Röviden: KonicaMinolta DiMAGE G600 teszt

0

A KonicaMinolta DiMAGE G sorozata a Konica KD-400Z – KD-510Z gépek utódai. A Konica és Minolta egyesülése után a két márka új gépei közös név alatt jelennek meg. A KonicaMinolta DiMAGE G600 tehát tekinthető lenne akár Konica KD-600Z-nek is, s nem is járunk messze az igazságtól, hiszen a gép kipróbálása során nyilvánvalóvá vált, hogy a G600 pont oly annyira erősen Konica, mint amennyire nem Minolta (a Minolta nevéhez mindössze az optikára irt piros GT felirat fűződik, amely azonban a korábbi KD-…Z modellek optikáján nem szerepelt).



A KonicaMinolta DiMAGE G600 továbbvitte a KD-500Z fém tokozását. Az igényesen kialakított burkolat optikát védő tolóajtót is tartalmaz. Ezzel kell ugyanis a fényképezőgépet bekapcsolni (itt megjegyezzük, hogy a bekapcsoláshoz furcsa módon nem jobbra kell elhúzni az ajtót, hanem pont ellenkezőleg: balra. Bár nem ez az egyetlen ilyen furcsaság a fényképezőgépek között, elég ha a Canon és Nikon objektív-felcsavarásának különbségére utalunk). A gép alján lévő műanyag állványmenet 3 cm-rel van távolabb, mint az optikai tengely vetülete. Ez így leírva még nem is olyan furcsa, de ha azt is eláruljuk, hogy még a tömegközéppont vetületétől is messzire kerül, méghozzá a gép sarkára, akkor már bizonyára többen furcsálják a dolgot. Ennek egyetlen logikus magyarázata van: a gép ultra-kompakt kiviteléből következően máshol nem volt hely a 6 mm mélységig behatoló állványmenet elhelyezésére. Ha a gépet állványra helyezzük, mind az akkumulátor, mind a memóriakártyák cserélhetők maradnak.

A tömörítési fokot Fine vagy Normal valamelyikére állíthatjuk (a Minolta Fine és Standard elnevezéseket használ). Ezek minden felbontásnál rendelkezésre állnak.



A képek komponálására a gép hátuljára helyezett 1,5″-os LCD és az átnézeti kereső használható. Ez utóbbi kis méretű képet, de éles képet ad. Mivel a kereső nem pontosan az optikai tengely felett van, így parallaxis-hibával vízszintes irányban is találkozhatunk. A kész képekbe 1,1-14,7x mértékben nagyíthatunk bele lejátszáskor.

A 7 lencsét 6 csoportban tartalmazó optika fizikai fókusztávolsága 8-24 mm között lehet, amely kisfilmes formátumra átváltva 39-117 mm fókusztávolságnak felel meg. A zoomot a nagylátószögű álláson kívül 6 pozícióra állíthatjuk, amely kicsit elmarad a kompakt 3x-os zoomátfogású gépek zoom-lépésszámának átlagától (~9 db). Ha a fényképezőgépet makró állásba kapcsoljuk, a zoomot továbbra is használhatjuk, de a legnagyobb nagyítás nagylátószögnél érhető el, ekkora a legkisebb befogható terület szélessége 50 mm, amely picivel átlag feletti teljesítmény. A nagylátószög miatt azonban jelentős hordótorzítással kell számolnunk. Kisebb nagyítással megelégedve nagyobb fókusztávolság és kisebb torzítás érhető el.

A vaku fixen beépített, közvetlenül az optika fölé kerül, távolsága az optikai tengelytől mindössze 2 cm. Ez nagyobb valószínűséggel okoz vörös-szem hatást, mint a nagyobb távolságra helyezett vakuk. A vaku üzemmódjai között az átlagosak derítés, auto, ki és vörösszem-hatás csökkentőn kívül hosszú szinkronidejűt is találunk.

