A fotózás hajnalán még nem igen foglalkoztak olyan kérdésekkel, mint szűrőzés. Az optikai szűrők használata és a szűrőzés jelentős elterjedése nagyjából a filmes gépek megjelenésével egyidőben kezdődött, amikor a nyersanyagok között is jelentős különbség volt. Ismert megoldás a műfény film napfényen használatára, hogy ilyenkor színes konverziós szűrőt kellett alkalmazni. Másik jellegzetes példa a fekete-fehér fotózásnál az égbolt sötétítésére alkalmazott narancs szűrő. Ezek azonban a digitális fényképezőgépek megjelenésekor gyakorlatilag majdhogynem feleslegessé váltak. Legalábbis egy részük.
Az UV és polarizációs szűrőket a fotózásba kezdők a leghamarabb ismerik meg, az ND és átmenetes szűrőkkel azonban ritkábban találkozni, pedig ezek is igen fontos részei lehetnek a felszerelésnek.
Akár napos, akár felhős időben jó hasznát vehetjük az átmenetes szűrőknek, amelyek talán legnépszerűbb változatai a Cokin rendszerében érhetők el. Ezeket azonban elég nehézkes használni, s sok esetben nem szükséges a teljes testreszabhatóság, ilyenkor pedig jól jönnek a könnyebben alkalmazható, szűrőtartó keretet sem igénylő, hagyományos kialakítású, azaz menetbe csavarható szűrők.
Természetesen ND, illetve átmenetes ND szűrőt sokan gyártanak, a nagy nevű B+W és Hoya is, ezek termékei azonban nem olcsók, főleg a nagylátószögű objektívekre való 72 vagy 77 mm-es méretben, ahol könnyen futhatunk bele 20-30e Ft-os, vagy annál nagyobb számot tartalmazó árcédulába.
Márpedig a kis pénzű fotóamatőr vélhetően nem szívesen ad ki ennyit egyetlen szűrőért, ami a nagylátószögű objektívének adott esetben akár a harmadát is kiteheti. Ha pedig elkezd keresni olcsóbb gyártókat, óhatatlanul a talán kevésbé ismert távol-keleti márkákba fog belefutni, amilyen a W-Tianya is.
A szűrők minősége nem elhanyagolható tényező, főképp nem akkor, amikor éjszaka, vagy kékórában lámpafénynél is szeretnénk fotózni, ekkor ugyanis a tükröződések előszeretettel megjelenhetnek, ha a szűrőt nem kellően készítették fel ennek elnyomására (pl. tükröződés mentesítő, illetve több rétegű bevonat). A nappali fotózásnál ez annyira nem jelentős kérdés, bár a nappal szemben fotózásnál lehetnek meglepetések.
A W-Tianya szűrői között is találunk hát átmenetes szürke szűrőt, amelyről azt írják, hogy 0,3-2× mértékű sötétítést végez, azaz a legsötétebb helyen 1 Fé-kel vesz vissza a fényerőből. Erre még visszatérünk, de folytassuk a termékkel való ismerkedésünket a szokásos sorrendben, azaz először nézzük meg a dobozát, hiszen ez már önmagában utalhat egy termék minőségére.
A W-Tianya szűrőt igényes, fa erezetű borítással ellátott dobozban hozzák forgalomba, amelyre egy műanyag tok is kerül. Az első ránézésre fa doboz valójában műgyantás faforgács lap, de igen apró szemcsés, így valójában hatására tényleg közel áll a fához. Ezt borították be a laminált parkettákhoz hasonlóan textúrás fóliával. A csomagolás tehát igényes, le a kalappal!
A dobozt kinyitva egy bársony borítású tokba helyezve találjuk a szűrőt, amely a közepétől kezdődően nagyjából a harmadáig folyamatosan sötétedik, majd a széléig azonos szürkeséget mutat.
A szűrőt a hagyományos módon tekerhetjük fel az objektív elé, amelyen forgatással állíthatjuk be a szűrés kívánt irányát.
Bár a gyártó 1 Fé-nyi hatékonyságot említett, mi ennél egy kicsit erősebb hatást tapasztaltunk, a nálunk járt 77 mm-es szűrőt telefon elé helyezve a fénymérés alapján kb. 2 Fé jött ki. Hasonló értéket kaptunk 58 mm-es menetátmérővel rendelkező objektív elé tartva is.
A szűrőt legjobb lett volna valami izgalmas, egzotikus tájon kipróbálni, de ezúttal olvasóinknak meg kell elégedniük az alföldi táj kevésbé lenyűgöző szépségével, amelyet a távolban felsejlő mezőgazdasági kombinát silói díszítenek. A lényeg így is látható lesz.
Az alábbi dobozban szűrővel és szűrő nélkül készült képeket mutatunk be. A szűrő nélkül készült kép esetében jól érzékelhető, hogy az ellenfény miatt (a Nap épp csak átderengett a felhőkön) így is gyengébb kontasztot kaptunk a használt Sigma 10-20mm-es objektívünkkel, így második lépésben -20 értékű feketét adtunk a képhez (Lightroom, blacks: -20). Ezt követően 1 Fé-es átmenetes szűrőt helyeztünk a képre, amelynek színezetét kis mértékben eltoltuk a sárga felé, hogy hangulatosabb képet kapjunk (no és hogy közelebb legyünk a végeredménnyel a szűrős változathoz).
Érezhetően nem tökéletes ez a módszer (a másik lehetőség, hogy eleve alulexponált képet készítünk, s a kép alsó részét világosítjuk ki, amely kis mértékben zajosodást eredményez, valamint a sötétebb tónusok színtelítettsége is gyengébb lesz).
Ezt követi a W-Tianya átmenetes szűrővel készült kép, Lightroomból exportálva, bárminemű módosítás nélkül (nincs kontraszt növelve, nincs fekete hozzáadva, stb.), végül pedig egy lehetséges feldolgozása a szűrővel készült képnek (átmenetes színes szűrő, kontraszt és helyi kontraszt állítással, színezéssel).
Szűrő nélküli és W-Tianya átmenetes szűrővel készült képek
A szűrő hatása látványos, ráadásul ha azt is hozzászámoljuk, hogy a RAW formátum eleve kb. 1-1,5 Fé pluszt hordoz magában, akkor ezzel együtt remek nyerskép készíthető, amely könnyen utófeldolgozható. Ezek alapján azt gondolom, hogy egy lelkes tájkép fotósnak mindenképpen érdemes beruháznia egy átmenetes szűrőbe, s ha nem kíván erre sokat költeni, akkor a W-Tianya átmenetes szűrője is remek választás, amely ráadásul nem is egy ökör ára.
A W-Tianya átmenetes szürke szűrői 49 mm-től 82 mm-es méretig kaphatók 3800 és 8000 Ft közötti áron.
A szűrőt a W-Tianya importőrétől, az AdvesPhototól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére.
Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!