Vanguard táskák

0

Vanguard UP-Rise 38

Kezdjük talán a legnagyobbal az Up-Rise 38 névre keresztelt „aktatáskával”. Persze csak amiatt aggattam rá e jelzőt, mert külsejét tekintve leginkább a jó öreg aktatáskákhoz hasonlít. Természetesen a mai igényekhez alakítva, így nem csak szendvicset és néhány iratot hordhatunk benne, hanem egy közepes fotósfelszerelést és egy méretes laptopot is. Egészen pontosan a következők férnek el benne:

  • 1 profi DSLR váz, közepes (70-200mm-es) teleobjektívvel
  • 3-4 további objektív
  • külső vaku
  • apró kiegészítők
  • 15”-os laptop

A UP-Rise sorban egyébként ez a legnagyobb táska ebből a kivitelből, 380x105x280 belső mérettel, amit akár teljesen ki is használhatunk, hiszen a fotós felszerelés védelmére mellékelt bélés és elválasztók kivehetők, így hagyományos táskaként is használható. Saját tömege 1,65 kg. A lehető legjobb pakolhatóság érdekében a táskát egy egyedi tulajdonsággal is felruházták. A két oldalán és az alján futó cipzárt használva harmonikaként még szélesebbre nyitható. Ez csak néhány centit jelent, de egyben még több belső helyet is. A belső az általunk látott modellnél a manapság divatos rikító narancs színben pompázott, aminek azért megvan az az előnye, hogy jóval könnyebb megtalálni benne bármit, mint egy fekete bélésnél.

A nagyméretű hátsó laptoprészen kívül további hat elválasztópárnát kapunk, két nagyot és négy kicsit, melyekkel szabadon kialakíthatjuk a belső elrendezést. Mindegyikük legalább 1 cm vastag, beleértve a táska oldalfalait is. Az oldalsó részek az ismertebb gyártók komolyabb modelleiben is használt puha vászonborítást kapták, maximálisan védve ezáltal a felszerelést a karcolódástól.

A tartósságot az alj megerősítésével is növelték. A megvastagított alsó részen ezen kívül apró gumi lábak gondoskodnak róla, hogy ne kelljen közvetlenül a földre tennünk a táskát. Na, persze enélkül sem egy kényes darab, hiszen vastag poliészter szövet borítást kapott, mint általában a többi ilyen hordeszköz. Ez korlátozott vízállóságot is biztosít, de a gyártó azért nem bízta a véletlenre és egy külön vízálló huzatot is mellékeltek, egy apró karabinerre erősítve.

A tárolt felszereléshez egy elülső nagyméretű műanyagcsat kioldása után jutunk, ha felhajtjuk a fedlapot. Ezt a táska két első zsebére varrt tépőzárak is megnehezítik. Azért gondoltak a gyorskezű fotósokra is, mivel a táska tetején is találunk egy cipzárat. Ezt kinyitva azonnal előhúzható a fényképezőgép. A cipzár véletlen nyitását egy ügyes ötlettel, egy kis mágneses csattal tették lehetetlenné. A fém cipzárokat több helyen gumi védőgyűrűbe bújtathatjuk, így az illetéktelenül matató kezeknek sem olyan könnyű gyorsan nyitni a táskát. A zárvégekre aggatott narancs, vagy fehér jelzéssel varrott húzófülek nagyon könnyen megtalálhatók félhomályban is.

A belső rész mellett a fedlapot felhajtva további pakolóhelyek válnak elérhetővé a táska elején. Itt elsőként három nagy, bélelt zsebet, valamint mögötte több külön zárható kicsit találunk a memóriakártyáknak, és egyéb apróságoknak.

A táskát nem csak kézben, de vállra akasztva is hordhatjuk a hozzá adott pántnak köszönhetően, mely fém csatokkal és fém karabinerekkel ellátott, és rendkívül masszív. A pántot két helyen, megerősítve varrták a táska testéhez. Ahogy a fogantyún, úgy ezen is párnázott borítás biztosítja a kényelmet, mely tépőzárral leoldható. A felső fogóra még egy műbőrrel keretezett névkártyát is illesztett a Vanguard.

