Röviden: Canon Speedlite 430EX teszt

0

A Canon 2004 elején, a profi kategóriát erősítő EOS 1D Mk II-ben vezette be E-TTL II vakuvezérlési rendszerét, amely jobb gépváz és vaku közötti kommunikációt, ezáltal pontosabb expozíciót ígért. Szerencsére az új rendszer nem szakított teljesen a korábbi E-TTL-lel, így a később megjelent eszközei a régebbi vázakon is használhatók maradtak, némi megkötéssel. Az új kiegészítők első tagjára több mint fél évet kellett várnunk, egészen az EOS 20D megjelenéséig. Az 580EX váltotta fel az addig csúcskategóriás 550EX-et. A Canon vaku-rangsor következő tagja, az 420EX azonban testvér nélkül maradt még egy évig, amikor is az EOS 5D apropóján megjelent az utód, a 430EX.

Főbb adatok

Mielőtt közös ringbe állítanánk elődjével a Speedlite 430EX-et, következzenek nagy vonalakban az új modell kínálta fontosabb képességek:

  • E-TTL, E-TTL II és kézi vaku mód
  • 43 kulcsszám. (105mm-nél, ISO 100-on)
  • Hatótávolság: 0,7-24,3m (nagy sebességű szinkronnál 0,7-12m (1/250mp)
  • Zoom: 24-105mm (14mm) automatikus és manuális állítással
  • LCD kijelző háttérvilágítással
  • AF segédfény
  • Dönthető és forgatható vakufej
  • Vezeték nélküli mód (csak Slave vakuként)
  • Vaku exp. kompenzáció
  • FE rögzítés
  • Nagy sebességű szinkron (HSS)
  • Szinkron második redőnyre
  • Modellfény
  • Egyedi (Custom) funkciók

420EX vs. 430EX

A Canon Speedlite 430EX-be szinte minden bekerült, amit annak idején a 420EX-ből hiányoltam. Ez elsősorban a manuális vezérelhetőséget jelenti, de a gyorsabb újratöltődési idő és az informatív, háttérvilágítású LCD is örömteli új funkció. De nézzük a változásokat egy kicsit részletesebben, hiszen van belőlük szép számmal!

A 430EX kezelése egyfelől bonyolultabb, másfelől egyszerűbb lett. Bonyolultabb abból a szempontból, hogy sokkal több funkciót tartalmaz (többek között az imént említett manuális vezérelhetőséget), egyszerűbb viszont a beállítások ellenőrzése, valamint az olyan „apróságok”, mint az egy gombbal állítható fejdöntés és forgatás. Az elődnél két külön gomb szolgált a fej pozíciójának beállítására. A függőleges döntést az oldalán, a vízszintes elfordítást pedig a hátulján található gombbal tudtuk elvégezni. A Speedlite 430EX-ben ezt egyetlen, oldalt elhelyezett gombbal oldották meg, így bármilyen kívánt irányban azonnal elfordítható. Amellett, hogy kényelmesebb megoldás, gyorsabbá is teszi a vakuval való munkát.

Egyszerűbb a vaku beállításainak ellenőrzése is. Korábban egy világító LED-sor mutatta az aktuális zoom állást, az új modellben viszont háttérvilágítású LCD-t kapunk, amelyen minden egyes beállítás megjelenik, és nem csak a zoom állás, de a villanási hatótáv, vagy például az expozíció korrekció is azonnal visszaellenőrizhető.

Az elődnél bonyolultabb kezelés az új lehetőségeknek köszönhető. Ezek – és az LCD miatt – teljesen áttervezték a kezelőfelületet, ami a 420EX-et használók számára hátrányt jelenthet, hiszen a megszokott kapcsolók máshová kerültek, vagy más irányban kapcsolhatók. Áttervezték az elemtartó fedelét is, ami az új vakun, lefelé kipattintva és felhajtva nyílik, korábban pedig előrefelé nyílt. A Canon szerint az új megoldás ésszerűbb, amiben lehet ráció, viszont az ajtó becsukásával nagyobb erőkar nehezedik így a zsanérra. Nagy szerencsénkre erre azért gondoltak, így a fedél masszívnak látszó fémzsanérokat kapott.

A Speedlite 430EX egy új, beépített tartozékkal, egy nagylátószögű zoom panellel is gazdagodott. Az ezt megelőző típus 24-105 mm gyújtótávolságok között biztosított kellő megvilágítási lefedettséget. A 430EX-nél maradt ez a tartomány, kiegészítve e kihúzható és lehajtható kis panellal, ami 14 mm-es ultra nagy látószöghöz használható.

Ha már a külső változásoknál tartunk, említtessék még meg, hogy kissé áramvonalasabb lekerekítettebb külsőt kapott az utód. Méretben alig történt változás, így a fotóstáskában a 420EX-nek fenntartott helyre a 430EX is be fog férni. Egy két milliméter a differencia, főként az utóbbi vaku javára. Ugyanez a helyzet a tömeg tekintetében is. 30 grammal nehezebb az új modell, ami elemek nélkül körülbelül 330 grammot jelent.

Az újdonságoknak ezzel még egyáltalán nincs végük, sőt! Talán az egyik legfontosabb, hogy 40%-al gyorsabb 430EX újratöltődési ideje. Az elődnél kb. 0,1-7,5 mp-et adott meg a gyártó hivatalosan, az utód 0,1-3,7 másodpercével szemben. Később erre még visszatérünk, hiszen mi is kimértük az újratöltés idejét.
Nem elhanyagolható szempont, hogy az energiafelhasználás is kedvezőbb. Alkáli elemekkel a gyár mérései szerint 200-700 villanást bír a korábbi típus, míg 200-1400-at az új. Persze ezúttal sem állhattuk meg, hogy vallatóra ne fogjuk, így egy garnitúra friss akkuval kipróbáltuk meddig bírja szuflával. Az eredményekről a „Sebesség, teljesítmény” részben írunk.

A vaku típusszáma már sejteti, hogy némi fényerő növekedést is várhatunk az új vakutól. Igen, a korábbi 42-es kulcsszám helyett ezúttal 43-ast kapunk, ami nem túl jelentős változás, hogy csak ezért cseréljünk vakut. De persze nem is ez a Speedlite 430EX legnagyobb előnye. Itt van mindjárt az áttervezett segédfény, ami a középső fókuszmező használatakor 10 méterig hatásos. Ez éppen 3 méterrel több, mint az elődnél. A 430EX ráadásul max. 9 beállított fókuszmezőhöz képes hozzárendelni a segédfényt, míg az elődnél ez „csak” 7 mező volt.

A Speedlite 430EX támogatja a hagyományos E-TTL, valamint az E-TTL II vakuzást. E-TTL-t használ minden EOS 1D Mk II előtt megjelent digitális (és néhány analóg) gépváz, így például az 1D, a 300D, vagy a 10D. Az E-TTL II-t támogatja a belépő kategória slágergépe a 350D és a legújabb 30D is. A 430EX esetében ez azt jelenti, hogy minden sima E-TTL-t támogató gépen gond nélkül használható teljesen automatikusan is. Csupán néhány új képességét kell hiányolnunk, amelyek már az E-TTL II rendszerhez köthetők. Ilyen az objektív ekvivalens gyújtótávolságának figyelembevétele, így kisebb érzékelős gépeken is a megfelelő képkivágáshoz igazodik a villanási szög. Más gépeken a fizikai gyújtótávolsággal számol a vaku, így a megvilágítás itt is helyes lesz, csupán szélesebb területre hat. Az E-TTL II-t támogató vázak a színhőmérséklettel kapcsolatos információkat is megkapják a vakutól, ami optimálisabb fehéregyensúlyt eredményez a képeken. A Speedlite 430EX támogatja a manuális beállításokat is, ami a fényerő leosztását (1/1 – 1/64 értékig, 1 Fé lépésekben), valamint kézzel állítható zoomot jelent. A 420EX csak a teljesen automata (E-TTL) vakuzást támogatta.

A vaku expozíció kompenzációt ezentúl magán a készüléken is beállíthatjuk. Eddig a gépvázon volt lehetőség ennek szabályozására, de a Speedlite 430EX-en is megtehetjük +/-3 Fé között, a gépvázon beállított lépésekben. Természetesen ilyenkor a vázon állított értéket nem veszi figyelembe a vaku.
A 430EX egyedi funkciókkal is testre szabható, amelyekből 6 darabot kapunk. Elődjében ilyen beállításokat nem találunk. Végül megemlíthető még az energiatakarékos mód, amelynek bekapcsolásával 90 másodperc után (segédvakuként 60 másodperc múltán) „alvó” állapotba kerül a készülék.

Külső

Egy vakun tényleg nincs sok változtatási tere egy dizájnernek. Talán ezért szeretnének kevesebben vakudizájnerek lenni, mint ruha-, vagy autótervezők. Minden komolyságunkat elővéve – a Speedlite 430EX is marad a hagyományos formáknál, de elődjénél némileg kerekebb, áramvonalasabb. Talán picit jobban illeszkedik a Canon DSLR-ek gömbölyded világához. Anyaga természetesen tetőtől-talpig műanyag. Az összerakási minőség és a készülék ergonómiája jó, egy-két apró, alig észrevehető szépséghibától eltekintve. Az egyik ilyen makula a ház bal alján található vakukeret csatlakozó menet ajtaja, ami úgy fest, mintha kihagyták volna a tervekből, és utólag lett odabiggyesztve. Az alatta található menetre egyébként a Canon opcionálisan megvásárolható SB-E1 vakukerete csatlakoztatható. Ez örvendetes újdonság, amely az elődből hiányzott. A másik oldalon található a már korábban „megénekelt” elemtartó és annak fedele. A 4 db AA elem, vagy akku valóban gyorsan cserélhető, a fedél alatti nagyméretű ábra – nagyon helyesen – eléggé szemet szúr ahhoz, hogy ne tévesszük el az elemek helyes behelyezését. Elsőre a masszívnak tetsző fém ajtózsanérral és a fedél záródásával sem voltak gondjaink, de reális véleményünk csak hosszú, mindennapos használat után lehet.

A váz elején találjuk az AF segédfény vörös lámpáját, és a vezeték nélküli rendszer infra érzékelőjét. Mindkettő kicsit más alakú, de hasonló funkciójú, mint a 420EX-ben. A vaku hátulja a kezelőszervek birodalma. A három karaktersoros LCD kijelző alatt a módválasztó gombokat találjuk. Sorrendben a háttérvilágítás és egyedi funkciók gombját, a vakumód (E-TTL, kézi) választó gombot, a nagysebességű szinkron és a második redőnyre időzítés gombját, valamint a zoom és a vezeték nélküli funkciók beállításának gombját. Mint látható minden gomb két funkciót aktivál, így a vaku kezelése elsőre kissé bonyolultnak hat. Nyilván nem akartak még plusz négy gombot zsúfolni a nem túl nagy felületre. Így adódhat például olyan furcsa párosítás, hogy a háttérvilágítással kell osztoznia az egyedi funkciók gombjának, tehát ha ezeken szeretnénk változtatni, mindenképpen be kell kapcsolnunk a világítást is. A módválasztó gombok gumiból készültek így használatuk kényelmes. A következő sorban kapott helyet a Pilot lámpa, ami a vaku töltöttségét jelzi, vörös fénnyel és a tesztvillanás kioldására is ez a gomb szolgál. Alatta a helyes expozíciót visszajelző, zöld lámpácskát találjuk. A hátpanel jobb oldalán helyezték el On/Off főkapcsoló, amely eltérően az elődtől le-föl kapcsolható és nem vízszintesen. Tehát még ezen a nyilvánvaló funkción is változtattak, bár nyilván ergonómiai okokból. A vezérlőszervek lelke a középső, kerek, vezérlőgomb. Kemény műanyag lévén érzetre némileg rideg, ráadásul elég kis méretű és süllyesztett, ami a véletlen átkapcsolás ellen jó, cserébe viszont kissé kényelmetlen. Alatta található a vezeték nélküli módba átkapcsoló (OFF-Slave) kallantyú, majd a Canon szerencsétlen tekerős rögzítőgyűrűje és a vakutalp.

Ahogy említettük a vakufej a jobb oldalán lévő gombbal oldható ki, majd bármely irányban szabadon forgatható – pontosabban amerre engedi magát elfordítani. Továbbra is hiányolom viszont a Speedlite 430EX-ből, hogy nincs szinkroncsatlakozó aljzat.

A vakuhoz gyári alaptartozékként jár egy tépőzáras, bélelt szövet tok, valamint egy műanyag vakutalp is. Az előbbi jó minőségű, belül szivacsos, elején bőrutánzatú dombornyomott Canon emblémával. A talp viszont első ránézésre fröccsöntött vásári bóvlinak tűnik, tele sorjákkal. Szerencsére azért ellátja feladatát – ami nem sokkal bonyolultabb, mint egy virágcserépé – de a vaku és tok kettőséhez mérten elég olcsó kinézetű.

Kezelés

A vakufej elfordítása az indirekt vakuzás miatt fontos, amikor például a fehér plafonról visszavert fénnyel szeretnénk megvilágítani a témát. Sokkal lágyabb, a képen természetesebbnek ható fényt kapunk így, kevesebb és máshová eső árnyékokkal. A fej kioldása után felfelé 45, 60, 75 és 90 fokban dönthető, balra max. 180 (60, 75, 90, 120, 150, 180), jobbra pedig 90 fokban forgatható. Így lehetséges akár a magunk mögötti/fölötti falrészről is deríteni. A vakufejen kézzel közvetlenül nem befolyásolható a zoom, mint az egyszerűbb modelleken, kivéve a kihúzható nagylátószögű műanyag előtéttel, amivel 14 mm-nek megfelelő villanási lefedettséget, egyben sokkal kisebb hatótávot kapunk. A fej zoomállása E-TTL módban a gépre helyezett objektív beállított gyújtótávolságától függ (24-105 mm), teljesen automatikusan. A Zoom feliratú módválasztó gombbal és a középső vezérlő +/- gombjaival magunk is megadhatjuk a zoomállást, ami 24, 28, 35, 50, 70, 80 és 105 mm lehet. A felső módválasztó gombsor másodlagos funkciói (a Zoom gombnál a vezeték nélküli beállítások) a gomb 2 másodperces nyomvatartása után érhetők el és az alsó vezérlő +/- oldalaival állíthatók be. Ezen vezérlő középső SEL/SET gombjával lépkedhetünk a többféle érték között és ugyanez szolgál a vaku expozíció korrekció beállítására is.

Ha a vaku energiatakarékos üzemmódban van és 90 másodperc után kikapcsol, a Pilot lámpával, vagy a fényképezőgép expó gombjának félig lenyomásával lehelhetünk bele újra életet. Természetesen beállításaink nem vesznek el.

A 430EX-et segédvakuként (Slave) is használhatjuk. Ehhez az alján található OFF-Slave kapcsolót kell a megfelelő állásba helyeznünk, majd 2 másodpercig nyomva tartanunk a jobb szélső Zoom gombot. Ezután a középső nagy gombbal választható ki a vaku számára kijelölt csatorna (1-4) és csoport (A, B, C). A csatorna a Master egységen beállítottól függ, így akár több ilyen egység is használható. Master, azaz vezérlő, lehet bármelyik nagyobb szériás villanó (így a Speedlite 580EX, 550EX, vagy MT-24EX), illetve külső vaku jeladó (ST-E2). A Speedlite 430EX csak segédvakuként használható, tehát más vezérlő hatására villantható el. A kommunikáció minden esetben infra (csak Canon vakukkal kommunikál), így villanásra nem süthető el.

A vaku használható a gépváz megadott vakuszinkron idejénél gyorsabb záridővel is. Ez általában 1/200-1/500 közötti idő, de ez esetben beállíthatunk bármilyen rövidebb záridőt is. Főként olyan esetben vehetjük ennek hasznát, ha erős fényben szeretnénk kis mélységélességű felvételt készíteni. Ehhez tág rekeszt állítunk, ami erős fénynél gyors záridőt is kíván, sokszor rövidebbet a maximális (pl. 1/250) vakuszinkron időnél. HSS módban beállítható a kívánt rövid záridő, és vakuval deríthetjük a felvételt. Ebben az esetben természetesen a hatótáv drámai módon, akár néhány méterre csökken. A 430EX támogatja a második redőnyre szinkronizálást, a villanás ebben az esetben a zár csukódása előtti pillanatban történik. Alkalmazhatunk modellfényt is, amely 1 mp-ig tartó gyors villanássorozattal tájékoztat a vakus megvilágítás várható fényviszonyairól és a keletkező árnyékokról. A modellfény a fényképezőgép mélységélesség-ellenőrző gombjának megnyomásával aktiválható.

Megfelelő gépvázon a vaku csak segédfényként is használható anélkül, hogy elsütnénk. Mivel az újabb digitális vázak – elég idegesítő módon – a belső vakut akarják segédfényként használni. Ez a kellemesebb és nem utolsó sorban meglepően hatékony, megoldás sokkal civilizáltabb módszer a gyenge fényben való fókuszálás megkönnyítésére. A gépváz Custom funkciói között kell letiltanunk a vakuvillanást, engedélyezve a segédlámpa használatát.

A Speedlite 430EX is rendelkezik saját Custom (egyedi) beállításokkal, mégpedig 6 darabbal. Ezek a bal szélső (háttérvilágítás) módválasztó gomb 2 mp-es nyomvatartása után érhetők el és szintén a nagy vezérlőgombbal változtathatók. A funkciók sorrendben az alábbiak:

  • C.Fn-01: Energiatakarékos üzemmód (be/ki)
  • C.Fn-02: Automata kikapcsolás időzítése (60, vagy 10 perc)
  • C.Fn-03: Képmérethez igazodó zoom (be/ki)
  • C.Fn-04: AF segédfény (be/ki)
  • C.Fn-05: Modellfény (be/ki)
  • C.Fn-06: LCD visszajelzés (vaku hatótáv látható/rekeszérték látható)

