Naplementés portréra van szükséged, de 40 méter vastag a felhőzet? Akkor sem kell kétségbe esned!
Két dologgal tudjuk helyettesíteni a napfényt: kézi atombombával és vakuval. Mivel előbbi eléggé káros az egészségre és a törvény is bünteti, no meg a beszerzése sem túl egyszerű, érdemesebb az utóbbi megoldást választani. Persze nem egy kis 40-es kulcsszámú másodvakura kell gondolni. Erre a feladatra legalább 400-500 Ws-os stúdióvakura lesz szükség, lehetőség szerint kültéren is használható mobil változatban.
A kelő/nyugvó nap melegebb fényét narancs színű színmódosító szűrővel érhetjük el. A vaku kioldása természetesen rádiós kioldó segítségével történhet.
Ezt alkalmazta Pye Jirsa is, a Los Angeles-i Lin & Jirsa Photography vezető fotósa, aki egy bemutató videót is készített a fotózásról:
Bizonyára sokan tudtok róla, hogy érdekes hosszú expozíció felvételek készíthetők acélgyapottal, hiszen ezt meggyújtva és magunk körül megpörgetve pofás fényjelenség hozható létre:
Igaz, manapság már...
Az objektív peremén a gyújtótávolság adaton kívül még egy sor más felirat is található. Ezek egyike a kezdő fényerőt adja meg. A nagyítás mellett az objektívnek talán ez a második legfontosabb paramétere.
Mint ahogy a filmes gépek esetében, a digitális fényképezőgépeknél is különöző érzékenységeket használhatunk. Hogy mit jelent ez és milyen hatása van, cikkünkből kiderül.