|
|
A Coolpix 3700 volt az első olyan Nikon modell, amely SecureDigital kártyára menti a készített felvételeket. A korábban csakis CompactFlash kártyákat támogató cég felismerte, hogy az SD kártyák kis mérete, de nagy sebessége lehetővé teszi, hogy jóval kisebb gépeket készítsenek, azzal együtt, hogy csábító videókészítési funkciót adhatnak a géphez: kártya kapacitásáig tartó rögzítés. A Coolpix 3700 után természetesen megjelentek már más Nikon modellek is SD kártyával, így az SD kártyák terjedésének már egyik gyártó sem állja útját.
Külső:
hosszúkás ultra-kompakt kivitel, fém burkolat
|
A Nikon Coolpix 3700 - szakítva az eddigi Nikon hagyományokkal - hosszúkás, téglatest formájú. Más gyártók már régóta alkalmazzák ezt a kialakítást ultra-kompakt gépeiknél, de a Nikon első alkalommal fordul ehhez a megoldáshoz, úgy, ahogy a SecureDigital kártyához is. A kezelőszervek elsősorban a hátlapra kerültek, kissé szokatlan - bár nem egyedi - módon a program-tárcsa is a hátlapon kapott helyet.
A zoom vezérlésére két gomb került kialakításra, melyet a hüvelyk ujjunkkal kell használnunk. A jól elkülönülő gombok kényelmes használatot tesznek lehetővé.
A menüben való navigáláshoz az apró gépre egy kis méretű joysticket építettek, amelynek közepét benyomva az elfogadást (Ok/Enter) tudathatjuk a Coolpix 3700-zal. A mobiltelefonoknál már jól bevált módszer itt is sikeres, néhány perces használat után máris rááll a hüvelyk ujjunk a vezérlésre. Hab a tortán, hogy ez a joystick nem csak a menükben hatásos, de felvétel módban a vaku, az önkioldó, az expozíció-kompenzáció és a makró mód beállítására is (vagyis a legfontosabbakra) használható.
|
|
A program-tárcsa tartalmazza a "zöld" módot (minden automatikus), a program-automatika módot (itt kézi mód, bár rekesz és zársebesség nem állítható), téma-módok, hangrögzítés, videófelvétel és Setup. Jó megoldás, hogy a lejátszás-módba kapcsolást nem a tárcsával, hanem egy külön erre a célra szolgáló gombbal érhetjük el, így nem kell minduntalan a tárcsát tekergetni, elég csak a tárcsa közepén lévő gombot megnyomni.
A fényképezőgépbe az akkumulátort és a memóriakártyát is a jobb oldalán lévő ajtó mögött helyezhetjük be. Az A/V és USB egybeépített csatlakozója, valamint az adapter bemenet is a jobb oldalon található.
Az állványmenetet műanyagból alakították ki, az optikai tengely vetületétől 3 cm-re került. Szerencsére állványra helyezett gép esetén mind a memóriakártya, mind az akkumulátor cserélhető marad.
|
|
|
|
Képérzékelő:
3 Mpixeles felbontás, kicsi pixelek
A fényképezőgépen belül 1/2,7"-os, 3,3 Mpixeles CCD dolgozik. Ez 2,6 mikronos pixeleket jelent, amely egy kicsivel kisebb, mint a Sony 2/3"-os 8 Mpixeles CCD-jének pixelei (például Sony DSC-F828-ban). Ez sajnos jelentős képzajt eredményez, amely ISO100-nál már jól látható lesz, de ISO50-nél nem zavaró.
A legnagyobb felbontásban 2048x1536 pixeles képeket kapunk. Kisebb felbontással megelégedve választhatunk 1600x1200, 1024x768 vagy 640x480 pixeles képméretek közül. A tömörítés foka csak a teljes, 3 Mpixeles képeknél választható, ilyenkor lehetőségünk lesz Hi minőség kiválasztására is. A többi felbontásnál nincs választható tömörítési fok.
A kis gép érzékenységét nem adhatjuk meg, csak az automatika választhat ISO50 és ISO200 között.