A hátsó részen kialakított széles pánt segítségével a táska utazáskor a kerekes táskák kihúzható fogantyújára rögzíthető.

A Vanguard UP-Rise 38 ára jól tükrözi a termék minőségét és átgondoltságát, a cikk megjelenésének idején kb. 24 ezer forint.

Vanguard UP-Rise 43

A neve alapján akár az előbbi táska nagyobb testvére is lehetne az UP-Rise 43, de csak a sorozat ugyanaz, a kivitel teljesen más. Ahogy említettem aktatáska kivitelből a 38-as modell a legnagyobb, a 43-as ezzel szemben egy viszonylag méretes hátizsák, mindennapos használatra kialakítva. A pontos magyar nevével itt is bajban vagyok, hiszen nem hagyományos hátitáskáról van szó, hanem úgynevezett sling bagról, amit talán egypántos, vagy egyvállas hátizsákként fordíthatnánk. Az egy pánt nem olyan jó súlyelosztású mint a normál hátizsák kivitel, de a többség úgy is így hordja ezeket a táskákat. A divat mellett azért van egy másik nagy előnye is, jóval könnyebb kivenni belőle a felszerelést, mint a két vállra akasztott modellekből.

Ahogy az előzőleg bemutatott UP-Rise modell, úgy ez is oldalt egy cipzárral nyitható (Expanding System), melynek révén nagyobb űrtartalmat kapunk. Normál esetben az alábbiak pakolhatók a táskába:

  • 1 DSLR fényképezőgép, alapobjektívvel
  • 2 plusz objektív
  • vaku
  • apró kiegészítők

A hátizsákot nagyobbra nyitva a fényképezőgép mellé 3-4 extra objektív is befér. A táska két, jól elkülöníthető részből áll. A felső pakoló terület kb. 3 literes. Egy kirándulás során némi élelem, esetleg egy esőkapát fér el itt. Elölről-föntről egy cipzárral nyitható, ellentétben az alsó résszel, mely a fotós felszerelés bélelt helye. Ezt a hátizsák hátulja felől nyithatjuk, ami nem olyan kényelmetlen, mint elsőre látszik, hiszen egyvállas modellről van szó. A fürge elővételt egy oldalsó dupla, gyorscipzáras nyílás is segíti. A cipzárok itt is strapabírónak tűnnek, fémből készültek, oldalt az előbbi táskához hasonlóan gumifülek gátolják a véletlen, vagy az illetéktelen nyitást. Ezekre még nyilakat is festettek, hogy a nyitási irány is egyértelmű legyen.

A táska narancsszín belseje mindenütt legalább 1 cm-es párnázatot kapott, az alsó részhez pedig négy, ugyanilyen vastagságú elválasztó párnát kapunk. Az alsó és felső részt egy nagyobb, szivacsos fallal választották el, de ez eltávolítható, így jóval nagyobb pakolóterületet kapunk.

A hátizsák hasonló, sűrű műanyagszövetből készült, mint a legtöbb konkurense, de a teljes vízállósághoz egy fekete huzatot is mellékelt a gyártó. A huzatot a hátrész egyik párnájába rejtették, ami nagyszerű ötlet. A kipárnázott hátsó rész egyébként vastag, de jól szellőző borítást kapott, ami a hátizsáknál fontos szempont.

A táska alját műanyagborítás védi, a tetején pedig kényelmes hordfület kapott. A vállpántot is kellően kipárnázták, a nagyobb stabilitás érdekében pedig egy oldalt csatolható, vékony kiegészítő pántot is használhatunk. A hátizsák így előrehajolva is a hátunkon marad.

A már említett táskabelsőben fent egy kisebb hálós zsebet találunk, valamint az egyik oldalon és elöl is nyílik egy-egy plusz rekesz, kisebb dolgaink számára.

Az UP-Rise sorozat gazdag szolgáltatáskészletéért, de legfőképp az igényeinkhez szabható mérete (Expanding System) miatt, 2010-ben TIPA díjat kapott.

A Vanguard Up-Rise 43 ára 17.500 forint

Vanguard BIIN 47

A változatosság kedvéért ez is egy sling bag, azaz egypántos, könnyen elérhető hátizsák. A Vanguard BIIN sorozata kivétel nélkül hátitáskákat tartalmaz, melyek között, hagyományos hátizsákok és úgy nevezett daypack (kétpántos, mindennapi használatra szánt) táskák is megtalálhatók. A BIIN széria tagjainak közös jellemzője, hogy többnyire kicsi, olcsó és élénk színvilágú. Pisztáciazöld és sötétnarancs kivitelben is kaphatók, de nálunk egy visszafogottabb fekete változat járt, melynek kihívó külső tulajdonsága mindössze annyi, hogy halványsárga csatvégeket és varrást kapott.

Az előző UP-Rise hátitáskához képest jóval kisebb pakolóteret és kevesebb extrát nyújt, de amire feltétlenül szükség van, azt itt is megtaláljuk. Először is a mindennapos használatra is alkalmas két nagyobb rekeszt. A félköríves cipzárral nyíló felső rész, nagyjából fele (1,5 liter) lehet az imént bemutatott nagyobb modellnek, így tényleg csak az apróbb túrakiegészítők bepakolására alkalmas. Alul egy nagyobb, szintén bélelt és 1 cm-es szürke elválasztófalakkal tagolt rekeszt kapunk fotós felszerelésünk számára. Itt az alábbiak férnek el:

  • 1 DSLR alapoptikával
  • 2-3 extra objektív
  • vaku
  • apró kiegészítők

A két részt most is egybenyithatjuk, melynek köszönhetően egy 19 x 13 x 25 cm-es bélelt belső teret kapunk. A tetszés szerinti belső elrendezést két nagy és egy kicsi, tépőzáras elválasztóval alakíthatjuk ki.

A felszereléshez ezúttal az elöl nyíló ajtón keresztül férhetünk hozzá, de egyszerűbb kivitelű, gyorscipzáras oldalajtót is kapunk, melyet most csat helyett egy tépőzár véd a véletlen nyitás ellen.

Az ajtóval átellenes oldalon egy egyszerű hálós zseb szolgál apróságaink, vagy egy vizespalack tárolására. További zsebet az elülső fedélen találunk, mely persze szintén cipzárral nyílik, és a gyártó az objektívsapka tárolására ajánlja.

A táska korlátozottan ugyan, de vízálló. Sajnos huzatot most nem kapunk. Extra szolgáltatásaként az előző hátizsáknál megismert, kar alatt becsatolható kiegészítő pántot említhetném, valamint a különféle kiegészítő tokok fogadásának lehetőségét. Ezeket például a vállpántra, vagy a táska oldalán kialakított csatolóhelyre illeszthetjük.

A pánt ezúttal is jó minőségű, párnázott és kellően széles, a hátlap pedig kényelmes betéteket és jó szellőzést kapott. A hátizsák alját egy gumiszerű műanyag lappal erősítették.

A Vanguard BIIN 47 ára 10 ezer forint környékén alakul.

Összefoglalás

Bár elcsépelt a mondás, miszerint a puding próbája az evés, hétköznapjainkban aranyszabályként is alkalmazhatjuk, hiszen egy termékről csak alapos használata után derül ki mennyire érdemes a bizalomra. Amit a Vanguard táskáknál rövid próbánk során megtapasztaltunk, az előzetes bizalomra mindenképp érdemes. Főleg az UP-Rise széria nyerte el tetszésünket, mely a nagy nevekkel összemérhető, apró, de a kényelmet nagyban segítő szolgáltatásokat és egyedi jellemzőket is kínál. Minősége pedig szintén ezekhez mérhető.

A táskákat a Vanguard márkát idehaza képviselő Computer Emporiumtól kaptuk a teszt idejére. Köszönjük!