A gép külseje teljes egészében az előd F100-at idézi. A téglatest forma, a kis optika, a hátsó kezelőszervek, a státusz LCD mind-mind az F100-ból valók. Igazából változás csak a CCD-t érte, hiszen az F300-ban 5,24 Mpixeles CCD dolgozik, melynek mérete megegyezik az F100-ban alkalmazott CCD-ével, így az optika maradhatott a régi. Az 5 Mpixeles CCD-nek megfelelően a legnagyobb felbontásban 2560×1920 pixeles fotókat kapunk, ha kisebb felbontásokat választunk, akkor 2048×1536 (3 Mpixel), 1600×1200 (2 Mpixel), 640×480 (0,3 Mpixel) pixeles lesz az eredmény.
A fotók JPEG, vagy TIFF formátumban (SuperFine)menthetők. JPEG esetén három minőségi fok közül választhatunk: Fine, Standard, Economy.
|
|
Az érzékenységet mind a gép automatikája, mind a fotós kiválaszthatja. Kézileg ISO64, ISO100, ISO200 vagy ISO400 választható ki. A fénymérés többpontos, középre súlyozott átlagolt vagy szpot elven történhet, ennek következtében a zársebesség 4 mp és 1/1000 mp közé eshet (4 mp csak éjszakai módban).
Az optika 7,8-23,4 mm-es fókusztávolságú, ami Leica képkockára vetítve 38-114 mm átfogást ad. Fényereje f/2,8-4,7, mely a 3x-os zoomos kompakt gépek között teljesen átlagos. Az optika védelmét – mint a kategóriában elvárható – kikapcsolt állapotban két fémlamella látja el, ezek védik a frontlencsét a környezeti behatásoktól. A nagylátószögű álláson kívül 12 zoompozíció állítható be, amely átlagon felüli pontossággal beállítható zoomot eredményez.
A rekesz értékét nem csak az automatika választhatja meg, a fotósnak is van lehetősége kiválasztani a felvétel elkészítéséhez szükséges rekeszméretet. A választható blendeméretek nagylátószög esetén: F2,8; F3,5;F4; F4,5; F5,6; F6,7; F8. Vagyis a blendeértékek is 1/2 Fé lépésekben változtathatók.
Általános esetben a legkisebb tárgytávolság 50 cm, makró esetén 20 cm, de ilyenkor a gép teljes tele állásba állítja az optikát. A nagy fókusztávolságnak köszönhetően viszonylag távolról makrózhatunk úgy, hogy a legkisebb befogható terület szélessége mindössze 40 mm, amely átlagon felüli makróképességet jelent!
A hátsó LCD 1,5″-os, felbontása 110 ezer pixel, így szép éles képeket láthatunk rajta. A fotók megkomponálásához átnézeti kereső is használható, bár ennek képe meglehetősen kicsi. Az optikai keresőn dioptria-korrekciós lehetőség nincs.
A beépített vaku kikapcsolt, derítő és vörös-szem csökkentő automatikus és automatikus módokban működhet.
|
|
|
|
Az automatikus módon kívül kézi mód, videofelvétel és hangfelvétel módok állnak rendelkezésre. A fényképezőgéppel 3 képes automatikus expozíció-sorozat is készíthető.
A fehér-egyensúly automatikus beállításon kívül megadható napfény, felhős, izzó és fénycső értékekre, ezen kívül kézi beszabályozásra is van lehetőség.
Videók készítése során akár a teljes memóriakártya megszakítás nélkül megtölthető, 320×240 vagy 160×120 pixeles felbontásban. Videorögzítés során végig működik a fénymérés és a fókuszrendszer is, sőt az optikai zoom is használható, pedig a gép hangot is rögzít. A zoom-motor hangja ilyenkor sajnos kicsit belehallatszik a felvételbe.
A sorozat-felvételkor legnagyobb felbontásban 11 kép készíthető, másodpercenként kb. 1 kép készül. UltraHigh Speed sorozat esetén a zárszerkezet folyamatosan nyitva van, így másodpercenként 7 kép rögzíthető, viszont csak 1280×960 pixeles felbontásban és gyengébb képminőséggel.
A lejátszás során 1,2-6x nagyítás használható, ennek mértéke 0,2x-es lépésekben állítható.
A állványmenet fémből készült, az optikai tengelytől 5 cm-re található, ez kissé megnehezíti a pontos panorámák készítését, bár ezt a gép szoftvere sem támogatja.
A fényképezőgép fókuszrendszere széles területet figyel az élesség beállításakor. Kevés fény esetén a fókuszrendszer dolgát nem könnyíti meg segédfény, így vagy sokáig tart az élességállítás, vagy egyáltalán nem lehetséges. A fókuszrendszer egyébként nem nevezhető gyorsnak, nagylátószög esetén kb. 1 mp, tele állásban 1,5 mp időre van szükség. Makrónál átlagosan – jó fényviszonyok mellett – 2 mp-ig tart a fókuszálás folyamata.
A bekapcsolás pillanatától számítva 5 mp után kerül használható állapotba a gép, tehát az F300 a bekapcsolást sem sieti el. Ez kicsit soknak tűnik, hiszen mindössze egy 3x-os optikát kell előre tolnia, s ez mehetne kicsit gyorsabban is.
A gépet két darab AA méretű nikkel-metálhidrid akkumulátor, vagy egy darab lítium-elem (nem újratölthető!) látja el elektromos energiával. A gyári csomagban CR-V3-as lítium elemet kapunk, ami igen sokáig használható, de használat után kénytelenek vagyunk kidobni. Még ez előtt érdemes beszerezni a szükséges akkumulátorokat és egy töltőt.
|
A fényképezőgép SecureDigital kártyára menti a felvételeket, ebből a dobozban 16 MB kapacitásút találtunk. Ez nem túl sok, hiszen 5 Mpixeles gépről van szó. Célszerű tehát a gép vásárlásakor beszerezni egy nagyobb, legalább 128 MB kapacitású kártyát.
A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:
- CR-V3 lítium elem
- audio-video kábel
- USB kábel
- hordszíj
- 16 MB-os SecureDigital kártya
A Minolta DiMAGE F300-at azoknak ajánljuk, szeretnék kihasználni a nagy felbontású fotók előnyeit, szeretnének nagy méretű nyomatokat készíteni és fontos számukra a kis méret és a kézi beállítások.
A Minolta DiMAGE F300 ára nettó 128 ezer forint. A tesztgépet a Mediker – Digifényképtől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
|