A Canon az EOS-80D-vel egy időben jelentette be az új, nano USM fókuszmeghajtással szerelt EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM objektívet. A nano USM elviekben egyesíti az STM pontosságát és az USM gyorsaságát. Igaz, egyelőre csak ebben az egy utazózoomban található meg ez a fókuszmotor, de várható, hogy a jövőben az STM helyett már nano USM objektívek látnak majd napvilágot a Canontól. Ebben a kis videóban megérthetjük, hogyan is működik a rendszer.
Az STM, azaz léptetőmotor (Stepping Motor) óriási előnye a hagyományos motorokkal szemben, hogy igen pontosan végezhető el vele valamilyen mértékű szögelfordulás. A gyűrűs USM nagy előnye viszont a nagy nyomaték és az ebből adódó gyorsaság. Bár a pontosságára nincs komoly panasz a gyűrűs USM-nél sem, az egyre nagyobb felbontású fényképezőgépek mellett egyre fontosabbá válik a tűhegy pontosságú élességállítás, valamint egyre több olyan modell is van már a piacon, amely rendelkezik a Dual Pixel CMOS AF szenzorra integrált élességállító rendszerrel, amit LiveView módban (kikerülve a fázis-különbség AF kis pontatlanságát), vagy videófelvétel során használhatunk. Eddig a Dual Pixel CMOS AF-hez az STM meghajtást javasolta a Canon, de most az új nano USM-mel az STM és az USM előnyeit sikerült ötvözni. A működés alapja most is a nagy frekvenciájú rezgések energiájának felhasználása, de immár a gyűrűs forgórész helyett közvetlen lineáris mozgatást érnek el.
Mekkora ötlet kell ahhoz, hogy egy gyártó merészet gondolva kitalálja, hogy az objektívébe ne csupán a lencsetagokat és az autofókusz lehetőségét építse, hanem magát...
Csak negyvenes évei derekán kezdett autodidakta módon fotózni, mégis Zofia Rydet az egyik legismertebb lengyel fotográfus. Egy szerelmi viszony miatt többször megfordult Magyarországon az 1960-70-es években. Képein gyerekek és idősek hétköznapjai és a budapesti piacok tradicionális világa elevenedik meg.
Manapság úgy nyúlunk a Xenon gázas vakuk után, mint ha mindig is léteztek volna. Pedig a XIX. században még villanóport használtak, amely nem csupán...