A Finecam SL300R a Kyocera első, elforgatható optikás fényképezőgépe. Az egyszerű és vékony külső jó szolgáltatásokat nyújtó belsőt rejt. A Finecam SL300R biztosan nem az árával lesz megnyerő, inkább a kategóriában nem megszokott szintű szolgáltatásaival és a kis méreteivel.
Az SL300R-hez mind kialakításban, mind képességekben nagyon hasonló a Nikon Coolpix SQ, amelyet már korábban bemutattunk.
|
|
Külső:
lapos, elforgatható ultra-kompakt kivitel, fém burkolat
A mindössze 1,5 cm vastag, 10 cm hosszú és 6,25 cm magas géptest fém burkolatot kapott. A gépet kézbe fogva első gondolatunk az volt, hogy nem válik-e csúszóssá a fém burkolat, ha nyári melegben hosszú időn keresztül fogjuk a gépet. Bár apró barázdák futnak végig a gép előlapján, nem vagyunk benne biztosak, hogy ez elegendő lesz az izzadt ujjaknak.
|
|
|
|
A kezelőszerveket a Kyocerának kicsi helyre kellett helyeznie, de ezt a feladatot jól oldották meg. A nagy helyet foglaló programtárcsa helyett csak programváltó gombokat helyeztek a gépre. Ezzel két legyet ütöttek egy csapásra. Egyrészt elkerülték, hogy üzemmód váltáskor a menüben kelljen keresgélni, másrészt jól átlátható, könnyen használható megoldást tudtak ezáltal kialakítani: az egyes üzemmódok között a jobbra, vagy balra nyíllal tudunk lépkedni, miközben a gombok felett az éppen aktuális mód ikonja világít. Ezzel a SetUp, a lejátszás, a normál felvétel, a sorozat-felvétel és a videórögözítés között válthatunk.
A zoom vezérlése a szokásos hüvelykujjas megoldást követi, ehhez az egybeépített nyomógomb két odalát kell használnunk, ami nem túl kényelmes, de jól használható.
|
A menüben való navigáláshoz az LCD melletti négy irányba mutató nyilakat és a közöttük lévő kék elfogadás (Ok/Enter) gombot kell használnunk. A felfelé irányhoz a vaku-mód beállítását rendelték hozzá. Kár, hogy a többi irányt nem használták ki gyorsbillentyűk kialakításához, pedig pl. az önkioldó, vagy a makró bekapcsolását is elvégezhettük volna ezekkel a gombokkal.
A fényképezőgépbe mind az akkumulátort, mind a memóriakártyát alul kell behelyezni. Az USB kimenet és a hálózati adapter bemenete a jobb oldalon, egy gumilap mögé rejtve került elhelyezésre.
Mivel a fényképezőgép nagyon vékony, így az állványmenet kialakítását mellőzte a Kyocera.
Képérzékelő:
3 Mpixeles felbontás, nagy érzékenység-tartomány
A fényképezőgépbe 1/2,7" tokozott méretű, 3,3 Mpixel felbontású CCD-t építettek. Ezek a kicsiny pixelek ISO100 érzékenységnél is látható képzajt eredményeznek, de ez nem zavaró mértékű. Leginkább a homogén felületeken válik láthatóvá. Magasabb érzékenységek esetén természetesen erősebb a zajosodás, bár az RTUNE processzor jól láthatóan csökkenti a zaj mértékét.
A legnagyobb felbontásban 2048x1536 pixeles képeket készíthetünk. Ha megelégszünk kisebb felbontással is, akkor használhatjuk az 1600x1200, 1280x960 vagy 640x480 pixeles képméreteket is. A tömörítés foka két érték közül választható ki: fine, vagy normal. Veszteségmentes formátum - a kategóriának megfelelően - nem választható.
A fényképezőgép érzékenységét maga a gép is képes kiválasztani, de a fotós kézzel is megadhatja ISO100/200/400/800 értékek közül választva.
Képek komponálása:
csak a 1,5"-os LCD-n
|
Az igen vékony fényképezőgépre átnézeti keresőt már nem sikerült rázsúfolni. Így a képek megkomponálására a hátlapon lévő 1,5" méretű, 118 ezer pixeles LCD használható. Mivel ebben az esetben nagyon fontos, hogy erős napsütésben is jól látható legyen a kijelzőn megjelenő kép, hasonló módszert alkalmazott a Kyocera, mint a Nikon. Az ún. DayFine kijelző mögé fényvisszaverő réteget helyeztek el, ennek következtében erős fényben is jól látható képet produkál. Energiatakarékos üzemmódba egy gombbal átkapcsolhatunk, ekkor kikapcsolódik az LCD háttérvilágítása, napos időben az úgyis felesleges. Lejátszáskor a képek 2x, 4x vagy 8x-os méretben nagyíthatók. Ez elegendő a képélesség ellenőrzésére is.
Kézi beállítási lehetőségek:
a kategória elvárásaihoz képest sok
Bár az ultra-kompakt gépek esetén ritka, hogy kézi beállítási lehetőségek temérdeke kényeztesse a fotóst, a Finecam SL300R szokatlanul sok paramétert enged kézzel állítani.
A zársebesség értéke ugyan nem változtatható a teljes tartományban kézzel, de a hosszú záridejű felvételek elkészítésekor az is hasznos, ha csak néhány érték közül választhatunk és nem kell rábízni magunkat az automatikára. A legnagyobb záridő program-automatika módban 1 mp, de a választható értékekkel egészen 8 mp-ig elmehetünk. Bár állványmenet híján ennek igazából nincs túl nagy jelentősége.
A rekesz értéke nagylátószögnél F2,8-ra, vagy F7,5-re, tele állásban F4,7-re, vagy F8-ra állítható. A fénymérés lehet kiértékelő, középre súlyozott átlagolt, vagy szpot elvű.
A program-automatikán kívül különböző téma-módok is használhatók, ezeket a menüből kell kiválasztanunk: sport, portré, éjszakai, éjszakai portré, makró, tájkép. Képeffektek használatára is van lehetőség, fekete-fehér, vagy szépia színezés választható.
A fehér-egyensúly automatikus álláson kívül beállítható napfény, izzó, felhős, fénycső értékekre, sőt kézi beszabályozás is elérhető.
Az autofókusz-rendszer széles területen, vagy egy ponton képes beállítani az élességet. Hasznos lehetőség, hogy az élesség kézileg is beállítható, bár kézi fókuszáláskor a képet nem nagyítja ki a gép, de tárgytávolság skálát megjelenít az LCD-n. Ha kevés a fény, a fókuszálást AF segédfény nem segíti elő, ekkor csak a kézi beállítást érdemes használni.
Optika:
3x-os átfogás, átlagos fényerő, rejtett és elforgatható kivitel
A Kyocera Finecam SL300R optikája 5,8-17,4 mm fókusztávolságra állítható be, amely kisfilmes formátumba átváltva 38-115 mm-nek felel meg. A fényerő a 3x-os zoomoptikák között közepes, nagylátószög esetén f/2,8, tele állásban f/4,7. A nagylátószögű álláson kívül még négy zoompozíció használható. Bár a Kyocera gépeinél megszokhattuk a 4 zoompozíciót, a legtöbbször a 3x-os átfogású optikáknál 6 zoomállást használhatunk. Az optika előtt egy üveglap található, amely más védelmet nem kapott. Sem kupak, sem fém lamella nem védi. Az optika elhelyezése ráadásul olyan, hogy sokszor a gép kézbefogása közben rögtön megfogjuk az optika előtti üveglapot, összekenve azt saját ujjlenyomatunkkal.
Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 60 cm, makró állásra átkapcsolva 20 cm-es közelponttal dolgozhatunk. Ekkor sajnos csak nagylátószöget használhatunk, ami a nagy tárgytávolsággal együtt nem túl jó makróképességeket sejtet. Bizony, a kis Finecam SL300R nem viszi túlzásba ezt a lehetőséget, a legkisebb leképezhető terület szélessége 220 mm (!), ami bőven elmarad az átlagos 60-65 mm-től.
Ha nincs elegendő fény, a fényképezőgépbe fixen beépített vaku használható. Ez a kis teljesítményű vaku ISO100 érzékenység esetén nagylátószögnél 2,5 méteres, tele állásban 2 méteres hatótávolságú. ISO400 érzékenységre átváltva ezeknek az értékeknek a duplája érhető el. A vaku mindössze 2,5 cm-re került az optikai tengelytől. Ez érthető, hiszen nem volt más hely, ahova a vakut lehetett volna tenni. Mindenesetre ez könnyebben idézi elő a vörösszem-hatás kialakulását, illetve a porszemek becsillanását a vakus képeken. A vakuüzemmódok a következők: auto, kikapcsolt, derítés, vörösszem-hatás csökkentő.
Sorozat, videó:
folyamatos sorozat-fényképezés, VGA felbontású mozgókép
A gép egyik kirívó előnye, hogy sorozat-felvételkor nincs korlátozva a készíthető képek száma. Megfelelően gyors kártya esetén folyamatosan készíthetők a képek. Mi magunk Panasonic SD kártyával próbáltunk 3 Mpixeles fine képekkel sorozatot készíteni. 4 képig 3,5 kép/mp sebességgel tudtunk sorozatot lőni, majd ezt követően 2 kép/mp-re esett le a sebesség. Kisebb felbontást, vagy erősebb tömörítést választva folyamatosan tartható a 3,5 kép/mp, amíg a kártya meg nem telik.
Videórögzítés 640x480, 320x240 vagy 160x120 pixeles felbontásban lehetséges. A képfrissítés 30 vagy 15 kép/mp lehet, ez választható. A mozgóképek hanggal együtt kerülnek rögzítésre, a felvételek időtartamát nagy sebességű kártya esetén csak annak szabad kapacitása korlátozza. 640x480 pixeles felbontásban 30 kép/mp frissítéssel a Panasonic SD kártyára 11 mp-et tudtunk megszakítás nélkül rögzíteni, de 15 kép/mp képfrissítés esetén a felvétel folyamatos volt. Sajnos a VGA felbontás kicsit csalóka, a rögzített videót megtekintve azt tapasztaltuk, hogy a képminősége nem a megszokott. Hosszas vizsgálódás után azt a következtetést vontuk le, hogy a 640x480 pixeles felvételt a Kyocera valószínűleg interpolálással hozza létre.
A fókusztávolság csak a felvétel megkezdése előtt állítható be, felvétel közben már nem változtatható az optikai zoom, csak a digitális. A felvétel során a fénymérés aktív, de a fókusz a felvétel elején beállított távolságban marad.
Sebesség:
minden tekintetben gyors
A fényképezőgép gyorsan bekapcsolható, a gomb megnyomása után 1,5 mp-cel már meg is jelenik az LCD-n az élőkép. Ez a rejtett optikának köszönhető, hiszen igen gyorsan üzemkész pozícióba hozható. Az élességállítás is gyors, nagylátószög esetén 0,5-0,7 mp-ig, tele állásban 0,7-0,9 mp-ig tart.
Extra szolgáltatások:
képkivágás és leméretezés
A Kyocera Finecam SL300R a már ismertetett (szokásos) szolgáltatásokon kívül nem sok extrát kínál. A képek leméretezésére vagy kivágására ugyan van lehetőség, de sajnos csak 320x240, vagy 160x120 pixeles felbontásba.
Ha gonoszak akarnánk lenni, akkor a gép melegedését is az extra-szolgáltatások körébe vennénk, hiszen milyen jó is az, amikor télen a gép melegíti a kezünket....
|
|
Gyári tartozékok:
|
- BP-780S (3,7V; 780 mAh) lítium-ion akkumulátor
- hálózati adapter
- USB kábel
- tok a géphez
- optika tisztító
A gyári csomagolásban található memóriakártya 16 MB kapacitású. Figyelembe véve a 3 Mpixeles felbontást, a kis géphez legalább 128 MB-os kártyát javaslunk. A nagy sebességű, folyamatos sorozat, illetve a folyamatos videórögzítéshez kifejezetten SecureDigital kártyát javaslunk, a lassú MultiMedia kártyák (MMC) korlátozzák a használhatóságot.
Értékelés:
nagyon gyors, különleges kialakítású gép, az elvárásoknak megfelelő képminőséggel
|
Természetesen nem maradhatott el a szokásos nyomtatás teszt sem. Az A5-ös méretben kinyomtatott 3 megapixeles képek megfeleltek az elvárásainknak. A 3 megapixeles képekből akár A4-es nyomat is készíthető, de a részletgazdagságot kényelmesen inkább A5-ös méretig biztosítja. A szokásos 10x15-ös papírképekhez viszont bőven elegendő.
A Kyocera Finecam SL300R-at azoknak ajánljuk, akik egy elegáns, sok funkcióval bíró, kis méretű gépet szeretnének maguknak. A képek részletessége megfelelő, figyelembe véve az igen kicsiny pixeleket, illetve az optika kialakítását, a gép jobb képeket produkált, mint azt vártuk volna.
Az Kyocera Finecam SL300R nettó 100 ezer forint. A gépet a kipróbálás idejére a Fotoplus biztosította számunkra. Köszönjük!