Lightroom
Aki komolyabban foglalkozik fotózással, már bizonyára kisujjból vágja, hogy a legjobb eredményt RAW formátumból lehet elérni. Sokáig azonban nem volt egyszerű sok-sok fájl feldolgozása, a legtöbb képfeldolgozó szoftver csak egyenként kínált konvertálási lehetőséget.
Az Adobe 2007-ben dobta piacra Photoshop Lightroom nevű programját, amely elsődlegesen a RAW fájlok feldolgozását tűzte ki céljául, de képmenedzserként is jól használható.
Igazi áttörést a teljes munkafolyamat során segítséget nyújtó szoftver 2. verziója hozott, amelyben többek között a kisebb területek módosítását lehetővé tevő „Adjustment Brush” volt az egyik legkomolyabb újdonság.
Pár hete dobta piacra az Adobe a Lightroom 3-ik verzióját, amelyben új funkciókból kicsit kevesebb akad, mint amennyit a Lightroom 2 hozott, de a képminőségbeli fejlődés itt sokkal komolyabb.
Először nagyon röviden nézzük át, milyen újdonságokat is kínál a Lightroom 3, ezt követően pedig vizsgáljuk meg, milyen az új Lightroom zajszűrése.
Újdonságok
Importálás
Teljesen új köntöst kapott a Lightroom képimportáló része, amely eddig egyszerű dialógus ablak volt. Az új verzióban grafikus felületen keresztül érhetjük el a beolvasandó képfájlokat. A szebb és persze okosabb megoldásnak azért van hátránya is: az egyszerű dialógusablakhoz képest jóval lassabb így a képek megkeresése és kiválasztása. Jó lett volna, ha a dialógusablakot egyfajta „Quick Import” lehetőségként meghagyták volna.
Az új felület egyik érdekes újdonsága a az „Include Subfolders” opció, amely bekapcsolásával az alkönyvtárakban lévő összes fotó egy kattintással importálható.
Természetesen a korábbi lehetőségek is megmaradtak, vagyis megváltoztatható az előnézeti képek mérete, katalógushoz adás mellett másolás, vagy áthelyezés, illetve DNG-vé konvertálás is választható, illetve megadhatók az alap feldolgozási beállítások (elmentett sémák szerint), no és persze kulcsszavakat adhatunk a képekhez.
Importálási beállításainkat ezentúl presetekben tárolhatjuk, amely azt is megjegyzi, hogy melyik merevlemezre másolunk memóriakártyáról, illetve hogyan kívánjuk átnevezni az importált fotókat.
Új zajszűrési algoritmus
Vadonatúj zajszűrési modellt használ a Lightroom 3, amely precízebben paraméterezhető és sokkal hatékonyabban működik, mint a Lightroom 2-ben lévő. További fejtegetésekbe cikkünk második felében bocsátkozunk majd.
Finomított élesítés
Szintén módosították az élesítési algoritmust. Bár kezelésében, csúszkákban, feliratokban nem változott semmi, a végeredmény mégis más. Erről is mutatunk képeket cikkünk későbbi részében.
Optika torzítások korrekciója
A kromatikus aberrációt már a korábbi verziókban is volt lehetőségünk valamelyest korrigálni, bár elég nehéz volt pontosan megtalálni az ideális értékeket, tekintettel arra, hogy ez objektívenként, gyújtótávolságonként és alkalmazott blendénként más és más volt.
A Lightroom 3-ban megjelent „Lens Corrections” kiegészítés egy csapásra leveszi a vállunkról nem csak a színi hiba, de a torzítás, a peremsötétedés javítását is.
Az Adobe által előre elkészített profilokban rengeteg objektív adatai találhatók meg, igaz, pl. az 50-es fixekből csak a fényerősebb, f/1,4-esé. Az így kiválasztható profilok tartalmazzák a korrekcióhoz szükséges adatokat, melyeket még finomhangolhatunk.
