Röviden: Nikon Coolpix S9900 teszt

0

Különlegességek

Stabilizátor

A Nikon Coolpix S9900 megörökölte az előd optikáját és stabilizátorát is, amely kikapcsolt, normál és hibrid módú lehet. Utóbbi a kezelési útmutató szerint képfeldolgozással is csökkenti az esetleges berázásból eredő szellemképet.

A stabilizátor tesztet az S9700-nál már elvégeztük, akkor tele állásba állított objektívvel készítettünk képeket 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt (aktív módú) stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a stabilizátor közel 3 Fé előnyt is tud adni, 100% berázásmentességet kívánva ez 2 1/3 Fé-nek adódik.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Stabilizátor ki és bekapcsolt állapotban: 750 mm, 1/125 mp

Rövid videó bemutató

Igen érdekes és jópofa szolgáltatás jelent meg a Coolpix S9900-ban, ez pedig a rövid videó bemutató nevet kapta. A funkció fél perces videóklipek készítését teszi lehetővé úgy, hogy a gép 2, 3 vagy 5 mp-es snitteket vág össze, s azokat aláfestő zenével látja el, amely négy féle közül választható ki. A felvételeket nem kötelező közvetlenül egymás után felvennni, azok között akár napok is eltelhetnek, s közben mást is fotózhatunk. Ha elkezdtünk egy bemutató videót, bármikor visszatérhetünk hozzá, s a 6, 10 vagy 15 darab videót akármikor rögzíthetjük. Azt viszont menet közben nem módosíthatjuk, hogy 2, 3 vagy 5 mp-es videót szeretnénk-e a következő snittnél rögzíteni. Az előre megadott értékeket végig kell vigyük a teljes videón.
Amint felvettük az összes snittet, a gép összefűzi azokat egy videóvá. Arra is van lehetőség, hogy menet közben megnézzük az addig elkészült videót, illetve az élőkép módban a törlés gombbal az utolsó snittet töröljük és újra felvegyük.

Nem csak érdekes lehetőség ez, de jól is sikerült megoldani, hiszen így egy utazásról vagy kirándulásról könnyen alkothatunk fél perces klipet, amit aztán megoszthatunk közösségi oldalon.

Rövid bemutató videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Időzített videó

Újdonság a Nikon Coolpix S9900-ban az időzített videó, amelyet a témamódok között találunk, s többféle mód áll rendelkezésünkre:

  • városi látkép: 10 perc ideig 2 mp-enként készül felvétel
  • tájkép: 25 perc ideig 5 mp-enként készül felvétel
  • naplemente: 50 perc ideig, 10 mp-enként készül felvétel
  • éjszakai égbolt: 150 perc ideig, 30 mp-enként készül felvétel, az expozíciós idő 15 mp
  • csillagnyomvonal: 150 perc ideig, 30 mp-enként készül felvétel, az expozíciós idő 25 mp

A képekből a gép Full HD felbontású videót készít 30 kép/mp képfrissítéssel.

éjszakai égbolt 1.
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

éjszakai égbolt 2.
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

éjszakai csillagjárás videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

D-Lighting

Jópár Nikon fényképezőgépben találkoztunk már a sötétebb részeket kivilágosító D-Lighting funkcióval. Egyes esetekben ez felvétel előtt is megadható, ezt aktív D-Lighting-nek nevezik. A Coolpix S9900-nál ez csak utólag lehetséges, ráadásul a D-Lighting erősségét sem befolyásolhatjuk, még alacsony, normál, erős fokozatban sem, mint más, komolyabb modelleknél (itt ránézésre mindig az erős fokozat dolgozik). Használhatósága így kissé megkérdőjelezhető.

A Nikon Coolpix P610 képei:

D-lighting

Egyszerű panoráma (Easy panorama)

Sok gyors CMOS-os kompakt fényképezőgépben megtalálható már a gép egyszerű körbeforgatásával készíthető panoráma lehetősége. A Nikon Coolpix S9900-ból sem hiányzik ez a szolgáltatás, igaz, félautomata módból sajnos nem érhető el, csak a témamódok között található meg.

A panorámakészítés során a gép sorozatmódban dolgozik, az így készített képeket a fényképezőgép automatikusan összeilleszti, horizontális gépállás esetén 4800×920 (vagy széles panorámánál 9600×920), vertikális gépállásnál 4800×1536 (vagy széles panorámánál 9600×1536) pixeles képeket kapunk. A panorámakészítés során a zoom nem használható, a gyújtótávolságot a gép ekv. 29 mm-re állítja .

Mint látható, érdemes a panorámákat portré állásban tartott géppel készíteni, így ugyanis nagyobb látószögünk lehet függőleges irányban, miközben a vízszintes felbontás nem csökken. A lenti panorámák állványról készültek.
Eredeti kép shift+kattintással érhető el!

A Nikon Coolpix P340 képei:

Panoráma normál szélességben, horizontálisan fekvő géppel

Panoráma normál szélességben, álló géppel

Széles panoráma, horizontálisan fekvő géppel

Széles panoráma, álló géppel

GPS

A Nikon Coolpix S9900-ban is külön GPS menüt hoztak létre. Itt kapcsolhatjuk ki, vagy be a GPS adatok képekbe mentését, valamint POI (látnivalókról) információkat is kérhetünk. Ezen kívül beállíthatjuk a gép óráját a GPS alapján, használhatunk iránytűt és naplófájlt is készíthetünk (GPS logolás).

A GPS működését az LCD-n követhetjük nyomon. Piros ikon esetén a GPS pozíció még nem friss.

Az útvonal mentés előtt megadhatjuk, hogy milyen időközönként mentse el pozíciónkat (5, 10, 15, 30 mp vagy 1 perc). A naplózás időtartamát 6, 12, 24 vagy 72 órára állíthatjuk be, de egyébként bármikor leállíthatjuk. A naplófájlt a gép WPS84 formátumban menti el, ebből pl. a www.gpsvisualizer.com weblapon tudunk google térképre útvonalat varázsolni, vagy akár GPX formátumba átalakítani.

A naplózást nem próbáltuk ki újra, hiszen a tavalyi Coolpix S9700-nál már megtettük, s ott is jól működött, bár épületeken belül tartózkodva fals koordinátákat is mentett. Kültéren azonban a pontossággal nem volt gond.

A részletes térkép információk Shift+kattintással érhetők el.

Wi-Fi

Bár a beépített Wi-Fi-vel rendelkező fényképezőgépek java része lehetőséget biztosít az expozíciós paraméterek távolról történő módosítására is, a Nikon Coolpix S9900 és a Nikon Wireless Mobile Utility egyelőre csak kioldást és zoomolás enged, paramétert változtatni nem tudunk a gyári alkalmazáson keresztül. Mindez egy újabb változatban már elérhető lehet. A beépített Wi-Fi adapter segítségével kb. 6-7 méterre távolodhatunk el a géptől, s ilyen távolságból és készíthetünk fotókat, s még az élőképet is látjuk (igaz, ezt élőnek nevezni enyhe csúsztatás, a késleltetés kb. fél mp).

A fotózáson kívül a Wi-Fi a képek letöltésére is használható, ahol választhatunk, hogy teljes felbontásban, vagy leméretezett képként szeretnénk-e átküldeni a tabletünkre, vagy telefonunkra.

Érdemes megemlíteni, hogy míg a tavalyi app 2.3-as Androidon is remekükl elfutott, a Google Play-en most elérhető változat már minimum 4.0-ás Androidot követel.

Képi effektek

Digitális képeffekteket felvétel előtt, és azután is választhatunk, előbbi esetben azonban sok esetben többféle erősségű változat közül is választhatunk. Ezeket a lehetőségeket az alábbi képek hivatottak bemutatni (a portré módoknál ha a képen felismerhető arc található, akkor az effekt csak az arcon kívüli részre koncentrálódik, felismerhető arc hiányában a kép középső részén kívülre).

A Nikon Coolpix P340 képei: