A Canon USA által közzétett videó azt hivatott bemutatni, mennyivel gyorsabb az új nano USM fókuszmeghajtás, mint a korábbi léptetőmotoros, amely az EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM-ben található.
Az új objektívről már olvashattuk, hogy a legfrissebb technológiájú nano USM meghajtás került bele, de ennek sebességéről nem sok szemléltetést kaptunk. Eddig. Az alábbi videóban azt kívánják szemléltetni, hogy az új nano USM-es fókuszmeghajtású változat mennyivel gyorsabb a korábbi STM meghajtású EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM objektívhez képest. Arról nem szól a fáma, hogy a korábbi mikor USM-es objektívhez képest mennyivel gyorsult a rendszer, de erre viszont egy gyári adatot tudunk: a mikro USM objektív 560 ms-os teljes tárgytávolság tartomány végigszkennelési idejével szemben az új verzió nano USM meghajtása csupán 130 ms időt igényel. Ezek a gyári adatok, ez pedig a gyári videó:
Ian Norman részletesen bemutatja, hogyan lehet egy repülőgépből Tejutas asztrotájképet készíteni. Természetesen a legfontosabb, hogy jó oldalra foglalj helyet! Ha nem dél...
Az objektív peremén a gyújtótávolság adaton kívül még egy sor más felirat is található. Ezek egyike a kezdő fényerőt adja meg. A nagyítás mellett az objektívnek talán ez a második legfontosabb paramétere.
Míg korábban egy vízalatti fotós felszerelés összeállításakor a magas árak mellett a szűkös választék okozhatott gondot, addig ma nem csak az árak számítanak elérhetőnek, de a gyér kínálat helyett a bőség zavarával kell megküzdenünk. Első ránézésre nem is egyértelmű, hogy milyen szempontokat célszerű figyelembe venni, ezért szakemberhez fordultunk.
Egy készülő cikkünk kapcsán derült fény arra, hogy nálunk még nem jelent meg cikk a vakuszinkron idő okáról, illetve az emiatt szükséges nagy sebességű vakuszinkronról. Bár a fórumunkban már kiveséztük a témát, azt elég nehéz megtalálni, így szükségesnek éreztük, hogy egy könnyebben fellelhető cikkben is összefoglaljuk a tudnivalókat. Írásunkból a kezdők is megérthetik az okokat, a következményeket és az összefüggéseket.