Avagy erre is (nagyon) jó a 360 fokos videófelvétel.
A Youtube ez és március közepén frissítette videomotorját, amelynek köszönhetően már 360 fokos, körbefordítható, körbenézhető videók is feltölthetők és lejátszhatók. A 360 fokos videók külön listát kaptak, amelyre a feltöltők küldhetik el videóikat. Talán ez a módszer még nem teljesen tökéletes, hiszen pl. a bejegyzésünk apropójaként szolgáló Airbus A320 felszállás videója sem található meg ezen a listán, pedig bizony sokkal érdekesebb, mint egy felszálló hőlégballon. Az mindenesetre egyértelműen látszik, hogy van helye a 360 fokos videóknak, s tényleg előfordul olyan helyzet, amikor az egyetlen nézőpont nem elég. Ilyenkor a visszacsévélés is igen jó szolgálatot tesz, hogy új irányba nézve is megnézzük az eseményeket. A felvételek készítéséhez speciális kamerára van szükség, amely már kereskedelmi forgalomban is megvásárolható (lásd Ricoh Theta). Íme hát a Swiss Air Zürich-Genf járatának felszállása az Airbus A320-as pilótafülkéjéből (sajnos hiába a 3840×2160 pixeles felbontás, az igen kis dinamika átfogás miatt szép részletekben nem gyönyörködhetünk):
Nem muszáj a teljes katalógusunkat magunkkal hordani, elég, ha kisebb katalógusokkal dolgozunk. A katalógusok összevonásának köszönhetően azonban lehet olyan katalógusunk is, amelyben minden fotónk...
A kisfilmes kategória gépvázai könnyen hordozható, szinte korlátlanul és univerzálisan kiépíthető rendszerek alapjai, de méretükből és felépítésükből adódóan alkalmatlanok a precizitást igénylő, több száz megapixeles high-end fotózásra. Nem lehet például nagyfelbontású, minden arcon éles csoportképeket készíteni velük 50 emberről, de nem alkalmasak olyan igényes modellfotóhoz sem, ahol az egész alakos képen minden hajszál külön repül, minden szövet-textúra látszik, és még a modell lábai is meg vannak nyújtva. Vagyis a nagygépek képépítő, képkompozíciós lehetőségeit nem adják az alkotó fotós kezébe.