A Canon az EOS-80D-vel egy időben jelentette be az új, nano USM fókuszmeghajtással szerelt EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM objektívet. A nano USM elviekben egyesíti az STM pontosságát és az USM gyorsaságát. Igaz, egyelőre csak ebben az egy utazózoomban található meg ez a fókuszmotor, de várható, hogy a jövőben az STM helyett már nano USM objektívek látnak majd napvilágot a Canontól. Ebben a kis videóban megérthetjük, hogyan is működik a rendszer.
Az STM, azaz léptetőmotor (Stepping Motor) óriási előnye a hagyományos motorokkal szemben, hogy igen pontosan végezhető el vele valamilyen mértékű szögelfordulás. A gyűrűs USM nagy előnye viszont a nagy nyomaték és az ebből adódó gyorsaság. Bár a pontosságára nincs komoly panasz a gyűrűs USM-nél sem, az egyre nagyobb felbontású fényképezőgépek mellett egyre fontosabbá válik a tűhegy pontosságú élességállítás, valamint egyre több olyan modell is van már a piacon, amely rendelkezik a Dual Pixel CMOS AF szenzorra integrált élességállító rendszerrel, amit LiveView módban (kikerülve a fázis-különbség AF kis pontatlanságát), vagy videófelvétel során használhatunk. Eddig a Dual Pixel CMOS AF-hez az STM meghajtást javasolta a Canon, de most az új nano USM-mel az STM és az USM előnyeit sikerült ötvözni. A működés alapja most is a nagy frekvenciájú rezgések energiájának felhasználása, de immár a gyűrűs forgórész helyett közvetlen lineáris mozgatást érnek el.
Szűcs Mátyás egy érdekes technikáról írt nekünk cikket, amelyben bemutatja, hogy a Photoshop Smart Objects-einek egyik tulajdonságát hogyan hasznosíthatjuk olyan kompozit fotók készítésénél, amelynél...
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.
Avagy hogyan növeld meg objektíved nagyítását anélkül, hogy plusz lencsetagot iktatnál az optikai rendszerbe. Egy kis elmélet után a gyakorlatát is bemutatjuk a közgyűrűk alkalmazásának.