A digitális fotózásban a képzajjal kell a legtöbbet küzdeni. Bár ma már kaphatók nagyon alacsony képzajú, magas érzékenységnél is jól használható gépek, a fotósokban mindig megvan az igény, hogy még tökéletesebb és még tisztább képet alkossanak. Íme egy „új” módszer a képek zajának csökkentésére.
A módszer valójában nem új, de így publikálva én még most láttam először. Az alacsony képzaj eléréséhez első körben több expozícióra van szükség, amelyekből dolgozni fogunk. Mivel a képzaj többnyire a termikus, véletlenszerű zajból áll, így ezek átlagolásával jelentősen csökkenthető a zajosodás. Gyakorlatilag ugyanezt teszik a modernebb fényképezőgépek is a többképes zajszűrő módjuk során. Mivel fontos, hogy tökéletes átfedésben legyenek a fotók, s ezt állványról fotózva sem minden esetben érnénk el, így javasolt a Photoshopba betöltés során automatikus igazítását is igénybe venni a File/Automate/Photomerge menüponton keresztül, ahol a képek kiválasztása után kapcsoljuk ki a Vignette Removal és a Geometric Distortion Correction funkciókat, most ugyanis nem panorámát, csak képek egymásra illesztését szeretnénk elérni. A képfájlok betöltése után a kapott rétegmaszkokat töröljük le, csak a képek legyenek egy-egy rétegen. Jelöljük ki az összes réteget, majd egyesítsük őket Smart Objectbe (Layer/Smart Objects/Convert to Smart Object). Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak az átlagoló módot kell beállítanunk a Layer/Smart Objects/Stack Mode menüponton belül Mean módúra. A módszer hatékonyan képes csökkenteni a képzajt, de hátránya, hogy csak statikus témáknál használhatjuk. Ha viszont mozgó témát kell fotóznunk és nincs lehetőségünk több expozícióból átlagolásra játszani, akkor ezt használjuk:
Nincs új a nap alatt - szokták mondani, pedig valójában mindig van valakinek egy korszak alkotó ötlete.
Most éppen Jeffrey L Bennett ötlete indíthat el...
Ha érdekel a videózás, vagy csak szeretnéd érteni a V-Log, HLG, TimeCode, vagy az anamorfikus objektívek lényegét, akkor a Panasonicnál ehhez találsz egy remek oktató oldalt.
Nem muszáj a teljes katalógusunkat magunkkal hordani, elég, ha kisebb katalógusokkal dolgozunk. A katalógusok összevonásának köszönhetően azonban lehet olyan katalógusunk is, amelyben minden fotónk...
Bizonyára sokan tudtok róla, hogy érdekes hosszú expozíció felvételek készíthetők acélgyapottal, hiszen ezt meggyújtva és magunk körül megpörgetve pofás fényjelenség hozható létre:
Igaz, manapság már...