Ma este a Magyar Természettudományi Múzeumban átadták a 24. Az Év Természetfotósa és Az Év Természetfotója díjakat. A 3000 pályaműből két nyilvános forduló során 125 fotó került a végső megmérettetésre. Az mezőny azonban valószínűleg a korábbi években megszokottnál is erősebb lehetett, mert két kategóriában is talált a zsűri első helyre érdemes alkotást.
Az Év Természetfotósa 2016-ban: Daróczi Csaba és Selmeczi Dániel
Az Év Ifjú Természetfotósa 2016-ban: Ceglédi Ádám és Szekeres Levente
Az év búvárfotósa 2016-ban: Selmeczi Dániel
Az Év Természetfotója 2016-ban: Daróczi Csaba – Kék és narancs
Az egyes kategóriák díjazottjai
- Kezünkben a Föld
- Somodi Ferenc: Túlélő
- Utassy György: Elválasztva
- Dezső László: Az eltűnt falu
- A madarak viselkedése
- Jakab Tibor: Havas harc
- Kerekes M. István: Pasztell ludakkal
- Daróczi Csaba: Téli ének
- Az emlősök viselkedése
- Potyó Imre: Hibernáció
- Pabar Zoltán: A Kárpátok fantomja
- Selmeczi Dániel: Harapós
- Az állatok viselkedése
- Daróczi Csaba: Csapdában
- Radisics Milán: Méhfarkas zsákmányával
- Hencz Judit: Kékség
- Az állatok és környezetük
- Kis Dávid: Hajnali fogás
- Kércz Tibor: Új hajnal
- Selmeczi Dániel: Ég és Víz között
- Az állatok szemtől szemben
- Selmeczi Daniel: Citromcápaportré
- Násfayné Kőházi Mária: Békatempó
- Radisics Milán: Méhfarkas szemtől szemben
- Növények és gombák
- Ravasz Balázs: Az idő sodrásában
- Daróczi Csaba: Hajnali szélcsend
- Dulai Dávid: Este a parton
- Kompozíció, forma és kísérletezés
- Daróczi Csaba: Kavicsok a szélben
- Kis Dávid: Jin és jang
- Lang Nándor: Tölgy őszi pompában
- Tájak
- Ernie E. Suto: Az ezeréves fa
- Palcsek István: Álomzug
- Baranyi Norbert: Alkonykapu
- Élet a vízfelszín alatt
- Kövér Csaba: Irányban
- Násfay Béla: A nagy fánál
- Selmeczi Dániel: Fények
- Napnyugtától napkeltéig
- Potyó Imre: A rigó hálószobája
- Potyó Imre: Hullócsillag
- Nagy Edit: Csillagszeműek
- Fekete-fehér természetfotók
- Selmeczi Dániel: Szardíniákra vadászó delfinek
- Daróczi Csaba: A sziget
- Selmeczi Dániel: Nagy barrakudaportré
- „Rajtunk múlik!”
- Somodi Ferenc: Nejlonhal
- Gergely József: Autókarám
- Gergely József: Hattyúk tava
- Ifjúsági kategória
- Ceglédi Ádám: Bearanyozva
- Szekeres Levente: Udvarlás
- Horváth Ábel: Suhanás
A legjobb képek nagyméretű Canon nyomatokon megtekinthetők a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Sajtóközlemény
Szenzációs eredmény született Az Év Természetfotósa pályázaton!
A pályázat 24 éves történetében mind ez idáig soha nem fordult elő, hogy a rangos szakmai versengés mind a felnőtt, mind az ifjúsági kategóriában kettős győzelmet hozott volna! A mintegy 3000 pályamű közül több fordulóban választotta ki a legjobb képeket az elismert szakemberekből, művészekből álló zsűri, majd a legvégső összevetésben ezek közül választották ki a díjnyerteseket.
A felnőttek versenyében Daróczi Csaba és Selmeczi Dániel végzett az élen, a fiatalok között pedig ugyanígy aratott győzelmet Ceglédi Ádám és Szekeres Levente.
A naturArt tehát mind a felnőtteknél, mind az ifjúsági kategóriában ezúttal két-két első helyezettet (és nem megosztott első díjat!) hirdetett meg!
A Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2016 pályázat díjait 2016. november 8-án este adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, ahol egyúttal megnyitották a verseny legjobb képeiből megrendezett kiállítást, és bemutatták a döntőbe jutott fotókból összeállított fotóalbumot is.
A naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége, 26 esztendővel ezelőtti megalakulása után első feladatai egyikeként olyan fotópályázat megrendezését tűzte ki célul, amely alkalmas arra, hogy a magyar természetfotósok évről évre összemérhessék képességeiket, és a nagyközönség előtt is bemutathassák legszebb alkotásaikat. Ebben a szellemben írta ki a szövetség, immár 24. alkalommal Az Év Természetfotósa pályázatot, amely névadó támogatója a Saubermacher Magyarország Kft.
A Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2016, a korábbi megmérettetésekhez hasonlóan, ezúttal is izgalmas versengést hozott. A zsűri összesen több mint 3000 képből válogatott, és az értékes, komoly szakmai elismerést jelentő díjakért az utolsó fordulóban 125 mű versengett. Az idén beérkezett pályaművek a világ legkülönbözőbb helyein készültek! Természetesen ezúttal is a hazánkban, Erdélyben, Vajdaságban és a Felvidéken készült fotók domináltak, de idén érkeztek Alaszkától Angliáig, Balitól Csádig, Japántól a Galápagos-szigetekig, és még ezer különlegesebbnél különlegesebb helyszínről, sőt, voltak pályázók, akik bolygónkat is „elhagyták”, és az Oltár csillagképből vagy a Messier 106 galaxisból „hoztak képet”.
A zsűrizés ezúttal is a legszigorúbb szakmai és etikai alapelvek alapján történt. A teljes átláthatóság jegyében a képek elbírálásának első két fordulója az internet teljes nyilvánossága előtt zajlott, és a világ bármely pontjáról nyomon követhető volt az is, hogy melyik képre hány pontot adott az elismert szaktekintélyekből álló zsűri.
Az idei év a kiemelkedő kollekciók éve! Volt a mezőnyben két olyan világklasszis fotós – Daróczi Csaba és Selmeczi Dániel –, akik egyaránt 10-10 képpel jutottak a döntőbe, ami igen ritka ezen a pályázaton Ráadásul mindketten 2-2 kategóriában győztek, és a többi pályaművük szereplésével is csaknem hajszálra ugyanannyi pontot gyűjtöttek, így a zsűri döntése értelmében ők ketten nyerték el 2016-ban Az Év Természetfotósa címet. Nem sokkal volt mögöttük Potyó Imre, akinek 8 képe került a falra és ugyancsak 2 kategóriát tudott megnyerni.
Selmeczi Dániel, 38 éves búvárfotós az egész világot bejárta, a cápák védelmében kifejtett munkájával komoly nemzetközi elismerést vívott ki magának. Lebilincselő fotóival számos rangos nemzetközi pályázaton nyert már díjat, mint például a BBC Wildlife Photographer of the Year és a német GDT. Legnagyobb hazai sikere „Az év természetfotósa” díj elnyerése 2o14-ben.
A másik győztes, Daróczi Csaba Soltvadkerten él családjával, és amikor éppen nem a Pusztát járja fotómasinájával, akkor a helyi általános iskolában tanít, mint földrajz-testnevelés szakos tanár. Több mint hetven díjat nyert eddig idehaza és külföldön, s 2012-ben a nemzetközi fotókiállításokon elért eredményeinek elismeréseként elnyerte a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) AFIAP fotóművész-diplomáját. Különösen kedves számára Az Év Természetfotósa pályázat, amelyen eddig 17 alkalommal vett részt; az eddigi mérlege százhúsznál is több kiállított kép, 1999-ben és 2012-ben pedig a legnagyobb elismerést, Az Év Természetfotósa díjat is elnyerte.
Az ifjúsági kategória egyik győztese, a 17 esztendős Ceglédi Ádám a Balaton déli partján él, és hat esztendeje szeretett bele a természetfotózásba. „Én a cserkeléses fotózásban találtam meg azt a szépséget, ami minden alkalommal vissza-visszahúz a természetbe. A világ egyik legjobb érzése, amikor az ember és a vadállat között kialakul egy bizalmi kapcsolat. És ez az, amit sohasem tudok megunni, és ami mindig visszahív a természetbe” – vallja Az Év Ifjú Természetfotósa.
A cím másik idei birtokosa Szekeres Levente, aki a Vajdaságban, Szabadkán született, és ma is ott él. Levente valójában nemcsak elnyerte, hanem egyben megvédte a címet, hiszen a pályázaton 2015-ben is ő nyerte el a fiatalok körében legáhítottabb díjat. Levente a szülei nyomdokain lett a természet szerelmese. „Édesapámmal több lest is építettünk, ahonnan kezdetben csak figyeltük az állatok viselkedését, majd idővel a megfigyelés mellé társult a fotózás is” – emlékezik a kezdetekre.
Az Év Természetfotója díjat az idén Daróczi Csaba: Kék és narancs című fotográfiája érdemelte ki. A kép az éjszakázó helyükre húzó récékről készült. A fotó megszületéséhez két héten keresztül kellett estéről estére a tóparton rostokolni, míg az esténként mindössze néhány percig ideális fényviszonyok közepette, egyszer végre minden „összeállt”, és a madarak éppen a legjobbkor és a legjobban helyezkedve repültek az objektív látómezejébe.
A díjakat 2016. november 8-án adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, ahol egyúttal megnyitották a pályázaton döntőbe jutott 125 képből rendezett kiállítást, és bemutatták a döntőbe jutott fotókból összeállított, Az év természetfotói – Magyarország 2016 című gyönyörű kötetet is, amely az Alexandra kiadó gondozásában most először két nyelven, magyarul és angolul jelent meg.