Mark Wallace az Adorama TV-ben megmutatja nekünk, miért fontos a méreten kívül más is!
Amint azt a tapasztaltabb fotósok már bizonyára tudják, a fényformálók között sem csupán a méret a lényeg. Az köztudott, hogy a lágy fények létrehozásához az ernyő és a szoftbox igen sokat segít. Az is köznyelven forog, hogy minél nagyobb a szoftbox, annál lágyabb fényeket kapunk. Igen ám, de ez csak az azonos távolságra helyezett fényforrásokra igaz. Ha közelebb tudjuk helyezni a fényforrást, akkor a kisebb szoftbox is lágyabb fényeket adhat. A könnyebb megértéshez gondolkozzunk a modell szemszögéből. Adott egy átlagos méretű, vagy annál egy kicsit kisebb, mondjuk 72 cm-es szoftbox. Ha ezzel 3-4 méterről világítunk, akkor a modell helyéről nézve viszonylag kis méretű fényforrást látunk. De ha 1 méterre közel hozzuk, akkor igen nagynak látszik a modell szemszögéből. Emiatt van az, hogy a közelebbre hozott szoftbox lágyabb fényt ad, ugyanakkor ha távolra helyezett vakuval szeretnénk lágy fényeket létrehozni, akkor nagy méretű szoftboxra van szükség (no és persze igen komoly vakuteljesítményre is, hiszen a fényerő a távolság duplázásával negyedére csökken!). Erről és még sok hasznos dologról is szó esik Mark Wallace oktatóvideójában:
Előző blogbejegyzésünkben az ND szűrők két féle jelöléséről, és azok átváltásának képletéről írtunk. A száraz matematika helyett azonban sokszor valóban egyszerűbb egy összefoglaló táblázat,...
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.