Röviden: Samsung Digimax A50 teszt

0


Külső

A Digimax A50 vázában hiába keresnénk, úgysem találnánk egyenes vonalakat; szinte minden kis porcikáját egy-egy lekerekítés, vagy gömbölyű forma határozza meg – ezt legfeljebb csak az rontja el, amikor a gépből fényképezés közben kiemelkedik az objektív. Az A50 színei nagyon szépen illeszkednek egymáshoz, és kifejezetten jól néz ki, hogy a gép hátulját sötétszürkére festették a készítők.

Bár a fényképezőgép nem tartozik a legkisebbek közé, azért még épp elfér egy normál méretű zsebben anélkül, hogy kényelmetlen lenne; fényképezés közben pedig kifejezetten segít, hogy érezzük a gép súlyát. A kezelőszervek elhelyezése nem kellemetlen, noha elsőre kissé szokatlan, hogy három gomb a készülék bal oldalára került. Mivel ezek közül az egyik az expozíció-korrekcióért és más fontos beállításokért felelős, egy másik pedig az elkészült fotók megtekintésére való, sokszor a bal kezünket is használnunk kell fényképezés közben.





Az állványmenet épp középen helyezkedik el, az akkumulátorokat és az SD kártyát jobb oldalon érhetjük el, így nem kell folyton leszerelni a gépet az állványról, ha ezeket ki akarjuk cserélni.

LCD

A fényképezőgép hátulján szép nagy, kellemes képű LCD kijelző kapott helyet, melynek felbontása 201,000 pixel, átmérője pedig 2,5″. A nagy ikonoknak és számoknak köszönhetően a beállításokat könnyedén elvégezhetjük, és – bár módosítani nem lehet őket, de – fényképezéskor a képernyőn megjelennek az expozíciós beállítások is.



Az elkészült fotók visszanézésére legfeljebb nyolcszoros nagyításban van lehetőség. A zoom igen kis lépésközökkel, nagyon finoman állítható, ezért a képeket alaposan megnézhetjük, és szükség esetén még a helyszínen megismételhetjük a homályosra sikerült fotókat. Közvetlenül a gépről történő nyomtatáskor jön jól, hogy megfelelő képrészletet akármikor kivághatjuk és elmenthetjük egy külön fájlba.

Optika, vaku

A fényképezőgépet a kategóriában átlagos, háromszoros zoomátfogású objektívvel szerelték, melynek fókusztávolsága kisfilmes rendszerbe átszámolva 35 és 105 mm között mozog, legnagyobb fényereje nagylátószögnél F2,8, telénél pedig F4,8. A zoom segítségével a két állás között hét lépésben juthatunk el.



A közelpont 80 centiméter, makró módban pedig akár öt centiméterre is megközelíthetjük a témát. Közelfényképezéskor a zoom is használható, a makró átfogása pedig körülbelül három és fél centiméter.

Beállítások

Az expozíciót teljesen kézzel nem határozhatjuk meg, de ±2 blende értékben, fél fényértékes lépésközökben alkalmazhatunk expozíció-korrekciót. A helyes beállítás eldöntésében sokat segít, hogy a használni kívánt értékeket a fényképezőgép megmutatja, amikor a kioldógombot félig lenyomva tartjuk. Ha végképp nem vagyunk biztosak a dolgunkban, automatikus expozíciós sorozatot is készíhetünk: a három fénykép közül az egyiket alul-, egy másikat pedig túlexponálva rögzíti a fényképezőgép – ezek közül választhatjuk ki mi a legjobban tetszőt.



A Digimax A50-nel készített fényképeknél a leghosszabb záridő 15, a legrövidebb pedig 1/2000 másodperc lehet. A fénymérés multiszegmensű, de lehetőség van szpot mód használatára is, ha csak a kép középső részét szeretnénk figyelembe venni a méréskor.

A fehéregyensúly automatikus meghatározása kiváló, ha mégis megzavarná valami a fényképezőgépet, akkor az öt előre beállított mód közül választhatunk – bár erre még éjszaka, a gázlámpák meleg fénye mellett sem volt soha szükség. A kézi élességállítás hiányát csak sötétben vesszük észre, ugyanis rossz fényviszonyok között a Digimax A50 hamar megadja magát, és fókuszálás helyett csak szól, hogy több fényt szeretne.

A fényképek elkészítéséhez 2 vagy 10 másodperces időzítőt is használhatunk, valamint lehetőség van arra, hogy a tíz másodperces késleltetés lejárta után a fényképezőgép egy, majd kis idő elteltével, a beavatkozásunk nélkül egy második fotót is készítsen, akár a vaku használata mellett is.

Extrák

A Samsung Digimax A50 egyik legfontosabb extra tulajdonsága, hogy beszél magyarul. Ilyen képességgel ma a piacon csak a Canon és a Samsung gépek vannak felvértezve (meg elvétve néhány Kodak modell).

A fényképek készítésekor, illetve utólag, visszanézés közben is van lehetőségünk a fotók színmódjának kiválasztására (a fekete-fehér, szépia, kék, zöld, piros, vagy negatív módok közül). A kártyán lévő képeket átméretezhetjük, forgathatjuk, tükrözhetjük vízszintesen és függőlegesen, illetve van lehetőség egy-egy képrészlet kivágására, vagy a kép letömörítésére is.



Az egyszerűbb visszanézhetőség kedvéért a fotókat – például témánként csoportosítva – albumokba rendezhetjük, majd beállíthatjuk, hogy a gép a képeket hány másodpercenként, milyen áttűnéssel vetítse nekünk.

A Digimax A50 diktafon funkcióban is működik; ilyenkor legfeljebb egy órás felvételeket vehetünk fel, melyeket 8kHz-es, mono wav fájlban tárol a fényképezőgép. Természetesen csatolhatunk rövid hangos megjegyzést is a fotókhoz.

Videó, sorozatfelvétel


AVI videó
640×480; 0:09 mp; 2,44 MByte

A fényképezőgéppel videófelvétel készítésére is van lehetőség. A legfeljebb 640×480 pixeles felbontású képeket 30 fps sebességgel menthetjük a kártya teljes kapacitására. Mozgókép felvételére a legjobb minőség mellett tetszőleges kombinációban van lehetőség 30, vagy 15 fps sebességel, 640×480, 320×240, vagy 160×128 méretben. A videó mellé hangot is rögzíthet a készülék.

A Digimax A50 segítségével lehetőségünk van sorozatfelvétel készítésére is. Az exponálógombot lenyomva tartva körülbelül egy másodpercenként, bár érezhetően nem azonos sebességgel készít egy-egy fotót a gép, egészen a kártya kapacitásáig.

Akku, memóriakártya

A fényképezőgéppel készített képeket legfeljebb 2592×1944 pixeles felbontásban menthetjük a SD kártyára, vagy a 16 MB-os belső memóriába JPEG formátumban, három tömörítési fokban. Érdekes, hogy a 4:3 arányú fotók mellett 2048×1704 pixeles felbontású, 5:4 képarányú felvételeket is készíthetünk. A fotókat természetesen közvetlenül a fényképezőgépről is ki lehet nyomtatni, a PictBridge szabványnak köszönhetően.



Összegzés

A Samsung Digimax A50 magyar menürendszert, könnyű kezelhetőséget, nagy és szép felbontású LCD kijelzőt, háromszoros zoomátfogású optikát kínál, miközben öt megapixeles képeket és nagy felbontású videókat rögzít. Mindezek ellenére alacsony árral került forgalomba, anélkül, hogy bármi igazán csúfosat el kéne nézni neki – jó esélyekkel indulhat tehat az év végi, a vásárlók kegyeiért folyó versenyben.

A fényképezőgépet a teszthez a Leitz Hungária Kft. biztosította.

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!