A Panasonic DMC-FX5 természetesen az optikai stabilizátor miatt nem mindenkinek elérhető, hiszen ára magasabb, mint a többi, hasonló képességű, de stabilizátor nélküli változaté. Mindenesetre biztató, hogy nem csak a fél-professzionális, hanem a középkategória gépeinek optikájába is kerülhetnek stabilizáló lencsetagok.
|
|
Külső:
szokásos téglatest alakú ultra-kompakt, fém burkolattal
A fényképezőgép - méreteit tekintve - nem sokkal nagyobb, mint egy cigarettásdoboz, bár annál azért hosszabb. A géptest fém burkolatot kapott, a biztosabb fogás érdekében az előlapra kis kiemelkedést tervezett a Panasonic.
|
|
|
|
A kis gépre nem került túl sok kezelőszerv, felül a főkapcsolót, az exponáló gombot és a zoom vezérlőt találjuk, míg a hátlapra a program-tárcsa, a négyirányú navigáló gomb, a menü gomb, a törlés/fókusz gomb, valamint a kijelzőn megjelenített információk mennyiségét vezérlő gomb került. Ultra-kompakt gépeknél mindig problémát okoz, hogy hova kerüljenek és milyen formájúak legyenek az egyes gombok, tárcsák. A Panasonicnál a program-tárcsát hátulra építették, melynek kezelése kissé szokatlan, és talán kicsit kényelmetlen is. Igaz, a könnyebb használat érdekében a tárcsa jól kiemelkedik a gépvázból. Érdekes, hogy a program-tárcsa közepébe építették a sorozat-mód választó gombot.
A négyirányú navigáló gombok felvétel módban az önkioldó, vaku, fehér-egyesnúly/sorozat, illetve gyorsnézet funkciókat valósítják meg, így ezek miatt nem kell a menübe mennünk.
A zoom vezérlése az exponáló gomb körül elhelyezett karral történik, hasonló módon, mint a Canon ultra-kompakt gépeinél.
Az akkumulátort és a memóriakártyát a gép jobb oldalán helyezhetjük be. A műanyagból készült állványmenet az optikai tengely vetületétől 1,5 cm-re kapott helyet. Állványra helyezett gép esetén a memóriakártya és az akku is cserélhető marad.
|
|
Képérzékelő:
4 Mpixel, ISO50-200
A Panasonic DMX-FX5 1/2,5" tokozott méretű, 4,23 Mpixel felbontású CCD-t kapott. A képérzékelő 4,23 millió képpontjából 4,1 millió vesz részt a képalkotásban, melynek végeredményeként 2304x1728 pixeles képek jönnek létre. A legnagyobb felbontáson kívül 1600x1200, 1280x960 vagy 640x480 pixeles képméreteket is használhatunk. A tömörítés foka két érték közül választható ki: fine, vagy standard.
A fényképezőgép érzékenységét auto-ra állítva a gép választja ki az éppen szükségeset, de a fotós is megadhatja ISO50/100/200 értékek közül választva. A zársebesség 1/8 mp és 1/2000 mp lehet, illetve éjszakai módokban 8 mp is.
Képek komponálása:
1,5"-os LCD-n, vagy átnézeti keresőben
A gép hátlapjára 1,5" képátlójú, 114 ezer pixeles TFT LCD került. Az itt megjelenített kép kellően részletes, a lejátszás módban 2x, 4x, 8x vagy 16x-os nagyításban tekinthetők meg a részletek. Felvételkor lehetőségünk van segédrács megjelenítésére.
Az átnézeti kereső képe szokás szerint meglehetősen kicsi, tele állásban ráadásul kissé homályos.
Kézi beállítási lehetőségek:
ultra-kompakt gépeknél megszokott
A DMC-FX5 alapvetően automata gépnek készült, így nem kell csodálkozni rajta, hogy kézzel nem túl sok minden állítható be.
A korábban már említett érzékenység értéken kívül megadható a fénymérés módja, amely mátrix, vagy szpot elvű lehet.
A teljes automatikus (piros szív) módon kívül program-automatika is használható. Itt már megadható az érzékenység, a fehér-egyensúly és az expozíció kompenzáció. A program-tárcsán ötféle téma-mód is választható: makró, portré, tájkép, éjszakai portré, önarckép. Képeffektek használatakor hideg, meleg, fekete-fehér, természetes, standard vagy vivid (színtelített) mód érhető el.
A fehér-egyensúly automatikus álláson kívül beállítható napfény, felhős, izzó értékekre, valamint kézi beszabályozás is rendelékezésre áll.
Optika:
3x-os átfogás, átlagos fényerő
A Leica DC Vario-Elmarit optikája 5,8-17,4 mm fókusztávolságra állítható be, amely kisfilmes formátumba átváltva 35-105 mm-nek felel meg. A fényerő a 3x-os zoomoptikáknál megszokott, nagylátószög esetén f/2,8, tele állásban f/4,9. Sok fény esetén a blende szűkebbre válthat, de erre csak egy lépést használ az FX5-ös. Nagylátószögnél tehát F2,8 helyett F8-ra, tele állásban F4,9 helyett F14-re válthat a gép. A nagylátószögű álláson kívül még kilenc zoompozíció használható, ez szintén átlagos. Az optikát kikapcsolt állapotban két lamella védi, amely bekapcsoláskor elhúzódik a fény útjából.
|
|
Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 50 cm, makró témamódnál 10 cm-es közelpontot használhatunk. Makrózáskor az optikai zoom is használható. Legjobb esetben a teljes képmezőt 85 mm széles terület tölti ki. Ez átlagos alatti makróképességet jelent, de csak kis mértékben marad el az átlagot jelentő 60-65 mm-től.