Képek komponálása:
1,5"-os LCD-n, vagy átnézeti keresőn
Az LCD-n kívül az átnézeti kereső is használható. Ennek képe kicsi, de a teljes zoomtartományban éles és jól látható. Mivel a kereső nem pontosan az optikai tengely felett található, ezért nem csak függőleges, de vízszintes irányban is kell számolni a parallaxis hibával.
Kézi beállítási lehetőségek:
igen kevés, belépő szintű géphez méltóan
Mivel ultra-kompakt, belépő szintű fényképezőgépről van szó, kézzel nem sok mindent lehet beállítani. Sem az érzékenységet, sem a rekeszt, sem a záridőt nem adhatjuk meg. A fénymérés is csak egyféle lehet: 256 szegmensű mátrix. Ez a legtöbb esetben megfelelő eredményt ad, de nagyon nagy kiterjedésű világos, vagy sötét tónusú témák esetén érdemes használni az expozíció-kompenzációt, amely - mint sok más gép esetén - 2 Fé tartományban állítható, 1/3 Fé lépésekben.
A program-automatikán kívül különböző téma-módok is használhatók, melyek a következők: portré, party, éjszakai portré, strand/hó, tájkép, naplemente, éjszakai tájkép, múzeum, tűzijáték, makró, iratmásolás, ellenfény, panoráma, sport, alkonyat/pirkadat. Képeffektek használatára csak utólag van lehetőség, a kész képeket fekete-fehér, vagy szépia színűre alakíthatjuk át.
A fehér-egyensúly automatikus álláson kívül beállítható napfény, izzó, fénycső, felhős és vaku állásokra. A fehér-egyensúly kézi beszabályozására nincs lehetőség.
A fókusz-rendszer automatikus, kontraszt érzékelésen alapuló. Kézzel élességet állítani ennél a fényképezőgépnél nem lehet. Ha kevés a fény, a fókuszálást AF segédfény nem segíti elő.
Optika:
3x-os átfogás, átlagos fényerő
A Coolpix 3700 optikája 5,4-16,2 mm fókusztávolságra állítható be, amely kisfilmes formátumban megfelel 35-105 mm-nek. A fényerő a 3x-os zoomoptikák között közepes, nagylátószög esetén f/2,8, tele állásban f/4,9. A két végállás között 20 fókusztávolság állítható be. A nagylátószögű végálláson kívüli 19 zoompozíció átlagon felüli. A frontlencsét kikapcsolt állapotban két - automatikusan az optika elé-, vagy onnan elmozduló - fém lamella védi. Ebben a kategóriában ezt már el is várjuk.
Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 40 cm, makró állásra kapcsolva 4 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Makrózáskor a zoom is használható, a legjobb eredményt középállásnál érjük el, ezt a gép LCD-jén is láthatjuk, mivel egy nyíl jelzi a legjobb makró pozícióját. Ilyenkor használhatjuk ki a Nikon kompakt gépeinél megszokott kiváló makróképességet, amely mindössze 28 mm széles területtel is képes betölteni a teljes képmezőt.
Ha nincs elegendő fény, a fényképezőgépbe fixen beépített vaku használható. Ennek távolsága az optikai tengelytől 3,5 cm. Üzemmódjai között a szokásos ki, auto, derítés, vörösszem-hatás csökkentőn kívül megtalálhatjuk a hosszú szinkronidejűt is, amellyel éjszakai portrék is készíthetők.
|
|
Sorozat, videó:
5 képes sorozat, VGA felbontású mozgókép
A géppel négy féle sorozat készíthető. Multishot esetén 16 kép készül 2,5 kép/mp sebességgel. Ezek sajnos csak 512x384 pixel felbontásúak, melyeket a gép egy 2048x1536 pixeles képre helyez. Lo módban 5 kép készíthető közel 3 kép/mp sebességgel, Hi módban 3 kép készíthető 4 kép/mp sebességgel (gyári adatok: Lo 1,5 kép/mp, Hi: 2,5 kép/mp). A negyedik mód az időzített sorozatfelvétel, ahol maximum 1800 kép készülhet 30 mp; 1; 5; 10; 30; 60 perc időközönként.
