1947-ben Artur Fischer német feltaláló jegyeztette be a szinkronizált vaku szabadalmát, miután az akkori vakukkal képtelen volt jó képet készíteni újszülött lányáról. A szintén német Adolf Miethe és Johannes Gaedicke által 1887-ben feltalált, magnézium és kálium-klorát (KClO3) keverékéből álló villanóporral az volt a fő probléma, hogy nem tudták rendesen időzíteni az expozícióhoz. Fischer urat annyira zavarta a probléma, hogy azt mondta, ha nincs olyan villanó, amellyel jó képet lehetne készíteni, akkor ő elkészíti a saját vakuját. Az új szabadalom a villanást segített időzíteni az exponáló gomb lenyomásához. S hogy mi köze ennek a tiplihez? A tipli, vagy más néven fischer dűbel nem más, mint Arthur Fischer egy másik szabadalma. De fejlesztett gyerekjátékot, orvosi eszközt és elektromos cigaretta gyújtót is. Arthur Fischer ez év január végén hunyt el, 96 évesen. Nevéhez több, mint 1100 szabadalom fűződik, így Thomas Edisont is megelőzve. Nagy koponya volt, rengeteget köszönhet neki az emberiség. Forrás és további részletek: http://petapixel.com/2016/02/10/inventor-synchronized-camera-flash-dies-96-patents-edison/
A kisfilmes kategória gépvázai könnyen hordozható, szinte korlátlanul és univerzálisan kiépíthető rendszerek alapjai, de méretükből és felépítésükből adódóan alkalmatlanok a precizitást igénylő, több száz megapixeles high-end fotózásra. Nem lehet például nagyfelbontású, minden arcon éles csoportképeket készíteni velük 50 emberről, de nem alkalmasak olyan igényes modellfotóhoz sem, ahol az egész alakos képen minden hajszál külön repül, minden szövet-textúra látszik, és még a modell lábai is meg vannak nyújtva. Vagyis a nagygépek képépítő, képkompozíciós lehetőségeit nem adják az alkotó fotós kezébe.
Objektívet sokféleképpen lehet tervezni és készíteni. Nyilvánvalóan olyan megoldás nincs, ami mindenre tökéletes, így a képélességre, homogenitásra, színhibák minimalizálására, torzításra, tömegre, méretre, par- vagy...
Egy készülő cikkünk kapcsán derült fény arra, hogy nálunk még nem jelent meg cikk a vakuszinkron idő okáról, illetve az emiatt szükséges nagy sebességű vakuszinkronról. Bár a fórumunkban már kiveséztük a témát, azt elég nehéz megtalálni, így szükségesnek éreztük, hogy egy könnyebben fellelhető cikkben is összefoglaljuk a tudnivalókat. Írásunkból a kezdők is megérthetik az okokat, a következményeket és az összefüggéseket.
Digitális fényképezőgéppel előfordulhat, hogy a fotózott fehér hullámok kékes, sárgás színűek lesznek. Ennek oka és javításának módszere olvasható jelen cikkünkben.