témamódok, illetve az ide sorolt manuális felvételi módok (blende és záridő előválasztás, illetve a teljesen manuális mód) választható ki. Mivel a fényképezőgép minden bekapcsolásnál a kiválasztott témamód alapbeállításaihoz tér vissza, a saját beállításokat preferáló komolyabb felhasználóknak mindenképpen a My mód használata javasolt, ahol kiválasztható, hogy mely beállításokat mentse a gép és melyikeket ne, illetve hogy a My módban melyik témamód legyen aktív. A My mód kvázi fényképezőgép a fényképezőgépben, ami elsőre kicsit kuszának tűnhet, de elfogadható.
|
A nagy méretű és felbontású LCD-nek köszönhetően a fényképezőgép használata nagyon kellemes. Bár a HP szerint a bevonat tükröződésmentes, én inkább azt mondanám, hogy kevésbé csillog, mint sok más LCD. A floridai és a kaliforniai napsütésben bőven előfordult, hogy alig látszott rajta valami.
Az Image Advice névre hallgató tanácsadó funkció nem teljesen újdonság, de sokat javítottak a használhatóságán azzal, hogy az exponálás után a kép ellenőrzésekor egy gombnyomással elérhető. A funkció nem csak az esetlegesen hibás képekre figyelmeztet, de azt is elmondja, hogy miként lehetne legközelebb elkerülni az adott hibát. A funkció és talán a Photosmart R927 legnagyobb hibája, hogy magyarul még nem beszél, így a fényképezőgéptől csak angolul, vagy a nagy világnyelvek valamelyikén kaphatunk tanácsokat.
A tanácsadás mellett a HP fényképezőgépek egy másik egyedi szolgáltatása a Demó mód. Ez lényegében egy olyan fixen beépített prezentáció, ami bemutatja a fényképezőgép legfontosabb egyedi funkcióit. Nem nélkülözhetetlen, de aranyos funkció.
|
|
HP extrák
Az automatikus piros szem eltávolítás nem számít már újdonságnak, a HP elsők közt alkalmazta ezt a technológiát. Az elkészült képet a fényképezőgép szükség esetén átnézi és ha pirosló szemeket talál rajta, akkor automatikusan javítja. A hangsúly az automatikus szón van: míg a korábbi modelleken a javítást külön kérni kellett, addig az R927 ezt az exponálás után automatikusan megteszi, ha a menüben ezt az opciót kiválasztottuk. A program természetesen tudja, hogy ha a vaku nem villant, akkor nem lesznek vörös szemek, úgyhogy amikor nem kell, akkor nem túráztatja magát. A dolog egyetlen hátulütője, hogy így nem lehet hirtelen egymásutánban több képet is készíteni, mert egy 8 megapixeles kép átnézése 4-5 másodpercbe is beletelik. Nagyon fontos újítás, hogy ha az automatikus javítás tévedne, akkor a módosítások bármikor egy mozdulattal visszaállíthatók. Példaértékű megvalósítás.
Az Adaptive Lighting szintén nem újdonság, több korábbi modellben is megtalálható volt. A két fokozatban állítható funkció a sötétebb területeket világosítja ki úgy, mintha azokat eredetileg is megvilágítottuk volna. Sokan azt mondják, hogy ez egy teljesen felesleges funkció, mert a sötét részek így zajosabbak lesznek, mintha Photoshopban világosítanánk. Erre én azt szoktam mondani, hogy nyaralás után foglalkozzon a több száz kép világosításával az, akinek nincs más teendője. Nekem jó lesz az is, amit az Adaptive Lighting csinál. Az automatikus sorozatok között ráadásul az Adaptive Lighting fokozatai is beállíthatók, így a megfelelő fokozat kiválasztását akár el is halaszthatjuk otthonra (több kártyát igényel).
A panoráma mód és a fényképezőgépen belüli összefűzés megint csak nem újdonság, de panoráma összefűzésre még ma is csak a HP fényképezőgépek vállalkoznak (legalábbis nem tudok más márkáról, amelyik ezt tudja). Ilyenkor 5 felvételből készül egy kisebb felbontású panoráma, ami alkalmas arra, hogy számítógép nélkül nyomtassunk panorámaképeket. Ha ennél nagyobb felbontású végeredményre van szükség, akkor a képeket továbbra is számítógépen kell összefűzni.
A ? menüpont alatt továbbra is megtalálhatók azok a részletes leírások, amelyek könnyedén kiválthatják a használati útmutatót a legtöbb funkció esetében. Olcsón megvalósítható, mégis hasznos szolgáltatás.
Az R sorozat egyik újdonsága a HP Design Galery, amit egyesek beépített Photoshopnak is szoktak csúfolni. Talán nem is alaptalanul, hiszen ebben a menüben a következő feladatok mind megtalálhatók:
- Művészi effektusok (tintacseppek, karikatúra, vízfesték, szélek lágyítása, poszterizálás, retro, lágy világítás, öregítés, vékonyítás, égbolt élénkítése, táj élénkítése, kaleidoszkóp és szolarizálás)
- Színmódosítás (fekete-fehér, szépia, fekete-fehér elszínezve és színmódosító réteg)
- Keretek hozzáadása (lágy keret, bevágás, szakított keret, égetett keret, égetett keret, elmosott keret, ovális keret, kerek keret, téglalapos keret, lekerekített téglalap keret, négyzet keret)
- Vörös szem eltávolítás (ha automatikus funkció nem futott le vagy nem talált piros szemeket, akkor lefuttatható, ha az automatikus funkció módosított, akkor a módosítás előtti állapot visszaállítható)
- elforgatás
- képkivágás
Az effektusok, a színek és a keretek nem fixek, azok mérete, színe és sötétsége tetszés szerint beállítható, így az elérhető variációk száma közelít a végtelenhez. A módosítások után az eredmény külön fájlba kerül, így a művészi effektusok, a keretek és a színmódosítás után kapott képek tovább módosíthatók.
A Photosmart Express menü a fényképnyomtatáshoz és a képek megosztásához biztosít segítséget. Alapvetően három lehetőség közül választhatunk: képek kiválasztása otthoni nyomtatásra, képek kiválasztása interneten keresztüli rendelésre és képek megosztása. Mindhárom feladathoz csatlakoztatni kell a fényképezőgépet a számítógéphez, amin természetesen telepítve kell legyen a megfelelő szoftver. Az interneten való rendelés csak a Photosmart Express hálózaton keresztül lesz majd elérhető, de ezt a szolgáltatást idén nyáron még csak az amerikai vásárlók élvezhetik.
Képminőség
Korábban a HP gépek esetén nem sokat ecseteltem a képminőséget, mert nem ez volt a gépek legerősebb oldala. Képminőség terén a HP gépek inkább csak átlagosak voltak. Persze kritizálni most is lehet, például az optika kromatikus aberrációját, de összességében a képek minősége pozitív meglepetést okozott. A színek szépek, a képek tiszták (még hosszú expozíciónál is), az Adaptive Lighting alkalmazásakor az árnyékos és a napos részek egy képen is nagyon korrektül megörökíthetők (Stanford egyetem festett templomfala).
|
|
A doboz tartalma
A fényképezőgép mellett a dobozban az alábbi tartozékokat találtuk:
- HP Photosmart 6220 dokkoló és kábelek
- HP Photosmart R07 lítium ion akkumulátor
- USB kábel
- HP Photosmart szoftver CD
- rövid útmutató
- garancia leírás
- csuklószíj
Értékelés
|
A HP Photosmart R927 első jelentős elismerését már a PMA-n megkapta egy DIMA díj formájában. Persze ez még nem minden. Nem árt, ha a gép a mi kezeink között is jól teljesít. Bár nincs benne optikai képstabilizátor és magas érzékenység (ISO 800 és fölötte) – mindkettő igen népszerű manapság – az egyéb extra szolgáltatások mégis kiemelik ezt a fényképezőgépet a tömegtermékek közül. A készülék ára dokkoló nélkül bruttó 85 ezer forint, dokkolóval bruttó 99.990 forint.