Ha kevés a fény a fényképezéshez, az optikai tengelytől 3,5 cm-re található fixen beépített vaku használható. Ennek hatótávolsága 3,3 méter ISO100-ra vonatkoztatva, nagylátószögnél. A használható vakuüzemmódok a szokásos auto, kikapcsolt, derítés, vörösszem-hatás csökkentő módokon kívül tartalmazzák a lassú szinkron választás lehetőségét is.
Sorozat, videó:
4 kép/mp sebességű sorozat-fényképezés, átlagos mozgókép
A Panasonic DMC-FX5 kétféle sorozat-módot támogat. Lo (vagyis lassú) sorozatnál 2 kép/mp-cel, Hi (vagyis gyos) sorozatnál 4 kép/mp-cel készíthetünk sorozatot, egyaránt 5 képig (4 Mpixel, Fine).
A videórögzítés 320x240 vagy 160x120 pixeles felbontásban lehetséges 30 vagy 10 kép/mp frissítéssel. A mozgóképek hanggal együtt kerülnek rögzítésre, a felvételek időtartamát csak a memóriakártya szabad kapacitása korlátozza. A fókusztávolság csak a felvétel megkezdése előtt állítható be, felvétel közben már nem változtatható az optikai zoom, csak a digitális. A felvétel során a fénymérés aktív, de a fókusz a felvétel elején beállított távolságban marad.
Sebesség:
átlagos
A fényképezőgép az átlaghoz képes gyorsan bekapcsolható, a gomb megnyomása után 1,9 mp-cel már látható az LCD-n az élőkép. Ez egészen jó érték, hiszen az optikát ki is kell tolnia a gépnek. Az élességállítás folyamata átlagos, nagylátószög esetén 0,7-1 mp-ig, tele állásban 0,7-1,4 mp-ig tart a fókuszálás a témától és a megvilágítástól függően.
Extra szolgáltatások:
több, mint gondolnánk
Ettől a kis géptől bizony nem várnánk annyi többletszolgáltatást, mint amennyit nyújt. Ha azt gondoljuk, hogy a rekesz-előválasztás hiánya egyértelműen csak alapképességű gépet jelent, akkor tévedünk. A Panasonic DMC-FX5-ben jópár olyan szolgáltatás van, amely csak a magasabb szintű gépeknél elterjedt.
A legfontosabb talán az optikában található stabilizátor, amelynek köszönhetően még teljes tele állásban (105 mm) is bemozdulásmentes képet lehet készíteni mindössze 1/20 mp-es zársebesség mellett. Ez bizony fontos lehet, ha nincs lehetőség állvány használatára, de a fénymennyiség nem teszi lehetővé nagyobb zársebesség alkalmazását.
Ezen kívül mindenképpen szokatlannak mondhatjuk az automatikus expozíció-sorozat támogatását, amely 3 képet készít 1/3, 2/3 vagy 1 Fé különbségekkel, hogy a fénymérés esetleges hibáját így áthidalhassuk. Szintén ritkaság, hogy a képek leméretezése használható felbontásokba történhet, itt 1600x1200, 1280x960 vagy 640x480 pixeles képeket hozhatunk létre. A kész képekből bizonyos részletek is kivághatók, s elmenthetők új képként.
Minden felvételhez hangmegjegyzést fűzhetünk, ezzel azonosíthatjuk később a képet. Jó hasznát vehetjük ennek a szolgáltatásnak hosszabb külföldi kirándulások során, amikor a turistakönyv alapján összeállított útiterv szerint járjuk be a nevezetességeket, illetve fényképezzük le ezeket. Ilyenkor a képek készítése után rámondhatjuk, hogy a kép mit ábrázol, így otthon nem lesz probléma a képek elnevezése.
Mind a felvétel, mint a lejátszás során használhatunk hisztogramot. Ennek támogatása ma még nem mindennapos.
Gyári tartozékok:
|
- CGA-S001E (3,6V; 680 mAh) lítium-ion akkumulátor
- akkumulátor töltő
- 16 MB SecureDigital kártya
- USB kábel
- hordszíj
A gyári csomagolásban található memóriakártya kapacitása nem túl nagy - szokás szerint - a 4 Mpixeles felbontáshoz mi már legalább 256 MB-os kártyát javaslunk.
Értékelés:
|
A Panasonic DMC-FX5-öt azoknak a kezdő fotósoknak ajánljuk, akik szeretnének kevesebb fényben is bemozdulásmentes képet készíteni, s szeretnék kihasználni a stabilizátor adta lehetőségeket. A fényképezőgéppel készített felvételek megfelelő minőségűek, enyhén lágyak, bár a képszéleken az optika gyengesége miatt már erőteljesebben jelentkezik. A képzaj az alacsony érzékenységnek köszönhetően nem jelentős.
A Panasonic DMC-FX5 nettó 116 ezer forint, amely nem kevés, de ha figyelembe vesszük, hogy ezért a pénzért egy 4 Mpixeles stabilizátoros gépet kapunk, akkor már sokkal csábítóbb a helyzet. A gépet a kipróbálás idejére a Panasonictól kaptuk kölcsön. Köszönjük!