Bevezetés
Az Olympus májusban frissítette masszív, ütés- és vízálló gépcsaládját, a Tough szériát és ekkor jelentette be a TG-5 modellt.
A kis méretű, nehezen kezelhető akciókamerák alternatívájaként a víz- és ütésálló kompakt fényképezőgépeket tekinthetjük, igaz, itt konkrétan az akciókameraként való használat pont a méretből adódóan lesz kompromisszumosabb. Ezek a gépek tehát elsősorban fotózásra termettek, víz alatt, strandon, vagy éppen poros, homokos sivatagi környezetben, síelés közben, vagy csak egyszerűen olyan helyzetben, amikor bármikor baja lehetne egy átlagos képességű gépnek (pl. kisgyermek van a családban, aki könnyen megkaparinthatja a masinát).
Az ilyen gépeknél nem kell tehát attól tartanunk, hogy bármi baja történhet, ha mostoha körülmények között használjuk, vagy ha gyerek kezébe kerül.
A gép főbb képességeit természetesen az elődmodelltől örökölte, de változás itt is történt. Erről kicsit később, most nézzük nagy vonalakban, mit is kínál számunkra az Olympus TOUGH TG-5 modellje.
Az Olympus TOUGH TG-5 főbb jellemzői:
- Képérzékelő: 12,1 Mpixel, 1/2,3″ BSI-CMOS
- Érzékenység: ISO100-12800
- Víz és ütésálló borítás, 15 méterig vízálló, 2,1 méterről ütésálló, -10°C fokig fagyásálló, 100 kg-ig nyomásálló
- Objektív: 4x-es zoomátfogás, 25-100 mm ekv. gyújtótávolság, f/2-4,9 fényerő, 1 cm-es makró közelpont
- átnézeti kereső nincs
- karcsú felépítés
- RAW formátum támogatása
- LCD: 3″, 460e szubpixel
- 3840×2160 pixeles videórögzítés (30 kép/mp), Full HD 120 kép/mp, HD 240 kép/mp
- automatikus élességállítás, arcfelismerés
- SD/SDHC/SDXC kártyahely
- beépített Wi-Fi vezérlő és GPS vevő, nyomásmérő, hőmérő, iránytű
- Li-ion akkumulátor (340 kép kapacitás CIPA mérés szerint)
- Hi-Speed USB2.0 és HDMI csatlakozás
A részletes specifikáció az Olympus TOUGH TG-5 adatlapján olvasható.
Mint sok más gyártó, az Olympus is beállt abba a sorba, ahol az elődmodellhez képest felbontásban kicsit visszább lépnek. Teszik ezt márpedig azért, mert a kompakt fényképezőgépek általában aprócska (1/2,3″ típusú) szenzora a 16-20 Mpixeles felbontás környékén már jelentős problémákat vet fel a képzaj és dinamika átfogás terén, így a kisebb felbontás (azonos technológia esetén) ilyen felbontásnál már előnyösebb lehet. Magyarul egy 12 Mpixeles kompakt fényképezőgépnél már nem jelent komoly előrelépést a 16-20 Mpixeles felbontásra lépés, ha a technológiát nem fejlesztik.
Az Olympus Tough TG-5 modell tehát az elődnél kisebb felbontású szenzort kapott, a hátsó megvilágítású CMOS szenzor ebben a gépben 12 Mpixeles.
Ennek ellenére videofelvétel terén előrébb lépett az új modell, hiszen (ha kicsit eldugva is, de) képes Ultra HD felbontású klipek felvételére.
A további változások az elődmodellhez képest az alábbi táblázatból olvashatók ki: