Felépítés
Ergonómia, kezelés
A Nikon Coolpix S8100 kényelmes fogását méretéből adódóan nem segíti markolat, s ezt enyhe kiemelkedés sem pótolja. Tervezési szépség mégis van a készülékben, méghozzá az előlap és az objektívtubus közötti íves rész, mely a színezett előlappal együtt remek térbeli hatást eredményez. Különösebb funkciója persze nincs, inkább csak dekoratív.
A váz tetején az exponáló gombot, a körülötte lévő zoomgyűrűt, az üzemmód tárcsát és a bekapcsoló gombot találjuk.
Természetesen a kezelőszervek többsége hátul foglal helyet, itt érhető el a közvetlen videófelvétel, a lejátszás, a négyirányú navigálóval egybeépített tárcsa, a Menü és a törlés gomb. A négyirányú navigáló billentyűk négy hozzárendelt funkciót kínálnak felvétel módban, melyek a következők:
- Fel: vaku üzemmódok
- Balra: 10 és 2 másodperces önkioldó.
- Jobbra: expozíció kompenzáció, élénkség, színárnyalat.
- Le: makró mód.
A jobbra nyíl megnyomása után ki kell választanunk, melyik paramétert szeretnénk módosítani (balra/jobbra, vagy tárcsa forgatása), majd az Ok gombbal elfogadni a választást. Ezután tudjuk változtatni az adott képi jellemző értékét a fel/le gombok, vagy a tárcsa segítségével. A szükséges beállítás elvégzése után az Ok gombbal kell véglegesítenünk a módosítást. Remek előrelépés az elődhöz képest, hogy a jobb gomb megnyomását követően azonnal az expozíció kompenzáció módosításához kerülünk (a Coolpix S8000-nél előbb ki kellett választanunk ezt a paramétert).
Érdekes egyébként, hogy az expozíció kompenzáció beállítása során láthatunk az LCD-n élő hisztogramot, de csak akkor.
A Coolpix S8100 aljára fém állványmenet került, mely a gép bal szélén foglal helyet. A szélső pozíció megtámasztás szemponjából ugyan nem a legelőnyösebb, de így legalább állványra helyezve is cserélhető a memóriakártya, vagy az akkumulátor.
Optika
A Coolpix S8100 megörökölte az S8000 optikáját. Ennek fizikai gyújtótávolsága 5,4-54 mm közötti, vagyis 10×-es zoomátfogású. Az 1/2,3″ típusú szenzor következtében a használható látószög megfelel egy képzeletbeli 30-300 mm-es filmes gépének. A normál ultrazoomoktól kissé elmaradó fényerő az ultrakompakt méret miatt bevállalható kompromisszum, nagylátószögnél f/3,5, míg tele állásban f/5,6.
Az objektíven belül nincs valódi rekesz, csak ND szűrő, így a gép csak két F érték közül tud választani, s az sem befolyásolja a mélységélességet: nagylátószögnél F3,5 vagy F7,0, tele állásban F5,6 vagy F11,2.
Az optika elé szűrőt, vagy előtétlencsét nem helyezhetünk. A frontlencse védelmére a kikapcsoláskor automatikusan bezáródó műanyag lamellák szolgálnak.
Képérzékelő
A Nikon Coolpix S8100 változásainak alapját az 1/2,3″ típusú, 12,8 millió teljes pixelszámú BSI-CMOS képérzékelő adja. A gyors CMOS szenzorral maximum 4000×3000 pixeles képek készíthetők. Ezen értéken kívül még jópár felbontás áll rendelkezésünkre, melyek adatlapunkon megtekinthetők. A normál 4:3 oldalarány mellett nagy felbontásban 16:9 oldalarány is választható.
A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, legnagyobb felbontásban kétféle tömörítési fok közül választhatunk, a jobb minőségűt *-gal jelzi a gép. Kisebb felbontásoknál csak egyféle tömörítési fok használható.
A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, amelynek során maximum ISO800-at állíthat be. Kérhetünk fix tartományú automatikus érzékenységet is, itt ISO400 lesz a maximum. Automatikus érzékenységen kívül mi is megadhatjuk a nekünk szükséges értéket ISO 160 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 értékek valamelyikére.
Kijelző
A gép hátlapjára szerelt LCD is megegyezik az S8000-ben szereplővel. Persze ez nem is meglepő, hiszen már abba is 3″ képátlójú, 920 ezer szubpixeles, vagyis VGA felbontású kijelző került. A kiváló felbontáshoz nagy betekintési szög is társul, így fej fölüli, vagy földközeli fotózásnál is jól látható marad a kijelző képe.
A háttérvilágítást a menüben 5 lépésben állíthatjuk. Fotózáskor az exponáló gomb félig lenyomásakor megjelenik a használt rekesz, illetve a választott zársebesség értéke. Az érzékenység értéke csak akkor olvasható le, ha azt mi adtuk meg. Automatikus érzékenységnél csak egy ISO felirat jelzi, ha ISO160-nál magasabbat választott a gép.
A beállítás menüben segédrácsot is varázsolhatunk a kijelzőre. Expozíció-kompenzáció beállítása során a kijelzőn élő hisztogram is látható.
Lejátszáskor az Ok gomb megnyomására hisztogram és a kép készítésének adatai is megjelennek, valamint a kiégett részeket villogtatással jelzi a gép.
A fotók visszanézésekor maximum 10×-es nagyítást érhetünk el.
A képek közötti lapozás igen gyors, 100 képet alig 5 mp alatt tekerhetünk át. A nagyítás is egész gyors, a teljes 10×-es nagyítás eléréséhez kb. 2 mp-re van szükség.
Vaku
A Nikon Coolpix S8100 kis mérete ellenére felpattanó vakut kapott. A bal felső sarokba helyezett villanót maga a gép nyitja ki. A vaku üzemmódjai között tiltott, automatikus vörösszem csökkentéssel, automatikus, derítő és lassú szinkronú található. Második redőnyre, vagyis az expozíció végére nem időzíthetjük a vakufényt.
A vörösszemek utólagos javítására sajnos nem ad lehetőséget a gép.
A vaku feltöltése még teljes kisütés után is egészen gyorsan megtörténik, mindössze 4 mp szükséges hozzá. Kellemetlen azonban, hogy ha akkor nyomjuk meg az exponálógombot, amíg a vaku töltése még nem fejeződött be, a gép csak a hátlapon elhelyezett vakujelző LED-et villogtatja, s nem kezdi el az élességállítást, illetve nem exponál akkor sem, ha a vaku már feltöltődött.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
A fotókat és a videókat a gép belső, 102 MB-os memóriájába, vagy külön megvásárolható SD, SDHC illetve SDXC memóriakártyára menthetjük. A kártyafoglalat az akkumulátor fedlapja alatt található.
Csatlakozókat két helyen találunk a gépen, bal oldalon a mini HDMI-t, a kombinált USB és A/V kimenetet pedig a gép alján lévő fedlap mögött helyezték el.
A fényképezőgépet EN-EL12 jelű Li-ion akkumulátorról üzemeltethetjük, mely 3,7V feszültségével és 1050mAh töltésével mintegy 3,9Wh energiát tárol. Az akku töltése a gépen belül történik, ha USB-n összekötjük számítógéppel, vagy csatlakoztatjuk a hálózati USB adepterhez. Az USB-s töltés előnye, hogy notebookkal vagy netbookkal rendelkezők könnyebben tölthetik fel majd fényképezőgépük akkuját. Sőt, az újabb autókban már gyárilag megtalálható egy-egy USB aljzat is, így itt is megoldható a Coolpix S8100 töltése. Opcionálisan külső töltőt is vásárolhatunk.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét külön nem jelzi, csak lemerülés előtt figyelmeztet egy „félig üres” jelzéssel. CIPA ajánlású gyári mérés szerint egy feltöltéssel 210 kép készíthető.