A ma elterjedt CCD lapkák nagy többsége egy alapszín (piros, zöld és kék) szűrő segítségével állítja elő a színes képet. Ez az eljárás nem minden esetben eredményez természetes színeket, mivel nem tökrözi a szem műkédésének módját. A Sony mérnökeinek állítása szerint egy negyedik szín, a smaragd (E – emerald) beiktatásával a színhibák mennyisége a felére csökkenthető.
3 színű színszűrő
4 színű szűrő
A hagyományos 3 színű szűrőkben a zöld pontok száma éppen a kétszerese a piros vagy a kék pontok számának. Ennek az az oka, hogy az emberi szem sokkal érzékenyebb a zöldre, mint a másik kettő színre, így annak a pontos észlelése nagyon fontos. Az új 4 színű elrendezésben minden második zöld pixel helyett smaragdzöld színű szerepel, így a CCD karakterisztikája sokkal közelebb kerül az emberi szem karakterisztikájához, mint eddig.
Az új színszűrővel egy új érzékelő lapka is debütál (felbontása és mérete azonban nem ismert – a szerkesztő), amely nem csak a színszűrőben, de felépítésében is újszerű. A diódák által kiolvasott értékeket a processzor feldolgozza és a 4 színből elkészíti az eddigieknél természetesebb színeket tartalmazó rgb fájlt. Az új képességek mellett a processzor fogyasztása a korábbiakhoz képest 30%-kal csökkent. Az új színszűrő elsősorban a tiszta kék, zöld és piros színek reprodukálásában játszik jelentős szerepet.
A Sony ígérete szerint az új színszűrővel szerelt CCD már benne lesz a hamarosan bemutatásra kerülő gépekben.
Pár órája olvastam a Youngrens (Erin és Jeff Youngren) blogjában egy esküvői fotózásról szóló cikket, ami komolyan mély nyomokat és szomorúságot hagyott bennem. Gyűröm,...
Fotósok körében ismert az erős fényben történő portrézás problémája, főleg akkor, ha a háttér már-már világosabb, mint az arc. Ilyen esetre sok megoldás áll...