Röviden: Pentax Optio S5i teszt

0

Az 5 Mpixeles Pentax Optio S5i az S50 drágább, extrákkal kiegészítet változata. A fém burkolatú fényképezőgép állványmenete viszont műanyagból készült. Ez nem pontosan az optikai tengely alá került, inkább a tömegközéppont alá helyezték, de így is jobb, mint az S50-nél, ahol a sarokra pozícionálták. Igaz, így ha a fényképezőgépet állványra tesszük, sem az akkumulátor, sem az SD kártya nem marad cserélhető.



A fényképezőgép érzékenysége, az S50-nel szemben nem ISO50-400, hanem ISO80-400. Az S50 ilyen szempontból jobb, hiszen a kisebb érzékenység kisebb képzajt jelent (ugyanolyan CCD-vel). A képek komponálására itt is 1,8″-os LCD-t vagy átnézeti keresőt használhatunk. Ez utóbbi ugyan igen kis méretű képet ad, de az élességével nincs probléma. Mivel a kereső nem pontosan az optikai tengely felett van, így parallaxis-hibára vízszintes irányban is számolnunk kell.

Az Optio S5i-ben ugyanaz a Pentax optika dolgozik, mint az S50-ben. Ennek fizikai fókusztávolsága 5,8-17,4 mm között lehet, amely megfelel kisfilmes formátumú gépnél 36-107 mm fókusztávolságnak. A zoom a nagylátószögű álláson kívül 6 pozícióra állítható, amely a kompakt 3x-os zoomátfogású gépek között kissé átlag alatt marad. Ha a fényképezőgépet makró állásba kapcsoljuk, a zoomot továbbra is használhatjuk. Makrózáskor tele állásban érhetjük el a legnagyobb nagyítást (és a legkisebb torzítást is), ekkor a legkisebb befogható terület szélessége 65 mm, amely közepes érték. Ezt 10 cm-es tárgytávolságnál kapjuk. Ezen kívül használhatunk még szupermakró módot is, amikor csak nagylátószöggel fotózhatunk, ekkor viszont 36 mm széles területtel kitölthetjük a teljes képkockát (megfelel 1:1 leképezési aránynak kisfilmes gép esetén). Ez igen jó makróképességet jelent, igaz, ekkor a torzítás is jelentős és a témához nagyon közel kell mennünk.



A vakut a gépre fix helyre építették, távolsága az optikai tengelytől 3,5 cm. Ennél távolabbra már nem nagyon lehetett volna helyezni anélkül, hogy újabb problémákat nem hozott volna be (kivéve talán egy felpattanó rendszerű vakut).

Az Optio S5i is félautomata fényképezőgép. Az érzékenységet és a fénymérést kézzel is megadhatjuk, de a zársebesség és a rekesz értéke nem változtatható. Exponálás előtt viszont ez utóbbi értékeket kijelzi az LCD-n. A fehér-egyensúly automatikus álláson kívül megadható napfény, árnyék, felhős, izzó, két fénycső értékekre, de kézi beszabályozásra is van lehetőség. Mivel az S5i kisebb, mint az S50-es, így üzemmódtárcsát nem tudtak rajta elhelyezni. A 14 témamódot a menüből érhetjük el. Különböző képeffekteket is használhatunk: fekete-fehér, szépia, vörös, zöld, kék, rózsaszín, lila, sárga szűrő, készíthetünk nyújtott (karcsúsított) képet, megadhatjuk a képkeménységet, illetve a színtelítettséget. A panoráma módot választva vízszintes irányban tudunk több felvételt készíteni, melyet utólag kell program segítségével összeilleszteni. 3d módban sztereoszkópikus felvételek készíthetők.


A fókuszálást nagyobb területen, vagy szpot módban lehet elvégezni. Ezek között a felhasználó szabadon választhat. Gyenge fény esetén az AF rendszert nem könnyíti meg segédfény. Kézi élességállítás viszont használható, ilyenkor az LCD-n 2x-esra nagyított kép látható a teljes felületen, amelyet sajnos kissé pixelesen nagyít. A kézi élességállítást távolságskála is segíti.



Sorozat készítésekor 0,6 kép/mp sebességet használhatunk, ezt a gép igen sokáig képes tartani (gyors SD kártyával). A sorozat éppen nem mondható gyorsnak, de legalább van. Videófelvétel max. 320×240 pixeles felbontásban készíthető, hanggal együtt. Az optikai zoom nem használható, hiányát lépésenként állítható digitális zoom pótolja. A felvétel közben a fénymérés aktív, bár elég lassan követi a fényváltozásokat. Élességállítás viszont nem történik a felvétel során, csak előtte.


Kiegészítő, extra szolgáltatások tekintetében az S5i sem szenved hiányt. Mind felvételkor, mind lejátszáskor használhatunk hisztogramot. Képelforgatás és képkivágás lehetőségét is beépítették az S5i-be, sőt a kész képek utólag bármilyen felbontásra leméretezetők. A képekhez 30 mp-es hangmegjegyzés is fűzhető, vagy a gépet akár diktafonként is használhatjuk. A videofelvételt lassítva is készíthetjük, így lejátszáskor gyorsítva jelenik meg a felvett anyag. Segédrácsot is megjeleníthetünk az LCD-n, hogy a komponálás könnyebben menjen. A Pentax kis gépeinek egyik érdekessége, hogy a SetUp-ban beállítható, hogy kikapcsolás, majd újbóli visszakapcsolás esetén mely értékek álljanak vissza az előző értékre. Ezek között megtalálhatjuk a fehér-egyensúlyt, fókusz módot, sorozat módot, sőt a fókusztávolságot is, vagyis a zoom mértéke is visszaállítható kikapcsolás után olyanra, amilyen értéken a kikapcsolás előtt állt. A világóra lehetőséget kínál utazáskor a helyi idő és a hazai idő beállítására és használatára. A Qucik gomb, valamint a jobbra és balra nyilak funkciója szanadon konfigurálható.

A kész felvételek a gép belső 10 MB-os memóriájába, vagy SD kártyára kerülnek, az energiaellátást (az S50 két AA méretű ceruzaelemével szemben) Li-ion akkumulátor biztosítja.


A fényképezőgép, a használati útmutató és a szoftver mellett a dobozban a következő tartozékok találhatók:

  • USB kábel
  • Audio/Video kábel
  • hordszij
  • Li-ion akkumulátor
  • külső töltő és dokkoló egyben (két akku tölthető így)

A Pentax Optio S5i-t azoknak ajánljuk, akiknek fontos a valóban kis méret, a fém burkolat és a nagy kapacitású Li-ion akku. Azok járnak az Optio S5i-vel jól, akik egy esztétikus, jó ergonómiájú, kis méretű fényképezőgépre vágynak, de nem óhajtják igen részletesen állítgatni a gépüket, de adott esetben ennek lehetőségét szeretnék kihasználni legalább az érzékenység vagy fehér-egyensúly beállításakor. Akik jó makrófotókat szeretnének készíteni, esetenként kihasználni a hangrögzítés és egyéb kiegészítő funkciókat, nem fognak csalódni az S5i-ben sem.

A Pentax Optio S5i ára a cikk megjelenésekor bruttó 95e Ft. A gépet a Slach Kft., a Pentax hivatalos importőre bocsátotta rendelkezésünkre a tesztelés idejére. Köszönjük!