Videórögzítés 640x480, 320x240 vagy 160x120 pixeles felbontásban lehetséges. A legkisebb felbontáson kívül mindkét felbontás esetén 30, vagy 15 kép/mp frissítés érhető el, legkisebb felbontásban csak 15 kép/mp használható. A mozgóképek hanggal együtt kerülnek rögzítésre, a felvételek időtartamát csak a memóriakárya szabad kapacitása korlátozza (VGA felbontásban csak gyors kártya esetén biztosított a folyamatos képrögzítés. Panasonic kártyával gond nélkül teletöltöttük a 128 MB-ot). Lehetőség van fekete-fehér vagy szépia mozgóképek rögzítésére is, de csak 320x240 pixeles felbontásban. 640x480 pixelnél időzített sorozat képeiből összeállított videó is készíthető.
Az optikai zoom csak a felvétel megkezdése előtt használható, a felvétel közben már nem változtatható a fókusztávolság, ezt digitális zoom próbálja pótolni. Ezzel szemben a fénymérés, sőt a fókuszrendszer is aktív marad felvétel során. Csendes környék videózása közben a felvételen sajnos néha hallani lehet a fókuszálás hangját.
Sebesség:
átlagos
A fényképezőgép bekapcsolása után 3 mp telik el, amíg az élőkép megjelenik. Ez se nem kiváló, se nem gyenge érték, jó erős közepesnek, átlagosnak mondható. Az élességállítás nagylátószög esetén 0,6-0,7 mp-ig tart, szinte megvilágítástól függetlenül. Tele állásban 0,7-1,2 mp-es értékeket tapasztaltunk, gyengébb fénynél természetesen tovább tartott a fókuszálás. Mindent egybevetve átlagos sebességű gépet ismertünk meg, amellyel nem különösebben nehéz dolgozni, általában jó megvilágítás mellett szépen dolgozik a Coolpix 3700.
Extra szolgáltatások:
hangkapcsoló, hangrögzítés, kép- és videóvágás, leméretezés
A Nikon Coolpix 3700 sok különleges szolgáltatást kínál. Ezek között megtalálható a hangkapcsoló, amivel helyettesíthető a vezeték nélküli távkioldó, sőt bizonyos egyedi felvételek is készíthetők (pl. kiégett izzó összetörésének pillanata, bár a reakcióidőt nem mértük). Ráadásul a hangkapcsoló érzékenységét is módosíthatjuk.
Az elkészített képekbe nagyításkor kérhetjük az LCD-n látható rész kivágását és új képre másolását. A nagy felbontású képek a fényképezőgéppel leméretezhetők, igaz csak 640x480, 320x240 vagy 160x120 pixeles felbontásokra. A felvett mozgóképek is megvághatók a géppel.
A kártyán lévő fotókat utólag átalakíthatjuk fekete-fehér, vagy szépia színűre, illetve ovális keretet rakhatunk rájuk, valamint hangmegjegyzés is fűzhető a képekhez.
A hangfelvétel akár több órás hangrögzítést is lehetővé tesz viszonylag kis kapacitású kártyákkal is.
A korábban ismertetett időzített sorozat és időzített sorozatból készített videó is az extra szolgáltatások közé sorolható.
Gyári tartozékok:
|
- EN-EL5 (3,7V; 1100 mAh) lítium-ion akkumulátor
- akkumulátor töltő
- 16 MB-os SecureDigital memóriakártya
- csuklószíj
- USB és A/V kábel
A gyári csomagolásban található memóriakártya kapacitása nem túl nagy, figyelembe véve a 3 Mpixeles felbontást, a kis géphez legalább 128 MB-os kártyát javaslunk.
Értékelés:
A Nikon Coolpix 3700 elsősorban méretével, külsejével és extra szolgáltatásaival tudja megnyerni a vásárlókat, minden egyéb tekintetben kategóriájának megfelelő fényképezőgép. Az optika képességei Nikonnál megszokottan jók, a gép sebessége átlagos. Ugyan lehet olcsóbban is 3 megapixeles, 3x zoomos kompakt gépet venni, de a jó és tetszetős felépítés, az extra szolgáltatások, illetve a remek videó képességek bőven megérik a magasabb árat.
Az Nikon Coolpix 3700 nettó 100 ezer forint. A gépet a kipróbálás idejére az Mediker - Digifényképtől kaptuk kölcsön. Köszönjük!