A KonicaMinolta DiMAGE G600 (majdnem) teljes kézi beállítást tesz lehetővé. A rekeszérték két szélsőérték közütt változtatható (nagylátószögnél F2,8/F4,7 tele állásban F4,9/F8,3). A zársebesség 1/3 Fé-es lépésekben állítható be 15 mp és 1/1000 mp között. Ezen kívül megadható az érzékenység, a használni kívánt fénymérési mód valamint a fehér-egyensúly is. A fehér-egyensúly egyébként az automatikus álláson kívül napfény, felhős, izzó és fénycső módra állítható. Sajnos itt kézi beszabályozásra nincs mód (ezért a korábbi „majdnem”). Téma módokat a G600 nem kínál.

Az automatikus-élességállítást rossz fényviszonyok között elviekben AF segédfény könnyíti meg, gyakorlatilag azonban azt kell mondjuk, hogy nincs AF segédfény. Mondjuk ezt azért, mert AF segédfényként az optika alatt található kék LED-ekből álló csík szolgál, amelynek hatótávolsága még az 50 cm-t sem éri el. Az alsó kék sáv egyébként bekapcsoláskor KnightRider-szerű effektet mutat. De AF segédfényként sajnos katasztrofális. Az élességállítás kvázi kézzel is történhet, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy 4, 2 vagy 1 méterre állíthatjuk a tárgytávolságot. Ez azért több, mint ha egyáltalán nem lenne! Nagy mélységélességgel kombinálva használandó.



A KonicaMinolta DiMAGE G600-ra csak USB kimenet került, amely a gép jobb oldalán található. Sem video kimenet, sem DC bemenet nincs a fényképezőgépen.

Sorozat-felvételkor másodpercenként 0,7 kép készül, a sorozat maximális hossza témától függően 2-3 kép. Túl sok dicséretet a sorozat módra nem tudunk írni, inkább lépjünk tovább a videófelvételi lehetőségre: a maximális felbontás 320×240 pixel, a felvétel során az optikai zoom értékét nem változtathatjuk, ezt digitális zoom sem enyhíti. Bár a felvétel közben a fókusz-rendszer inaktív, a fénymérés aktív marad.

A fényképezőgép sebessége jó, amely elsősorban a bekapcsolás sebességére vonatkozik, de az élességállítás ideje sem rossz! A bekapcsolástól az élőkép megjelenéséig mindössze 1,3 mp telik el. Kiváló! Az élességállítás nagylátószögnél 0,5-0,7 mp, tele állásban 0,8-1,5 mp, makrózáskor szintén 0,8-1,5 mp.

Kiegészítő, extra szolgáltatások között hangmegjegyzés felvételének lehetőségét és 640×480 vagy 320×240 pixelre történő leméretezést találunk. Ezen kívül sajnos mással nem büszkélkedhet a gép, se hisztogram, se segédrács, se képkivágás se időzített sorozat nem áll rendelkezésre.

A Konica által bevezetett módszer a G600-ban is tovább él, miszerint nem csak SecureDigital, hanem MemoryStick kártya is használható a felvételek tárolásához (a Konicán kívül a Samsung alkalmazza még ezt a kettős megoldást). Gyárilag 16 MB kapacitású SD kártyát kapunk. A gépet villamos energiával Li-ion akkumulátor látja el. Az NP-600 jelű 3,7V-os, 680 mAh kapacitású akku sajnos nincs reteszelve, így memóriakártya cseréjekor ügyelnünk kell arra, nehogy véletlenül kicsússzon a gépből.


A fényképezőgép, a használati útmutató és a szoftver mellett a dobozban a következő tartozékok találhatók:

  • USB kábel
  • hordszij
  • Li-ion akkumulátor
  • akkumulátor-töltő
  • 16 MB SD kártya

A KonicaMinolta DiMAGE G600 a legolcsóbb 6 Mpixeles fényképezőgép. Azon túl, hogy nagy felbontású, sok kézi beállítási lehetőséget kínál. Igaz, szolgáltatásai kissé elmaradnak már a konkurens gépektől, de vegyük figyelembe, hogy ezért az árért egy fémvázas, szép külsejű Li-ion akkumulátoros fényképezőgépet kapunk. A KonicaMinolta DiMAGE G600-at azoknak ajánljuk, akik egy szép, strapabíró, (többnyire) kézileg is beállítható fényképezőgépre vágynak, nagy felbontással, de nem tartják fontosnak a videórögzítést.

A fényképezőgépet a kipróbálás idejére az Extreme Digital biztosította számunkra. Köszönjük!