Ultragyors teszt a rövid hétvégén. Csupán három napra kaphattuk meg a Sony új MILC-ét, a NEX-5R-t, de lecsaptunk rá. A rövid rendelkezésre álló idő, a nem kifejezetten kedvező időjárás, az LCD megtévesztő színei és a saját bénázásom miatt most a megszokottól kissé kevesebb és talán kevésbé igényes tesztfotókkal szolgálhatunk, de a cikkünk a szokásos részletességű lesz. A NEX-5R legnagyobb újdonsága a WiFi támogatás, a letölthető alkalmazások és az új, 99 pontos fázis-különbség AF. Részleteket a még készülő cikkben közlünk. A tesztfotókról: a templombelsős képek sajnos nem tökéletes WB-vel készültek, itt a gép LCD-je vezetett meg, az első kép után tapasztalak miatt állítottam a fehéregyensúly finomhangoláson. Kár volt. Szandi őszi parkos képeinél már ügyeltem a helyes fehéregyensúlyra, s kézi fehéregyensúly beállítást alkalmaztam. Ennek ellenére nekem azok a fotók is melegebb tónusúnak hatnak, mint amit emlékeim szerint a helyszín adott. Bár egyelőre a tesztvideók nincsenek fent (feltöltésük folyamatban), már most „mea culpa”-zom, s bevallom töredelmesen, ezt is elbénáztam, figyelmetlen voltam, s 50p helyett 50i-ben készültek a tesztvideók, újravenni pedig nem volt már lehetőségem. No de sebaj, azért remélem így is élvezhetőek lesznek a tesztképeink, amik persze nagy változást nem kell mutassanak a NEX-5N-hez képest (tapasztalatom, hogy a nagy érzékenységű képeknél a zajszűrés kicsit más, mint a NEX-5N-é, de egyébként a képminőség szinte azonos). A tesztfotókat a gép alapértékeivel készítettük, a RAW fájlok konvertálása hiányzó Lightroom támogatás miatt egyelőre várat magára. A tesztfotóink a Sony Alpha NEX-5R adatlapjáról, vagy a lenti linkről érhetők el. A fényképek elnevezésében jelöltük a fizikai gyújtótávolságot, az érzékenységet és a rekeszértéket. A fájlok EXIF adatokat is tartalmaznak és minden tekintetben módosítatlanok (kivéve a veszteségmentes elforgatást). A fotózásnál E 18-55mm f/3,5-5,6 OSS kitobjektívet, illetve E 50mm f/1,8 OSS objektívet használtunk. Sony Alpha NEX-5R tesztfotók. Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, és tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok! A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb). A tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
NÉPSZERŰ CIKKEK
Műszaki gépek vs. tilt-shift objektívek
A kisfilmes kategória gépvázai könnyen hordozható, szinte korlátlanul és univerzálisan kiépíthető rendszerek alapjai, de méretükből és felépítésükből adódóan alkalmatlanok a precizitást igénylő, több száz megapixeles high-end fotózásra. Nem lehet például nagyfelbontású, minden arcon éles csoportképeket készíteni velük 50 emberről, de nem alkalmasak olyan igényes modellfotóhoz sem, ahol az egész alakos képen minden hajszál külön repül, minden szövet-textúra látszik, és még a modell lábai is meg vannak nyújtva. Vagyis a nagygépek képépítő, képkompozíciós lehetőségeit nem adják az alkotó fotós kezébe.
Ékszerfotózás egyszerűen
A Photigy pár hónapos kihagyás után ismét ingyenes oktatóvideót tett közzé.
Aki már próbált ékszert fotózni, biztosan tudja, hogy a tükör, mint alap, nem jó...
Interpolációs eljárások
Ki ne emlékezne Robert Aldrich háborús klasszikusára, a Piszkos tizenkettő című filmre? Egy tucat mindenre elszánt bűnöző hajt végre kényes, kemény harci feladatot, hogy a film végére megfogyatkozva bár, de dicsőségben nyerjék el az áhított szabadságukat.
Hasonló cél vezérelt minket is, amikor összeszedtük a digitális utómunkában ismert tizenkét "legelszántabb" interpolációs algoritmust, hogy izzasztó missziónak alávetve őket, megküzdjenek a dicsőségért.
Gyakorlat: Képérzékelők tisztítása
Aki cserélhető objektíves digitális fényképezőgépet használ, többnyire szembe találja magát a képérzékelőre tapadó por problémájával. Bár néhány gyártó már próbálkozik automatizálni a szenzorok tisztítását, a probléma még nagyon sok ember számára fennáll. Adott tehát a kérdés: hogyan érdemes szenzort tisztítani?
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben