A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ beszélgetéssorozatának keretében a mai középnemzedékhez tartozó magyar fotósok munkásságáról, életviteléről, ars poeticájáról tudhatunk meg tényeket és titkokat. Olyan sikeres alkotókat kérdezünk, akik számos kiállítást, hazai és külföldi elismerést, bizonyos esetekben oktatói gyakorlatot tudhatnak magukénak. A gyerekkortól indulunk, beszélünk a kezdeti motivációkról, nagy témákról, szakmai dilemmákról, kedvencekről, kudarcokról, sikerekről, végül pedig a fókusz a jelenlegi tevékenységre és a jövőbeli tervekre irányul. A szavakat képek kísérik és fordítva.
Időpont: 2022. május 10., kedd, 17.30 óra Helyszín: Capa Központ, Stúdió
1065 Budapest, Nagymező u. 8
Az eseményen való részvétel ingyenes. fotó: Bődey János Vendég: Bődey János fotográfus Beszélgetőtárs: Topor Tünde
Bődey János (sz. 1977, Zalaegerszeg) a Külkereskedelemi Főiskolán, majd a Közgazdaságtudományi Egyetem Társadalomtudományi karának szociálpolitika szakán szerzett diplomát. Az egyetem befejezése után 2000-től 2013-ig vállalati menedzserként, közép- és felsővezetői beosztásban dolgozott. 2000 és 2002 között mellékállásban az Esély Családsegítő Szolgálat külsős szociális munkatársa volt. A fotózást autodidakta módon tanulta. 2013-tól 2020 augusztusáig az Index.hu fotóriportereként dolgozott, ahonnan a szerkesztőség felállásával távozott. 2020 szeptemberétől a Telex.hu fotóriportere. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége által szervezett fotóriporter képzés óraadója, valamint a Krea Design Iskola fotográfus szakának tanára. 2013 és 2021 között a Magyar Sajtófotó pályázaton tíz díjban részesült. 2019-ben a Ha nekünk mennünk kell, Niki is követni fog minket, 2022-ben pedig az Anya éljen, ezt az egy ajándékot kérték karácsonyra című képsorozata elnyerte a legjobb emberközpontú pályaműnek járó André Kertész Nagydíjat a Magyar Sajtófotó Pályázaton. Elsősorban dokumentarista fotográfiával foglalkozik, ezen belül is társadalmi kérdések, feszültségek, marginális szubkultúrák érdeklik. Emellett szívesen választ amatőr sporttal foglalkozó témákat, amelyek nem elsősorban a sportra, hanem az azt körülvevő emberi környezetre koncentrálnak.
A cím természetesen lehetetlenség, 3 perc alatt nem hogy retusálni, de kiszínezni sem lehet rendesen egy monokróm fotót. Az alábbi videó azonban megmutatja, milyen...
Paul Suha nemzetközi esküvőfotós workshop videócsatornáján egy nézői kérdésre válaszolva boncolgatja, hogyan kell helyezkedni esküvőfotósként a szertartásokon.
A magyar nyelvű videóból kiderül, mit lehet megtenni,...
A DSLR-ek elterjedésével egyre több gyártó tette lehetővé az exponálás előtti előzetes tükörfelcsapást, azaz az MLU-t (Mirror Lock-up). Tették mindezt azért, mert az első...
A fényképezőgép piac kétségtelenül kitermelt jó pár haszontalan kiegészítőt, azonban a fotográfiai szűrők többsége semmiképp sem sorolható ide. A filmes korszakban megszerzett népszerűségüket még a kényelmet előtérbe helyező digitális korszak, és a mindentudó képszerkesztő szoftverek sem tudták kiölni. Méretben és funkcióban ezerféle között válogathatunk, például a szűrőtartós megoldások között, melyek közül a hazánkban leginkább elterjedt rendszert mutatjuk most be.
Szocialista ringlispíl, fekete-fehér majális, baráti kirándulások és családi utazások egy egyre inkább elreteszelt világban, a semmiből kinövő panelnegyedek vonalas esztétikája: csak néhány évtizeddel ezelőtti, mégis alig ismert számunkra az a Nagyvárad, amibe egy amatőr fotós lencséjén keresztül leshetünk be, bepillantva a Ceaușescu alatti magyar polgárság hétköznapjaiba.