Sebesség, teljesítmény

A Canon Speedlite 430EX az eddigi legfürgébb vaku, amit láttam – pedig nem is volt belőlük túl sok. Elődjéhez képest 40%-al gyorsabb újratöltést ígér és bizony be is tartja állítását. A bekapcsolás után alig 2 másodperc múlva már teljes töltöttséget jelzett a Pilot lámpa. Feltöltött állapotban, kb. 0,3-0,4 mp alatt villanásra kész. A vakut teljesen kisütve teszteltem, amihez a kézi üzemmód 1/1 teljesítménybeállítását használtam. A kisütés után 2,1 mp-re volt szüksége, a teljes feltöltődéshez. Persze frissen töltött akkumulátorokat használva. A gyakorlatban azonban viszonylag ritkán kell teljesen kisütnünk a vakut, többnyire csak töltésének egy részét használja fel, a többit pedig eltárolja, így E-TTL módban kb. 1/16 teljesítményt alapul véve azonnal üzemkész a következő villanásra. Nagyjából 500, azonos erejű E-TTL villanásig teszteltem az újratöltődés idejét, ami gyakorlatban nem haladta meg a 0,2-0,3 mp-et. Természetesen a gyakorlat és a szintetikus tesztek eredményei különbözhetnek egymástól, hiszen más körülmények között, eltérő akkumulátorokkal használjuk a vakut.

Az 500. E-TTL villanás után a vakut teljesen kisütve az újratöltődési idő csak 2,2 mp-re csökkent. Ezután rövid pihenőkkel teljes energián villantottam 50-szer a vakuval, melynek végeztével az újratöltési idő 9 másodpercere csökkent. 10 perc pihenőt közbeiktatva az újratöltési idő 7 mp lett. A vaku ezután a megerőltető menet után még 250 E-TTL villanásra volt képes, egyre fogyatkozó újraéledési teljesítménnyel. A teszthez 2100 mAh kapacitású AA akkumulátorokat használtam. Teljes lemerülésükhöz így kb. 750 E-TTL módban végzett, és 50 teljes kivillantásra volt szükség. Az akkuk teljesítményének végén az újratöltődés ideje 30 mp és 1 perc közé csökkent. Ebben az esetben már érdemes akkut cserélnünk, ha nem éticsigát fotózunk.

A Speedlite 430EX teljesítményét sorozatban is kipróbáltam. A felhasznált gép egy Canon EOS 10D volt, amely kb. 3,3 kép/mp időre képes, max. 9 képig. A vakuteljesítményt kézi módban állítottam, először maximális villanásra (1/1), majd fokozatosan megfelezve. Az alábbi táblázatban látható az eredmény. Az ‘X’ jelenti a vaku felvillanást, a ‘-‘ jel pedig a villanás nélkül készült képet.

Canon Speedlite 430EX – sorozat fényképezés
Sorozat képei
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
1/1
X
X
1/2
X
X
X
1/4
X
X
X
X
X
1/8
X
X
X
X
X
X
X
X
1/16
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X: villant, -: nem villant

A táblázatból jól látható, hogy teljes kisütés esetén az első villanás után a 2-8 képek sorozata alatt nem adott fényt a vaku. Az eltelt idő itt is kb. 2 mp volt. A 9. képnél már újra villant a 430EX. A teljesítményt felezve az első képek alatti villanásszán mindig kétszereződött. 1/2 teljesítménynél, már 2-őt villant, majd kb. másfél másodpercen belül a 8. képnél újra, míg 1/4 értéken három villanás után, kb. 0,6 mp kellett az erőgyűjtéshez. 1/16-ra leosztva (vagy az alatti teljesítményen) már a sorozat összes képénél villant a vaku.

Gyári tartozékok

  • Szövet puhatok
  • Vakutalp
  • Használati utasítás

Összegzés

Ide valami dicsérő végszót kéne írnom, de elég annyi, hogy a Canon Speedlite 430EX megéri a pénzét. Rengeteg új funkciója valódi továbblépést jelent az elődhöz képest, nem is beszélve a manuális beállíthatóságról és a kellemes sebességről. Azt, hogy néhol picit körülményes kezelni, nem lehet elvillantani segédvakuként, csak drága vezérlőkkel, vagy, hogy ismét hiányolnunk kell a szinkroncsatlakozót, én bizony elnézem neki, mert mindenben azt nyújtja, amit egy ilyen kategóriájú vakutól elvárhatunk. A 430EX ráadásul kb. felébe kerül a fejlettebb 580EX-nek, és elég sok képességében megközelíti azt. Jelenlegi hazai ára bruttó 72 600-Ft.