Ezen kívül lehetőség van áttérni manuális korrekcióra is, ahol a korábban már megismert peremsötétedés (vignetting) és színi hiba javításán felül vízszintes és függőleges irányú perspektíva korrekció, illetve képforgatás is paraméterezhető. Ezeket azonban nem menthetjük el, így képenként külön-külön szükséges elvégezni a beállításokat.
Képek publikálása
Egyetlen kattintással, illetve egérhúzással lehetőségünk van ezentúl a feldolgozott képeinket feltölteni a flickr képmegosztó oldalra anélkül, hogy el kellene indítani a böngészőnket.
Diavetítés (slideshow) készítés
Végre már nem csak PDF-be és JPEG képekbe menthetők az összerakott diavetítések, hanem akár FullHD videóba is, igaz, ennek formátuma csak MPEG4 lehet.
Vízjelezés
Az előző verzióval szemben a Lightroom 3.0 már grafikus alapú vízjelezést is támogat, ráadásul ezeket is külön preset-ekbe rendezhetjük. A vízjelezést pedig immár nem csak a webgaléria modulban, de akár az exportáláskor is kérhetjük.
Igazán nagy könnyítés ez a funkció, hiszen legyen szó akár fekvő, akár álló formátumú képről, a vízjel szépen ráilleszthető a fotóra.
Képminőség
Az új Lightroom képminőségének vizsgálatához négy gyártó (Canon, Olympus, Nikon és Sony) cserélhető objektíves gépével készült RAW képeit használtuk fel. Ezeket mind a Lightroom v2.7.1-ben, mind a Lightroom v3.0-ban konvertáltuk.
Elsőként kezdjük a színzaj csökkentéssel.
Zajszűrés
Színzaj szűrés
A fenti képekből – ha nehezen is, de – kivehető, hogy a Lightroom 3 több részletet őriz meg a képből 0 luminancia zajszűrés és emelkedő színzajszűrés mellett. Talán a Canon EOS-50D-nél ez annyira nem szembetűnő, de a másik három gépnél egészen jól észlelhető.
De nézzünk meg egy másik kivágást is, ahol a részletek helyett inkább a színzaj csökkentését vehetjük szemügyre:
Színzaj szűrés
A fenti képeken drasztikus különbségeket láthatunk a Lightroom 2 és a Lightroom 3 színzaj szűrése között már az alapértelmezett 25-ös értéknél is. Ez esetben a 2-es verzió még bőven hagy színzajt a képen, de a 3-as változat tökéletes munkát végez. Valójában azt is mondhatjuk, hogy még ilyen nagy (ISO6400) érzékenységnél sem szükséges 25-nél magasabb értéket választani, hiszen ezen is kiváló eredményt kapunk.
Egyébként ha 75-re, vagy 100-ra emeljük a színzajszűrést, akkor a Lightroom 3-nál már olyan nagy mértékű lesz a kép módosítása, hogy a nagyobb részek is kezdenek „elfolyni”, elmosódni, lásd a M betű körüli színes kört.
Összefoglalva tehát a Lightroom 3 kiváló színzaj szűrést kapott, amely alap 25-ös értéken is remekül dolgozik, de ha szükséges, 50-ig is nyugodtan felmehetünk. 75-től azonban számítani kell enyhe „szétfolyásra”.
A színzaj után most nézzük mit tud kezdeni az új Lightroom a világosságbeli zajjal. Ebben ugyanis a Lightroom 2 meglehetősen gyengélkedett, a saját zajszűrése helyett sokan inkább külső szoftverekkel oldották meg ezt a feladatot.
Luminancia zajszűrés
Ezek a képek alapértékű (25-ös) színzaj szűrés mellett emelkedő luminancia zajszűréssel készültek. Mivel a Lightroom 2 és Lightroom 3 színzaj szűrése között óriási különbség van, így próbáljunk meg most csak a világosság zajra koncentrálni (lehetett volna olyan összehasonlítást is készíteni, ahol a színzaj szűrés végig 0, de mi inkább az alapértékhez viszonyított eltérésekre voltunk kíváncsiak).
A fenti kivágásokból jól látható, hogy míg a Lightroom 2 100-as világosságbeli zajszűrés mellett is hagyott egy kis zajt a képen, addig a 3-as verzió már 50-nél is szebb munkát végez. A luminancia zajszűrésnél minden esetben a részletek csökkenése az egyik probléma. Ezt megfigyelve elmondhatjuk, hogy 50-es értékig is nyugodtan felmerészkedhetünk, részletek akkor is maradnak a képen. 75-ös értéknél viszont már jól érezhető a részletcsökkenés okozta kimosottság (ami azonban még mindig szebb, mint amit a mai kompaktok végeznek). 100-as világosság-zaj szűrésre a Lightroom 3-ban normál beállítások mellett nem nagyon szabad felmenni, mert ez már nagyon mű hatást eredményez. Szerencsére a Detail csúszkával módosíthatunk a szűrés milyenségén és valamelyest még finomhangolhatjuk az algoritmust.
Vizsgáljuk meg ugyanazen képek homogén terület feletti kivágásait:
Luminanciazaj szűrés
Ez esetben is azt mondhatjuk, hogy a Lightroom 3 határozottan jobban dolgozik. Sőt, ha nincsenek komoly részletek a képen, még a 75-ös luminancia zajszűrés is gond nélkül használható.
Következő verzióban szívesen látnék az Adjustment Brush opciói között egy zajszűrés csúszkát is, hogy mi magunk állíthassuk be a homogén területek erősebb szűrését.
Összességében tehát a Lightroom 3 luminancia zajszűrése is előnyére változott, ha részletteli fotókkal dolgozunk, akkor is használhatunk jó zajszűrést, most már nem feltétlenül szükséges külső megoldást használni.
Amit viszont érdemes észrevenni, hogy egészében nézve a Lightroom 3 képei inkább tűnnek már (no jó, kis túlzással) filmszerűen szemcsézettnek, mint digitálisan zajosnak. Elsőre lehetséges, hogy idegenkedünk tőle, de valójában ez fog jobb eredményt adni papíron is.
Élesítés
Az élesítésben is jókora különbség van a két változat között. Nem csak erősségben, de mintha rádiuszban is változott volna az algoritmus, legalábbis a Lightroom 2 hajlamosabb a szélek megvastagítására, mint a 3-as verzió (lásd a papírpénzen lévő barna betűket).
25-ös alapértéken is szebben teljesít a Lightroom 3, de érdemes összevetni a Lightroom 2 75-ös és a Lightroom 3 50-es értékeit is. Nagyjából hasonló mértékű élesítést láthatunk, de a 3-as verzióé egy fokkal jobbnak tűnik. Más kérdés, hogy a Lightroom 3 már 75-ös értéknél „ideges” képet csinál, 100-nál pedig majdhogynem pixeleire esik a fotó. Ez azonban csak azt jelenti, hogy nagyobb tartományban állíthatjuk az élesítést.
Élesítés
Értékelés
Az Adobe remek fejlesztéseket eszközölt a Lightroomban, amely részben a jobb szolgáltatásokat, részben a jobb képminőséget eredményezi. Hogy érdemes-e a 2-es verzióról váltani? Véleményem szerint ezen még akkor is érdemes elgondolkozni, ha az új szolgáltatásokat nem használnánk. A jobb színzaj szűrés és az eredményesebb élesítés önmagában is jobb minőséget adhat.
Persze más kérdés, hogy ezért mennyit kell majd fizetni, ugyanis egyelőre itthon nem kapható a szoftver, de ez csak idő kérdése.
Addig is nyugodtan lehet próbálgatni a 30 napos próba verziót, mely lenti linkünkről tölthető le.